11.02.2020
5 rzeczy, których potrzebuje twój niewychodzący kot
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy niewychodzący, zamknięty w domu kot może być szczęśliwy? Oczywiście! Oto 5 rzeczy, które każdy kot-domator musi mieć!
fot. Shutterstock
Wielu opiekunów mruczków zastanawia się, czy ich niewychodzący kot może być szczęśliwy. W końcu swoboda, eksploracja terenu i atrakcje, jakie zapewniłaby mu możliwość przebywania na zewnątrz, wydają nam się niezastąpione! Jednak czy na pewno? Czego potrzebuje niewychodzący kot, by naprawdę dobrze czuć się w naszym domu?
Czego potrzebuje niewychodzący kot?
Koty to zwierzęta, które mają wiele specyficznych potrzeb. Specjalne miejsce do załatwiania się, oddzielone od miejsca karmienia, odpowiednia dieta, kryjówki… Koty jako mali łowcy potrzebują także odpowiedniej stymulacji. Jak im to wszystko zapewnić? Oto 5 rzeczy, które każdy niewychodzący kot absolutnie musi mieć!
1. Wygodna kuweta
Domowe kociaki nie mają zbyt wielkiego wyboru – muszą załatwiać się w miejscu, które przygotuje im opiekun. Dobranie kotu odpowiedniej kuwety bywa jednak trudne. Większość mruczków preferuje otwarte, przestronne kuwety. Są jednak koty, które cenią sobie prywatność i załatwiać się będą tylko w miejscach zabezpieczonych daszkiem. Również żwirek musi być odpowiednio dobrany do preferencji zwierzaka. W końcu komfort w toalecie jest niezmiernie ważny!
2. Atrakcyjne zabawki
Niewychodzący kot nie ma możliwości polowania. Nie znaczy to jednak, że nie ma takiej potrzeby! Każdy domowy kociak potrzebuje się porządnie wyszaleć, zaczajając się i atakując zabawkową imitację ofiary. Jednak kolorowe piłeczki, szeleszczące papierki i piórka na sznurku nie zainteresują zwierzaka, jeśli będą nieruchomo leżeć na podłodze… Zaangażowanie opiekuna w codzienną zabawę z kotem to absolutna konieczność!
3. Zdrowa karma
Zmniejszona aktywność niewychodzących kotów sprawia, że są one szczególnie narażone na otyłość. Nadprogramowym kilogramom sprzyja także kastracja, która zmienia metabolizm tych zwierzaków. Dlatego ważne jest, by w przypadku kotów-domatorów szczególnie zadbać o odpowiednie żywienie. Wysokomięsna, bezzbożowa karma sucha lub mokra stworzona z uwzględnieniem wyjątkowych potrzeb niewychodzącego kota będzie najlepszym wyborem dla naszego zwierzaka. Jedną z nich jest bezzbożowa Bozita Indoor & Sterilised z reniferem, której kaloryczność i skład dostosowane zostały do zapotrzebowania niewychodzących i wysterylizowanych mruczków.
To również odpowiednia propozycja dla kotów, które są mało aktywne lub zmagają się nadwagą. Bozita Indoor & Sterilised z mięsem ze szwedzkich kurcząt jest naturalnie niskotłuszczowa i lekkostrawna. Zawiera też L-karnitynę – aminokwas odpowiedzialny za transport kwasów tłuszczowych do komórek, który poprawia metabolizm i przyspiesza przemianę materii.
4. Drapaki i skrytki
Jedną z naturalnych potrzeb kotów jest wspinanie się i szukanie bezpiecznych skrytek na podwyższeniu. Domowe mruczki nie zatraciły także instynktów nakazujących im ostrzyć pazury i znaczyć pionowe powierzchnie poprzez drapanie. By uchronić meble w domu i zapewnić kotu dodatkowe atrakcje musimy zaopatrzyć kota w ciekawy drapak. Również stworzenie dla kota kilku bezpiecznych kryjówek i zawieszenie półek, po których nasz zwierzak może skakać będzie doskonałym urozmaiceniem przestrzeni naszego pupila!
5. Twoje towarzystwo
Nawet najbardziej wyniosły koci indywidualista potrzebuje twojej uwagi! Towarzystwo opiekuna jest ważne nawet dla tych kotów, które człowieka lubią jedynie pooglądać z drugiego końca pokoju. Wspólna zabawa, delikatne głaskanie lub nawet spokojne przemawianie do siedzącego obok kociaka umilą zwierzakowi czas i sprawią, że życie w domu nie będzie dla niego nudne.
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.01.2025
Dlaczego kot udaje chleb?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
„Bochenkiem” nazywamy pozycję, w której mruczki podwijają swoje łapki pod tułów. Co się za nią kryje?
undefined
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
10.01.2025
Transporter dla kota. Jaki będzie najlepszy i jak nauczyć kota, by się go nie bał?
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Jaki transporter dla kota będzie najlepszy? Sprawdź, w czym najbezpieczniej zabrać kota na wizytę w gabinecie weterynaryjnym i jak sprawić, by kot nie bał się transportera!
undefined