27.06.2024
15 denerwujących rzeczy, które robią koty
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Uwielbiamy swoich miauczących pupili. Czasami nawet traktujemy je jak dzieci. Jednak niektóre kocie zwyczaje budzą naszą irytację… Co nas denerwuje u kotów?
fot. Shutterstock
Uwielbiamy swoje koty. Ich natura nieprzerwanie fascynuje. Nasze telefony pękają od ilości zdjęć mruczących pociech. Są piękne, intrygujące, czekają na nas w domu, uspokajają mruczeniem, pilnują podczas snu i pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Kocia natura potrafi jednak czasem wyprowadzić opiekunów z równowagi. Co nas denerwuje u kotów?
Co nas denerwuje u kotów?
Czasami kocie zachowania kłopotliwe dla opiekuna wynikają z instynktów, a innym razem z indywidualnych cech charakteru. Zdarza się też, że ich powodem bywają choroby. Jeśli jednak zrozumiemy ich przyczynę, przestaniemy reagować nerwowo i znajdziemy sposób na radzenie sobie z nimi lub po prostu je zaakceptujemy.
1. Budzi w nocy
Po całym dniu pracy regenerujesz się podczas snu. Masz go mało, bo rano znów trzeba wstać, więc pragniesz wykorzystać na spanie każdą minutę. Tymczasem kot miauczy, zaczepia, biega po mieszkaniu, drapie – robi wszystko, żeby cię obudzić. Dlaczego to robi? To bardzo proste: cały dzień nie było cię w domu, więc kot spał. Teraz potrzebuje się wyszaleć, najlepiej razem z tobą! Powodem może być też to, że naprawdę jest głodny. Koty jedzą często, ale małe ilości. Podczas 8 godzin naszego snu mogą zgłodnieć. Zostaw mu schowaną porcję karmy w bardziej niedostępnym miejscu – niech znajdzie ją, gdy zacznie burczeć mu w brzuchu, a przed snem pobaw się z nim, by mógł wykorzystać skumulowaną energię.
2. Żwirek, wszędzie żwirek
Żwirek ma to do siebie, że często znajduje się wszędzie tam, gdzie nie powinno go być. W łóżku, w kocu, na kanapie, na stole… tylko nie w kuwecie. No cóż, nasz kociak uwielbia grzebać w swojej toalecie. Granulki dostają się wtedy pomiędzy kocie palce, a później wraz z nimi przemierzają domowe szlaki. Rozwiązaniem może być specjalna mata usytuowana przy kuwecie, która działa jak wycieraczka.
3. Drapie meble
Drapanie to podstawowa potrzeba kota. Daje mu możliwość rozciągnięcia mięśni, pozbycia się martwej warstwy nabłonka z pazurów, pozostawienia śladów zapachowych oraz wizualnych. Drapanie pozwala dbać o kocie zdrowie. Poza tym jest sygnałem dla innych: „to mój teren”. Nie ma szans, by kota tego oduczyć. Można natomiast przekierować to zachowanie na przeznaczone do drapania przedmioty. Musisz sprawić kotu interesujące drapaki, które będzie chciał drapać. I postawić je tam, gdzie kot lubi realizować swoje drapiące zapędy. A więc przy sofie, obok framugi – nie w kącie za drzwiami.
4. Wybrzydza
Co nas denerwuje u kotów? Opiekunowie smakoszy z pewnością cierpią z powodu kocich fochów w jadalni. Nie ma się co dziwić, bo dobra karma trochę kosztuje, a mruczek, gardząc nią, zadaje cios naszemu portfelowi. Koty to hedoniści – robią tylko to, na co mają ochotę i jedzą tylko to, co im smakuje. Czasami będzie trzeba trochę poeksperymentować, ale w końcu poznasz kulinarne gusta kiciusia i nauczysz się układać optymalny jadłospis. Brak apetytu może jednak świadczyć o chorobie, dlatego gdy kot nagle zacznie wyjątkowo grymasić, skorzystaj z pomocy lekarza weterynarii.
