05.12.2018
Jak odstresować kota? 5 prostych sposobów
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Masz wrażenie, że twój kot jest niespokojny i poddenerwowany? Pomóż mu się zrelaksować.
fot. Shutterstock
Wbrew temu, co mogłoby się niektórym wydawać, koty to bardzo wrażliwe zwierzęta. Cenią sobie rutynę i chodź potrzebują bodźców, na ogół źle reagują na gwałtowne zmiany w otoczeniu, które obniżają ich poczucie bezpieczeństwa. A stres w przypadku kota to nie żarty – może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i behawioralnych. Najlepiej mu zapobiegać, ale zdarzają się sytuacje, gdy nie jest to możliwe. W takim wypadku możemy pomóc pupilowi odzyskać zachwianą równowagę, fundując mu nieco relaksu. Ale jak to zrobić? Jak odstresować kota?
Jak odstresować kota – 5 prostych sposobów
Wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane i leży w zasięgu możliwości każdego kociarza. Masz wrażenie, że twój mruczek jest poddenerwowany? Spróbuj poprawić jego samopoczucie, korzystając z którejś z poniższych metod.
1. Przygotuj dla niego kryjówkę
Zdenerwowany kot potrzebuje poczuć się bezpiecznie – pomoże mu w tym ciepłe, zaciszne miejsce, w którym będzie mógł ukryć się przed światem i odpocząć. To może być legowisko-budka, ale równie dobrze sprawdzi się pusty karton lub pudełko. Wyłóż je czymś miękkim i postaw w pewnym oddaleniu od centrum domowego życia, pozwalając kotu korzystać z niego do woli.
2. Otocz go swoim zapachem
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak wiele kotów uwielbia wchodzić do kosza z rzeczami do prania? Tak, tu chodzi o zapach – konkretnie twój, który kojarzy się kotu z poczuciem bezpieczeństwa. W końcu to ty go karmisz, dbasz o jego potrzeby i chronisz przed zagrożeniami. Jak odstresować kota? Zostaw mu kilka rzeczy nasiąkniętych twoim zapachem – możesz np. włożyć mu swoją koszulkę do legowiska. W ten sposób będzie czuł się pewniej nawet, gdy nie będzie cię w pobliżu.
3. Spróbuj zrobić mu masaż
Dotyk może mieć zbawienny wpływ na skołatane nerwy i pomaga zacieśnić więzi. Masaż w przypadku kota to po prostu określony sposób głaskania pupila -instrukcję, jak to robić, znajdziesz TUTAJ. Jest jednak jeden warunek – kot musi wyrazić zgodę na takie pieszczoty. Jeśli jego zdenerwowanie przejawia się poprzez niechęć do bliższych kontaktów, do niczego go nie zmuszaj, by nie pogorszyć sytuacji. Po prostu wypróbuj inną metodę, by pomóc mu się zrelaksować.
4. Pobaw się z nim
Niektórzy ludzie lubią „wybiegać” stres – wysiłek fizyczny pozwala im rozładować negatywne emocje. Ta metoda może okazać się przydatna także w przypadku mruczka. Zastanawiasz się, jak odstresować kota? Spróbuj zaprosić go do zabawy – wyjmij jego ulubioną zabawkę, zaaranżuj polowanie. W ten sposób pozwolisz mu skupić się na czymś konkretnym, co odciągnie go od przyczyny zdenerwowania. Bardzo możliwe, że zabawa poprawi mu nastrój na tyle, że po jej zakończeniu nie będzie pamiętał, że coś było nie w porządku.
5. Włącz mu kojącą muzykę
Oczywiście nie chodzi tu o „ludzką” muzykę, ale o specjalnie skomponowane utwory o określonej tonacji i tempie. Naukowcy udowodnili, że piosenki o parametrach dostosowanych do potrzeb gatunku, mogą działać na koty kojąco w stopniu podobnym do mruczenia. Tego typu utwory są dostępne w internecie. Więcej na temat obierania muzyki przez koty przeczytasz TUTAJ. Zachęcamy też, by po prostu mówić do kota łagodnym głosem – takie „rozmowy” działają uspokajająco i przyczyniają się do zacieśniania relacji kocio-ludzkiej.
Masz swoje własne sposoby, które pomagają ci zrelaksować twojego kota? Daj nam znać w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
29.09.2023
Czy czipowanie zastąpi lokalizator GPS dla kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Coraz częściej odpowiedzialni opiekunowie kotów dbają o ich zaczipowanie. Z pewnością pomaga to odnaleźć właściciela w przypadku zaginięcia pupila. Na rynku pojawiły się również lokalizatory GPS dla kota. Czy zastąpią one tradycyjne czipowanie? A może wręcz przeciwnie – skoro nasz kot ma czipa, to GPS jest zbędnym gadżetem? Poznaj różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami!
undefined
25.09.2023
Plecak dla kota – tak czy nie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podoba się ludziom, ale co z kotami? Czy modny plecak zamiast tradycyjnego transporterka to na pewno dobry pomysł?
undefined
16.09.2023
Adopcja kota do domu wychodzącego – dlaczego to zły pomysł?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jak powiadają, ludzie dzielą się na dwie grupy: kociarzy i psiarzy. My jednak uważamy, że ludzie dzielą się na tych, którzy potrafią i chcą słuchać, rozumieć, uczyć się oraz osoby obojętne na to, co je otacza. Mamy szczęście zaliczać się do tej pierwszej grupy, a skoro sięgasz po ten artykuł – to ty również.
undefined