21.04.2020
Ile kotów to za dużo kotów?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile kotów w mieszkaniu to… za dużo kotów? Czy istnieje dobra odpowiedź na to pytanie? Zastanówmy się!
fot. Shutterstock
Ile kotów to za dużo kotów? Kociarze zapewne uważają, że jedyna i słuszna odpowiedź brzmi: nigdy za wiele. Mimo całego uwielbienia do mruczków należy podejść do tego rozważnie i nie pozwolić sercu przejąć kontroli. Każda decyzja o przygarnięciu kota powinna być przemyślana. Trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, takich jak choćby wielkość przestrzeni do życia, którą możesz zapewnić zwierzakom.
Ile kotów to za dużo kotów?
Nie ma magicznej liczby ani tajnej formuły, aby dowiedzieć się, ile kotów powinna mieć dana osoba. Odpowiedź będzie uzależniona od sytuacji życiowej i możliwości konkretnego człowieka. Każdy z nas – tak samo koty – potrzebuje swojego własnego miejsca, w którym będzie mógł odpocząć czy odizolować się od pozostałych domowników. Dlatego tak ważna jest powierzchnia mieszkania i liczba pomieszczeń. Warto też wziąć pod uwagę, że wśród mruczków trafiają się różne osobniki – samotniki, które nie tolerują obecności przedstawicieli własnego gatunku i są bardziej terytorialne od innych.
Ponadto należy wziąć pod uwagę również możliwości finansowe, a także czas, jakim dysponujemy. Aby koty były szczęśliwe i zdrowie potrzebują uwagi swojego opiekuna. Oczywiście nie chodzi tu tylko o napełnianie misek jedzeniem i wodą i utrzymywaniu pojemników w czystości. Nie zapomnij również o kuwetach. Idealnie jest wtedy, kiedy masz tyle samo kuwet, co kotów plus jedną dodatkową. Zatem, jeśli masz trzy koty, to w domu powinny być cztery kuwety.
Dbanie o to, by mruczki były nakarmione, a ich toalety czyste jest niezwykle ważne, ale nawet w rodzinie z wieloma kotami mruczki potrzebują interakcji z ludźmi. Im więcej masz mruczków, tym więcej czasu poświęcisz na zabawę, pielęgnację i przytulanie. Jeśli nie jesteś w stanie poświęcić każdemu pupilowi dość uwagi, to znaczy, że masz ich w domu za dużo.
Jeden kot na jeden pokój
Istnieje też pewna zasada, dzięki której przestrzeń domowa nie będzie zbytnio przepełniona. Według niej, jeśli masz jednopokojowe mieszkanie, jeden kot jest wystarczający, ale możesz przygarnąć dwa bez zatłaczania przestrzeni. Dzięki temu każdy – łącznie z tobą – będzie miał swoją przestrzeń do życia. W przypadku mieszkania dwupokojowego są to dwa futrzaki, a trzypokojowego – trzy.
A ty, jak uważasz? Ile kotów to za dużo kotów?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined
18.09.2024
Jak często sprzątać kuwetę kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Codziennie, dwa razy w tygodniu, raz na tydzień? Prawidłowa obsługa kociej kuwety jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
undefined