5. Sika, gdzie popadnie
Problemy kuwetowe to bardzo popularna przypadłość, dotycząca zwłaszcza kocurów. Samce zaznaczają w ten sposób swój teren. To głęboko zakorzenione zachowanie i zapobiec może mu tylko kastracja. Jednak sikanie po kątach zdarza się także kotkom. Do torby, na łóżko – kot może być zazdrosny, cierpieć z powodu samotności lub tęsknoty, albo po prostu pragnie z miłości wymieszać swój zapach z twoim. Choć dla ciebie to nieprzyjemne, to dla kota nie ma w tym nic dziwnego, a tym bardziej złego. Posikują również koty chore na nerki lub pęcherz, a także te, których kuweta jest notorycznie brudna.
6. Śpi w dziwnych miejscach
Czy spanie w różnych miejscach jest tym, co nas denerwuje u kotów? To przecież dość urocze dziwactwo, bo nie ma chyba nic śmieszniejszego od kota, który w śmiesznej pozycji śpi tam, gdzie teoretycznie nie powinien się nigdy znaleźć. Czasami jednak bywa kłopotliwe, jeśli zasypia np. w torbie, pralce, kuwecie, bucie, czy w misce z jedzeniem, a czasami nawet niebezpieczne, gdy utnie sobie drzemkę w silniku auta, czy w otwartym piekarniku. Koty mają jednak swoje powody, by spać w takich lokacjach. Jakie? Przeczytaj TUTAJ!
7. Te irytujące ślady łapek
Choć koty to mistrzowie w bezszelestnym zakradaniu się, to czasami nieświadomie pozostawiają ślady swojej obecności. Tym bardziej, jeśli wcześniej kot zabawiał się wodą z umywalki, czy swojej miseczki. Pozostawione odciski łapek na stole, świeżej pościeli, wypastowanej podłodze w niekoniecznie pożądany sposób zmieniają wystrój naszego mieszkania.
8. Kładzie się na laptopie…
To z pewnością coś, co denerwuje nas u kotów. I nie chodzi o to, że w laptopie zamontowane są magnesy na te zwierzęta. Chodzi o to, że laptop wytwarza ciepło (coś, co mruczki kochają najbardziej). Poza tym aspektem istnieje też inny powód. Kot rozumuje w następujący sposób: „Dlaczego człowiek przez tyle czasu patrzy się w to elektryczne pudełko? Niech popatrzy też trochę na mnie!” A więc to próba zwrócenia na siebie uwagi i znalezienia się w centrum zainteresowania.
9. … i na papierach
Gdy tylko chcemy poczytać książkę lub gazetę, albo popracować z dokumentami, to w ciągu kilkunastu sekund pojawia się nasz kot i wygodnie się na nich układa. Jak się okazuje, to jego dziedzictwo ewolucyjne. Koty od wieków mieszkały w bibliotekach, by chronić książki przed gryzoniami. Innym powodem jest fakt, że papier powstaje na bazie drewna, a koty przecież uwielbiają wspinać się na drzewa. W domach to właśnie papier jest dla nich ich namiastką. To również źródło ciepła i szelestu, a także kolejna prośba o naszą uwagę!
10. Kleptomania
Kocia kleptomania to stwierdzone naukowo zjawisko. Czy z twojego gospodarstwa domowego również w niewyjaśnionych okolicznościach znikają niektóre przedmioty? Zajrzyj pod łóżko lub w inne miejsce, gdzie nie dosięga twoja ręka. Mógł je tam zanieść i zakamuflować twój pupil. Koty, które kradną i ukrywają różne przedmioty, mogą naśladować zachowanie swoich dzikich braci, chowających swój pokarm. Tak również zachowują się kotki, którym zbyt wcześnie odebrano młode. Jeśli chcesz ograniczyć kocie kradzieże, znajdź dla mruczka więcej czasu. Baw się z nim i poświęcaj mu swoją uwagę, a przede wszystkim pochowaj przed nim niebezpieczne przedmioty, np. gumki recepturki.
