24.10.2019
Niebezpieczne kryjówki twojego kota
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty lubią od czasu do czasu lubią zniknąć wszystkim z oczu i zrelaksować się w samotności. Niestety, nie zawsze wybierają do tego odpowiednie miejsca.
fot. Shutterstock
Nawet najbardziej towarzyski kot ma raz na jakiś czas potrzebę ukryć się przed światem. To normalne i, o ile mruczek nie chowa się permanentnie, zwykle nie oznacza niczego złego. W poszukiwaniu zacisznego miejsca koty potrafią wykazywać się dużą kreatywnością. Jednak choć niektóre z ich wyborów zaskakują i śmieszą, inne mogą stwarzać dla nich zagrożenie. Sprawdź, które miejsca w domu należy uznać za niebezpieczne kryjówki.
Niebezpieczne kryjówki – miej je na oku
Wrodzona ciekawość i zamiłowanie do ciasnych przestrzeni sprawiają, że koty potrafią wcisnąć się w najdziwniejsze miejsca. Czasem nieświadomie wystawiają się w ten sposób na niebezpieczeństwo. Na które kryjówki powinieneś szczególnie uważać?
Wnętrza mebli
O ile kotu ukrytemu pod tradycyjnym łóżkiem raczej nic nie grozi, tak np. wciskanie się do wnętrza rozkładanej kanapy jest już obarczone pewnym ryzykiem. Kot może mieć problemy z wyjściem na zewnątrz albo ktoś może go przydusić np. siadając z dużym impetem na meblu. Miej to na uwadze, jeśli twój pupil należy do fanów ukrywania się w tym miejscu.
Podobne zagrożenie wiąże się z wszelkimi otwieranymi pufami i skrzyniami do siedzenia – jeśli masz w domu takie meble, pilnuj, by twój mruczek nie zakradł się do ich wnętrza. Uważaj też na szafy i szafki – koty uwielbiają chować się między ubraniami i naprawdę potrafią robić to niepostrzeżenie. Gorzej, jeśli ktoś z domowników zatrzaśnie zwierzaka w środku i np. pójdzie na zakupy, nieświadomie zostawiając pupila w zamknięciu.
Sprzęt AGD
Wszystko, co się otwiera i jest podłączone do prądu powinieneś objąć specjalnym nadzorem – to potencjalne niebezpieczne kryjówki! Być może prawdopodobieństwo, że kot wejdzie niezauważony do mikrofalówki jest raczej niskie, ale wciąż istnieje. To samo dotyczy piekarnika – zawsze lepiej skontrolować jego wnętrze przed użyciem. Uważaj też na lodówkę.
Szczególnie niebezpieczna jest pralka – wiele kotów uważa jej wnętrze za niezwykle fascynujące i odpowiednie do drzemki. Niestety, znane są przypadki uruchomienia pralki z kotem w środku, dlatego zawsze zachowuj czujność podczas robienia prania.
Samochód
Wolno żyjące koty często ukrywają się pod samochodami – wchodzą też w nadkola i pod maskę. Ryzyko rośnie zimą, gdy zziębnięte zwierzaki szukają miejsc, w których mogłyby się ogrzać. To bardzo niebezpieczne kryjówki. Uruchomienie silnika przez niczego nieświadomego kierowcę często kończy się tragedią…
Jeśli zostawiasz samochód w miejscu, w którym mogą kręcić się koty, zawsze zrób hałas i odczekaj chwilę, zanim przekręcisz kluczyk w stacyjce. Uderz w maskę, naciśnij klakson – jeśli w środku śpi jakiś kot, obudzi się i będzie miał szansę uciec. Trzymasz auto w garażu, do którego może wejść twój kot? Zanim usiądziesz za kierownicą, zawsze dokładnie sprawdź, czy nie ma go w pobliżu.
Zwiększ kocie bezpieczeństwo
Nie jesteś w stanie nic zrobić z kocią manią ukrywania się – to po prostu część natury twojego pupila. Możesz jednak zmniejszyć prawdopodobieństwo, że wybierze potencjalnie groźne miejsce, w zamian organizując mu miłe i bezpieczne kryjówki. Nie wymaga to wiele trudu – często wystarczy średniej wielkości karton postawiony w cichym miejscu. Możesz też zafundować mruczkowi legowisko-budkę, albo po prostu wyłożyć mu kocykiem jedną z wolnych półek. Jeśli kot będzie miał w domu kilka takich miejsc, istnieje spore prawdopodobieństwo, że któreś z nich stanie się jego ulubionym.
Gdzie najczęściej ukrywa się twój mruczek? Czy zdarza ci się znaleźć go w nietypowym miejscu? Daj nam znać w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
3 szkodliwe mity o kotach. Nie daj im się zwieść!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Te trzy szkodliwe mity nie tylko mogą zniszczyć twoją relację z mruczkiem, ale także zrobić ogromną krzywdę zwierzakowi… Nie daj im się zwieść!
undefined
03.12.2024
Jak poprawić swoje relacje z kotem? Oto metody na wzmocnienie więzi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot rzadko przychodzi na kolana i nie bawi się z tobą tak często jak kiedyś? Być może wasza więź osłabła, ale nie załamuj się. Wszystko da się nadrobić. Oto niezawodne sposoby na to, abyście znów byli przyjaciółmi, a twoje relacje z kotem wskoczyły na wyższy poziom.
undefined
03.12.2024
Jak dbać o zdrowie swojego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to niezwykle inteligentne i ciekawe świata stworzenia. Jednak bardzo często ich zdrowie, zachowanie, stosunek do człowieka oraz interakcje z innymi pupilami, zależne są od warunków życia oraz spełnienia podstawowych kocich potrzeb. Każdy czworonożny przyjaciel, oprócz ogromu miłości i poświęconego czasu, wymaga także specjalnych akcesoriów, artykułów oraz rozwiązań dostosowanych do jego charakteru, a nawet rasy. Jak zatem dbać o zdrowie swojego kota?
undefined