26.04.2022
Wiosenne zagrożenia, które czyhają na twojego kota
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koniec z krótkimi i zimnymi dniami. Nadeszła wiosna, a wraz z nią też i kocie amory. Wiosennych zagrożeń, które czyhają na twojego kota, jest jednak znacznie więcej.
fot. Shutterstock
Ten artykuł subskrybenci newslettera Koty.pl mogli przeczytać już miesiąc wcześniej. Też miej wcześniejszy dostęp do treści! Zapisz się: www.koty.pl/newsletter i otrzymaj za darmo e-book „Poznaj całą prawdę o kotach”.
W końcu zamiast leżakowania na kaloryferach można uciąć sobie drzemkę na parapecie czy balkonie. Nic tak nie cieszy koty, jak łapanie pierwszych promieni słonecznych – pilnuj jednak, by kot się nie przegrzał czy odwodnił. Nie trudno zauważyć, że wiosną wszyscy mamy więcej energii – i ludzie, i zwierzęta. Upewnij się, że pupil może cieszyć się nią w pełni. O jakich wiosennych zagrożeniach należy pamiętać?
Ucieczki
Dłuższe dni to i dłuższe wojaże – w końcu trzeba korzystać z uroków wiosny. Koty niewykastrowane mogą przepaść bez wieści nawet na kilka dni. Dom zaś mogą traktować jak hotel. Nie tylko ucieczki pupila będą spędzać ci sen z powiek – rujki i głośne zawodzenie również.
Co możesz zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest zabieg sterylizacji lub kastracji. Ponadto zarówno okna, jak i balkon należy zabezpieczyć siatką.
Nieproszeni goście
Coraz więcej kociarzy decyduje się na wspólne spacery z kotem na smyczy. Zanim jednak zaczniesz przechadzać się z pupilem osiedlowymi dróżkami, pamiętaj o tym, by zabezpieczyć go przed groźnymi pasożytami. Choroby przenoszone przez m.in. kleszcze są bardzo niebezpieczne, a w porę niewykryte mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia.
Co możesz zrobić? Stosuj preparaty, które są przeznaczone dla kotów – te dla psów mogą mu poważnie zaszkodzić! Warto w tym celu skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać środki przeciwko kleszczom czy pchłom odpowiednie dla naszego pupila.
Kwiaty
Wszelkie rośliny są obiektem zainteresowań (prawie) każdego kota. Nie zawsze kończy się jedynie na przekopywaniu ziemi czy gryzieniu kwiatów. Są koty, które je zjadają! Pamiętaj, że większość roślin jest dla mruczków toksyczna, a ich konsumpcja prowadzi do zatrucia czy śmierci.
Co możesz zrobić? Upewnij się, że w domu, na balkonie czy w ogrodzie nie masz trujących dla kota roślin. Pełną listę, znajdziesz pod linkiem www.koty.pl/rosliny-trujace-dla-kota. Jeśli masz podejrzenia zatrucia, nie zwlekaj. Wizyta u lekarza weterynarii powinna odbyć się jak najszybciej.
Kłaczek
Wiosna to także czas na wymianę zimowej okrywy włosowej. Trudno nie dostrzec wówczas unoszącej się w powietrzu kociej sierści. Nasilone linienie i wylizywanie przez kota swojego futra zwiększa ryzyko powstawania kul włosowych (pilobezoarów), które powodują u zwierzęcia dyskomfort czy ból.
Co możesz zrobić? Regularnie wyczesuj futro – zwłaszcza długowłose rasy. Warto zainteresować pupila specjalną trawą przeznaczoną dla kotów. Przy zapobieganiu powstawania kul włosowych pomocna może okazać się pasta odkłaczająca, która ułatwia wydalanie martwego włosa. Przyda ci się również specjalny trymer dla kotów – furminator.
Zobacz powiązane artykuły
02.10.2024
Kot niewychodzący i pchły - czy to możliwe?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy kot niewychodzący może złapać pchły? Okazuje się, że tak! Jak domowe mruczki zarażają się pchłami i co zrobić, by uchronić pupila przed tymi uciążliwymi pasożytami?
undefined
01.09.2024
Kiedy kocia kupa powinna nas zaniepokoić? Objawy, na które warto zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy sprzątanie może mieć wpływ na zdrowie? Tak, jeśli chodzi o… sprzątanie kociej kuwety! Regularna ocena odchodów kota to bardzo cenna wskazówka dotycząca zdrowia zwierzaka, która może nawet uratować mu życie. Na co zwrócić uwagę, sięgając po łopatkę?
undefined
01.09.2024
Mistrzowie kamuflażu. Jak rozpoznać, że kot ma chore nerki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choroby nerek u kotów to niestety dość częsty problem zdrowotny. Mimo to zdarza się, że ich opiekunowie nie potrafią prawidłowo i na czas rozpoznać objawów. Jak sprawdzić, czy kot ma problem z nerkami i jak dbać o kociego przyjaciela z taką chorobą?
undefined