11. Odwracanie się pupą
Niektóre koty uwielbiają odwracać się do nas… pupą. Jest to zachowanie, które często bardzo denerwuje nas u kotów. Trudno, aby komukolwiek mogło się ono podobać! Zmienisz zdanie, gdy dowiesz się, co ono tak naprawdę oznacza. U podstawy ogona i wzdłuż całej jego długości znajdują się gruczoły zapachowe, a kot, który pozwala się do nich zbliżyć, wedle kociego savoir-vivre wykazuje się niezwykłą uprzejmością. Jest to koci odpowiednik ludzkiego uścisku ręki. Zwierzak prosi o twoją uwagę, dotyk i wymianę zapachów celem pogłębienia waszych wzajemnych więzi. Istnieje też teoria, że w ten sposób kot pokazuje ci swoją uległość.
12. Zrzuca różne przedmioty
Czy z twoich półek zniknęły już wazony, ramki i innego typu ozdoby? Koty uwielbiają wskakiwać na wyższe poziomy, a gdy spotkają na nich przedmioty, którym można zmienić miejsce położenia – robią to. Jednak nie czynią tego złośliwie, bo tego uczucia koty nie znają. Istnieje kilka racjonalnych wytłumaczeń, dla których koty zrzucają przedmioty ze stołu czy półek: nuda, próba zwrócenia na siebie uwagi, ciekawość, wizualizacja polowania. Oduczenie kota tego zachowania będzie wymagać od nas mnóstwa cierpliwości i samozaparcia, będzie także bardzo czasochłonne. Dużo szybciej przyjdzie nam zaakceptowanie tego faktu i zdjęcie drogocennych przedmiotów z wysokości.
13. Podgryza kwiatki
Koty uwielbiają obgryzać listki wszystkich naszych domowych kwiatów. To coś, co z pewnością denerwuje nas u kotów, gdyż niektóre roślinki trudno się hoduje. Koty lubią także żuć płatki roślin, które akurat kwitną. Niestety, konsekwencją tego zachowania może być zatrucie! Duża część doniczkowych roślin jest dla kota szkodliwa, a nawet trująca. Zatem zanim sprawisz sobie kwiatka, koniecznie sprawdź, czy jest bezpieczny dla twojego współlokatora!
14. Prześladuje cię w łazience
Czy u ciebie w domu również nie można zamknąć drzwi do łazienki, gdyż skutkuje to rozpaczliwym miauczeniem po drugiej stronie wrót? Chyba wszyscy kociarze doskonale to znają. Skąd ten brak poszanowania cudzej przestrzeni osobistej u zwierząt, które swojej własnej prywatności bronią z takim zacięciem? Koty po prostu uwielbiają łazienki m.in. ze względu na to, że jest tam cieplej. Nasz pobyt w toalecie jest też doskonałą okazją, by pobyć z nami sam na sam i wyprosić odrobinę czułości. Poza tym niektóre kociaki wprost szaleją na widok szumiącej wody.
15. Zostawia sierść
No cóż… Mięciutkie kocie futerko jest jedną z tych rzeczy, które sprawiają, że zakochujemy się w mruczkach. Puchate kity, pluszowy podszerstek – cieszą oko i są niezwykle miłe w dotyku. Jednak tak jak ludzie, również i zwierzęta tracą włosy. Szczególnie, gdy się stresują lub podczas zmian pór roku. By opanować ten proces, powinniśmy dbać o kocie futerko, regularnie wyczesując pupila. Należy również wyposażyć się w nieskończoną ilość rolek odkłaczających i nosić je w podręcznej torebce. To chyba niewielka cena za możliwość obcowania z kotem, czyż nie?
Pamiętaj, że koty nie robią nam niczego na złość. Zachowują się w zgodzie ze swoją naturą i tylko jej zrozumienie może dać pozytywne efekty zarówno w przekierowywaniu niechcianych zachowań, jak i w zmniejszeniu ich mniej lub bardziej destrukcyjnych skutków. A czy twój kociak uskutecznia jakieś inne, denerwujące praktyki?
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined
18.09.2024
Jak często sprzątać kuwetę kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Codziennie, dwa razy w tygodniu, raz na tydzień? Prawidłowa obsługa kociej kuwety jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
undefined