21.03.2024
5 sposobów na to, jak odstresować kota
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Stres jest niebezpieczny dla kotów, które bardzo kiepsko znoszą przedłużający się niepokój. Co zrobić w takim wypadku? Jak pomóc kotu, który się stresuje? Sprawdź!
fot. Shutterstock
Wbrew temu, co mogłoby się niektórym wydawać, koty to bardzo wrażliwe zwierzęta. Cenią sobie rutynę i źle znoszą warunki, w których dochodzi do nagłych, gwałtownych zmian. A stres w przypadku kota to nie żarty – może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i behawioralnych. Najlepiej mu zapobiegać, ale zdarzają się sytuacje, gdy nie jest to możliwe. W takim wypadku możemy pomóc pupilowi odzyskać zachwianą równowagę, fundując mu nieco relaksu. Ale jak to zrobić? Jak odstresować kota?
Jak odstresować kota? 5 polecanych sposobów
Na szczęście zadbanie o koci komfort nie jest aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Jak odstresować kota, który wyraźnie źle znosi zmiany i niepokojące sytuacje? O co szczególnie warto zadbać, kiedy zależy nam na lepszym samopoczuciu zwierzaka?
1. Praktyczna kryjówka
Kot, który jest zestresowany, potrzebuje odpowiedniej kryjówki. Jeśli mu ją zapewnisz, będzie mógł się odstresować, poczuć bezpiecznie i ukryć. Zaciszne, ciepłe miejsce może być na przykład kartonem, w którym przyszła paczka z zabawkami czy kocimi smaczkami. Możesz też kupić kocią budkę. Włóż do środka koc i postaw takie schronienie gdzieś, gdzie kot będzie na uboczu – tak, aby mógł obserwować otoczenie.
2. Otocz go swoim zapachem
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak wiele kotów uwielbia wchodzić do kosza z rzeczami do prania? Chodzi tutaj o zapach opiekuna. To on kojarzy się kotu z poczuciem bezpieczeństwa i pewnym rodzajem rutyny. Dlatego dobrym wyborem jest zostawienie kotu na przykład noszonej dzień wcześniej koszulki albo kocyka, którym przykrywamy się wieczorem. W ten sposób możemy zadbać o lepsze samopoczucie kota i jego większą pewność siebie.
3. Masaż jako relaks
Dotyk łagodzi kocie nerwy, ale musi być odpowiedni! Instrukcję, jak go wykonać, znajdziesz TUTAJ. Jest jednak jeden warunek – kot musi wyrazić zgodę na takie pieszczoty. Jeśli jego zdenerwowanie przejawia się poprzez niechęć do bliższych kontaktów, do niczego go nie zmuszaj, by nie pogorszyć sytuacji. W przeciwnym razie nie tylko zwiększysz jego niepokój, ale również wpłyniesz negatywnie na waszą więź.
4. Zabawa i ruch na stres
Tak jak w przypadku ludzi aktywność fizyczna zmniejsza stres, tak i u kotów może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie mruczka. Jak odstresować kota poprzez zabawę? Wystarczy prosta interakcja, w której z użyciem ulubionej kociej zabawki będziesz inicjować zabawę w polowanie. To zachowanie wynika z kociego instynktu, dlatego każdy mruczek chętnie współpracuje przy próbach złapania zdobyczy. Dodatkowo udane polowanie obniża też poziom hormonów stresu.
5. Postaw na muzykę
Oczywiście nie chodzi tu o „ludzką” muzykę, ale o specjalnie skomponowane utwory o określonej tonacji i tempie. Naukowcy udowodnili, że piosenki o parametrach dostosowanych do potrzeb gatunku, mogą działać na koty kojąco w stopniu podobnym do mruczenia. Tego typu utwory są dostępne w internecie. Więcej na temat obierania muzyki przez koty przeczytasz TUTAJ. Zachęcamy też, by po prostu mówić do kota łagodnym głosem – takie „rozmowy” działają uspokajająco i przyczyniają się do zacieśniania relacji kocio-ludzkiej.
Masz swoje własne sposoby, które pomagają ci zrelaksować twojego kota? Daj nam znać w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
01.12.2024
Boże Narodzenie i kot. Jak wyglądają Święta oczami mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niedługo minie rok, od kiedy kot o imieniu Mousse podbił serca internautów. Jego właściciel uwiecznił na nagraniu reakcję swojego pupila na widok choinki, którą mruczek zobaczył pierwszy raz w życiu. Film, który błyskawicznie zyskał popularność na TikToku, ukazuje czarnego kota, który leży na szczycie swojego drapaka i szeroko otwartymi oczami wpatruje się w migoczące światełka. „POV: Twój kot widzi choinkę po raz pierwszy” – głosi podpis, idealnie oddając moment kociego zachwytu i fascynacji.
undefined
01.12.2024
Kocie szczęście nie tylko od święta! Jak zadbać o kota w Boże Narodzenie
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Boże Narodzenie to dla większości z nas czas wyjątkowy - pełen radości, magii i domowego ciepła. Jednak z perspektywy kota, święta mogą wyglądać zupełnie inaczej – kolorowe dekoracje, migoczące światełka i aromaty gotowanych potraw, mogą być równie fascynujące, co… stresujące. Jak więc sprawić, by święta były bezpieczne i komfortowe również dla naszego mruczka? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, jak pomóc kotu w pełni cieszyć się świątecznym klimatem!
undefined
25.11.2024
Kot to nie prezent! Dlaczego nie należy kupować zwierząt pod choinkę?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kot to nie prezent - to żywe, wrażliwe zwierzę, które wymaga opieki człowieka i potrzebuje odpowiedzialnego domu. Nieprzemyślane podarowanie komuś kota na święta może przysporzyć czworonogowi cierpienia. Dlatego zanim weźmiesz pod uwagę taki prezent, dobrze to przemyśl!
undefined