05.10.2018
Skąd ta głupawka? 5 przyczyn kociego FRAPowania
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Skąd się bierze kocia głupawka? Czy należy się nią martwić? Oto 5 powodów, dla których koty miewają nagłe okresy szaleńczej aktywności.
fot. Shutterstock
Każdy opiekun kota był wielokrotnie świadkiem nagłego przypływu energii u swojego zwierzęcia. Ty siedzisz zapatrzony w swój ulubiony serial, a mruczek ni stąd, ni zowąd biega jak szalony po mieszkaniu, ledwo wyrabiając na zakrętach. Zatrzymuje się na moment w jednym miejscu, rozgląda się, jakby czegoś szukał i… znowu włącza swój najszybszy bieg. Bywa też, że temu zrywowi towarzyszy głośne miauczenie, a kot stroszy futro. Możliwe, że widząc po raz pierwszy takie zachowanie u kota, byłeś nim zaskoczony, a nawet trochę zaniepokojony. Kto wie, może nawet pomyślałeś, że „zepsuł mi się mruczek”. Szukałeś informacji w internecie i wtedy trafiłeś na coś takiego jak FRAP (Frenetic Random Activity Periods). Tak właśnie określa się „nagłe okresy szaleńczej aktywności” – więcej na ich temat pisaliśmy TUTAJ. Ale czy wiesz, jakie są motywy tego szaleństwa? Czy kocia głupawka jest czymś normalnym? Poznaj 5 powodów, dla których koty czasem biegają jak szalone.
Kocia głupawka
Bez względu na to, czy twoim futrzanym towarzyszem jest dachowiec czy kot rasowy, każdy z nich miewa chwile, w których biega po mieszkaniu jak szalony i zachowuje się tak, jakby ktoś go ścigał na torze wyścigowym.
To kocie szaleństwo czasem dzieje się w nocy – wówczas bywa określane jako „północne szaleństwo”. O co w nim chodzi? Twój kot może po prostu w ten sposób bawić się sam ze sobą, czując nagły i niepohamowany przypływ energii, skakać po łóżku lub zapraszać cię do tego szaleństwa, łapiąc w biegu za twoje stopy.
Drapieżne instynkty
Koty z natury są drapieżnikami. Nie możemy zapominać o tym, że nasze kanapowe tygryski również posiadają ten instynkt. Czasami, gdy zachowują się szaleńczo, mogą w ten sposób prezentować zachowania łowieckie, manewry bojowe i techniki ucieczki.
Co zatem sprawia, że spokojny zwierzak nagle staje się pełną energii futrzaną kulką? Krótka odpowiedź: Matka Natura. Okazuje się, że w naturalnym środowisku mruczki mogą wyruszać dziennie nawet na około 40 wypraw myśliwskich. Ponieważ koty domowe mają relatywnie spokojny styl życia, od czasu do czasu muszą dać ujście skumulowanej energii.
Zabawki takie jak myszy, piłeczki czy wędki, które zachęcają kota do pościgu, skakania i chwytania, są dobrym sposobem na umożliwienie kotu wykorzystania jego naturalnych instynktów.
Nocna aktywność
Innym powodem szalonego zachowania jest to, że koty większość dnia przesypiają. Naturalnie stają się bardziej aktywne w nocy. Zazwyczaj wtedy, gdy opiekun ma zamiar iść spać. Wiele kotów domowych, podczas gdy ich ludzie są w pracy czy w szkole, spędza całe dnie w domu. Kiedy opiekun wraca wieczorem do domu, mruczek chce się bawić i staje się bardzo aktywny. Jeśli nie znajduje ujścia dla energii, może przejawiać szalone zachowanie. Zwłaszcza kocięta i młode koty będą miały więcej energii. Aby uniknąć nocnych głupawek, tuż przed pójściem spać spędź aktywnie trochę czasu ze swoim pupilem.
Pchły
Okazuje się, że winnymi kociego szaleństwa, mogą być… pchły. Zwłaszcza jeśli nagłym zrywom towarzyszy miauczenie. Biegając, kot chce zmniejszyć dyskomfort spowodowany ugryzieniami. Więcej o pchłach u kota i o tym, jak się ich pozbyć pisaliśmy TUTAJ.
Starość
Jeśli masz starszego kota, możliwe, że miewa szaleńcze zrywy z powodu obniżenia funkcji poznawczych. Wiek ma wpływ na pogorszenie się pewnych zmysłów – wzroku, słuchu… Ich przytępienie wpływa na samopoczucie ogólne, a w konsekwencji może powodować dziwne zachowania bez uzasadnionego wyjaśnienia.
Kocia głupawka może mieć różne przyczyny. A czy twój kot często miewa szaleńcze zrywy?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
26.07.2024
Jaki drapak dla kota wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Idealnie dobrany drapak dla kota stanowi źródło niezbędnej aktywności i rozrywki dla futrzaka, zaspokajając jego podstawowe potrzeby. Jaki drapak dla kota wybrać? Czym powinien cechować się odpowiedni drapak dla Twojego kota i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
undefined
23.07.2024
8 rzeczy, o których wiedzą tylko opiekunowie kotów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jesteś opiekunem kota? Czy zauważyłeś, że kiedy dzielisz cały swój świat z miauczącym czworonogiem, zaczynasz pewne rzeczy postrzegać nieco inaczej?
undefined
08.07.2024
Koty też potrafią! Jak efektywnie szkolić i trenować kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Znany z indywidualizmu i uporu, a więc przysłowiowego chodzenia własnymi drogami, kot domowy raczej nie kojarzy nam się z posłuszeństwem czy wykonywaniem zabawnych sztuczek. To wyobrażenie jednak nieco mija się z prawdą. Koty jak najbardziej można szkolić i uczyć rozmaitych zachowań - ważne, by nauka sprawiała przyjemność obu stronom! Jak efektywnie ćwiczyć ze swoim kotem i jakie może to przynieść korzyści? Dowiedz się z nami!
undefined