18.08.2019
Skąd się biorą kocie przezwiska?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nawet jeśli twój kot ma już imię pasujące do jego wyglądu i charakteru, na pewno wołasz do niego, używając też kilkunastu innych określeń… Prawda?
fot. Shutterstock
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w danej chwili wybierasz taką, a nie inną kocią ksywkę? Najczęstszymi zmiennymi są: nastrój, w którym znajdujesz się zarówno ty, jak i twój pupil oraz inne okoliczności (np. miejsce, w którym właśnie przebywacie, a także osoby wam towarzyszące). Idąc tym tropem, kocie przezwiska i imiona możemy podzielić na kilka kategorii.
Kategoria 1: pieszczotliwe przezwiska
Radosny opiekun, radosny kot – najczęstsza i najmilsza z kombinacji. Przykłady? Wieczór w domu, futrzak leży na twoich kolanach i mruczy; powrót po pracy, gdy pupil łasi się i od progu wita cię w drzwiach, wspólne zabawy… Na pewno jesteś w stanie stworzyć całą prywatną listę. W takich sytuacjach najczęściej używane bywają pieszczotliwe kocie przezwiska, np. kitku, maleństwo, puszek, kochane futerko, kocię dziecię i inne, czasem bardzo dziwne, ale wszystkie… przemiłe!
Kategoria 2: prawdziwe/oficjalne imię kota
Prawdziwe imię kota jest najczęściej stosowane w neutralnych sytuacjach. Często, gdy znajdujesz się wśród nieznanych ci ludzi – im bardziej oficjalna sytuacja, tym większe prawdopodobieństwo jego użycia. Zazwyczaj trochę ci głupio podczas wizyty dalekich krewnych wołać: „Futrzasty maluszku, chodź do mamusi na jedzonko”, prawda? Raczej powiesz: „Mruczek, obiad!”. To samo dotyczy na przykład poczekalni u weterynarza czy kocich wystaw.
Kategoria 3: kocie wyzwiska ?
…czyli: „ty łobuzie!”, „szatanie/diable wcielony”, „pasożycie”, „ancymonie”, „złodzieju jedzenia” (niepotrzebne skreślić). Najczęściej używane w momentach irytacji czy złości. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że odmieniasz brzydkie kocie ksywki przez wszystkie przypadki akurat wtedy, kiedy mruczek zrzucił ze stołu kubek, obudził cię w środku nocy czy uznał, że kanapa jest lepsza niż drapak.
Uwaga: niektórzy eksperci, w tym m.in. słynny Jackson Galaxy twierdzą, że nawet niewinne „wyzwiska” adresowane w kierunku mruczka finalnie przyczyniają się do osłabienia relacji na linii opiekun-futrzak. Nie, wcale nie chodzi o to, że twój kot rozumie, że właśnie w danym momencie zwracasz się do niego niezbyt miłymi słowami. Raczej o to, że słowa powtarzane częściej mimowolnie są kodowane w twoim mózgu. W ten sposób niepotrzebnie deprecjonujesz waszą relację, co prowadzi do jej osłabienia.
Niezależnie od tego, jak nazywasz swojego kota…
….pamiętaj, że choć nie zna on znaczenia słów to znakomicie odczytuje twoje emocje! Dlatego tak wspaniale reaguje na „kitku” czy „kochanego futrzaka”, a stroni od ciebie, gdy właśnie jest „łobuzem”. Choć każdy z tych zwrotów jest mu obcy, tembr twojego głosu i nastawienie do pupila wskazują, w jakim właśnie jesteś humorze: czy przyjaźnie podchodzisz do mruczka, czy też lepiej mijać cię szerokim łukiem. Pamiętaj, że nawet jeśli futrzak coś przeskrobie i zostanie ochrzczony brzydkim imieniem to i tak nie zrozumie źródła twojej frustracji. Dlatego po prostu szybko mu wybacz i… wróć do pieszczotliwych ksywek! ?
A jakie kocie przezwiska funkcjonują w waszych domach? Czy są zależne od nastroju? Dajcie znać w komentarzach!
Autor: Marta Martyniak
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Fontanna dla kota. Kiedy będzie potrzebna i jaka wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy fontanna dla kota to kolejny wymysł firm zoologicznych, które chcą jedynie zarobić, wciskając nam niepotrzebne gadżety? Nie! Fontanna dla kota to świetny pomysł i nieoceniona pomoc w dbaniu o kocie nawodnienie.
undefined
18.05.2023
Woliera dla kota - dlaczego warto ją mieć?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Woliera to spełnienie marzeń niejednego kota. Stanowi bezpieczny azyl, w którym zwierzę może poczuć zew wolności i zaspokajać swoje instynkty na świeżym powietrzu.
undefined
12.05.2023
Dlaczego koty na nas śpią? To nie kaprys - mają naprawdę dobre powody!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dawne przesądy mówiły, że kot śpi na tobie, by kraść oddech. No cóż… nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością.
undefined