07.06.2021
Syndrom zmęczonych wąsów. To nowa kocia jednostka chorobowa
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie bagatelizujmy kwestii doboru odpowiedniego naczynia do kociej jadalni. Zanim oskarżymy pupila o wybredność, przyjrzyjmy się temu, w czym serwujemy mu obiad.
fot. Shuttestock
Choć brzmi zabawnie – lekarze traktują to poważnie. Syndrom zmęczonych wąsów – mogą się go nabawić koty, które jedzą z nieodpowiednich misek.
Kot kaprysi przy jedzeniu?
Powodów kocich kaprysów przy jedzeniu może być wiele: smak, temperatura, konsystencja i tekstura posiłku. Ale czasami chodzi również o miejsce, w którym postanowiliśmy usytuować kocią jadalnię, a także o miski, do których nakładamy karmę. Z autopsji możemy stwierdzić, że podczas naszego jedzenia nic z powyżej wymienionych elementów nie jest bez znaczenia. Zastawa również nie jest nam obojętna. W przypadku kotów jest podobnie.
Syndrom zmęczonych wąsów – zespół stresu wibrysów
By dostać się do karmy, kot musi zanurkować w misce. A im jest ona głębsza, tym głębiej musi on zanurzyć pyszczek. Jeśli przy okazji miska jest wąska – nieunikniona stanie się konieczność zaangażowania wibrysów. A jak wiemy, kocie wąsy są niesłychanie delikatne i odbierają każdy bodziec z dużą czułością. Do tego służą, jednak podczas jedzenia nie powinny być tak silnie angażowane.
Uciążliwe obcieranie wąsami o brzeg miseczki jest dla mruczka zwyczajnie nieprzyjemne, czasami nawet bolesne. Jeśli powtarza się w trakcie każdego karmienia – może wywołać w kocie frustrację. W końcu jedzenie staje się przyczyną przewlekłego stresu i agresji, a nie tym, czym powinno być, czyli przyjemnym zaspokojeniem swoich potrzeb. Być może to dlatego zwierzak wyciąga jedzenie z miski łapką, przewraca ją, zjada do połowy wysokości miseczki, w skrajnych przypadkach całkowicie odmawia posiłku, albo zachowuje się agresywnie wobec innych domowników?
Wąsy kota – narząd echolokacji
Wibrysy służą jako receptory dotykowe, ich cebulki są bardzo mocno unerwione i umieszczone trzy razy głębiej niż cebulki pozostałych włosów. Są również dwa razy grubsze i dwa razy sztywniejsze od włosów futra. Pomagają w orientacji przestrzennej, informują o każdej najmniejszej zmianie w otoczeniu wynikającej z drgania powietrza. Pomagają w utrzymaniu równowagi, zastępują oczy, lokalizują ofiarę, ostrzegają przed zagrożeniem.
Koci trądzik w gratisie
Co więcej, nieodpowiednia miska (zbyt wąska, za głęboka, plastikowa) może być przyczyną innego kociego schorzenia – kociego trądziku. Ta choroba dermatologiczna objawia się wypryskami, krostkami, zaskórnikami w okolicy brody i kociego pyszczka. Trądzik tworzy się z powodu zaburzenia keratynizacji mieszków włosowych oraz przerostu gruczołów łojowych. Za jego rozwój odpowiadają m.in. grzybice skórne, zakażenia wirusowe, a im z kolei sprzyja plastik – dlatego nie poleca się używania plastikowych misek dla kota.
Jaka powinna być kocia miska?
Jaką miskę dobrać dla naszego pupila? Najlepsza będzie: okrągła, szeroka, płytka (ale niezbyt płytka – talerzyk również nie ułatwia pobierania pokarmu), bez obręczy lub boków, które ocierałyby się o kocie wąsy. Po prostu: „przyjazna dla wąsów”. Unikaj misek plastikowych – te sprzyjają gromadzeniu się bakterii oraz aluminiowych (te z kolei są za lekkie i często się przewracają). Najodpowiedniejsze będą ceramiczne lub wykonane ze stali nierdzewnej. Ważne, aby naczynie nie przysuwało się i było oczywiście regularnie myte. Dodatkowo – oddalone od miski z wodą, kuwety i legowiska. A co z miskami na stojaku? Taki wynalazek jest wskazany dla mruczków borykających się ze schorzeniami stawowo-kostnymi. W innych przypadkach nie znajduje zastosowania. W naturze bowiem koty jedzą z ziemi, w taki sposób, aby zakryć zdobycz całym swoim ciałem. Postawienie miski wyżej, na widoku innych, może być dla kota źródłem niepotrzebnego stresu.
Syndrom zmęczonych wąsów to dolegliwość, która wiążę się z niedostosowaniem wielkości i kształtu miski do potrzeb zwierzęcia. Stałe dotykanie wąsami o ściankę naczynia jest dla mruczka źródłem stresu i dyskomfortu. Predysponuje również do braku apetytu.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined
01.09.2024
Po czym poznać, że dobrze karmię kota? Na co zwrócić uwagę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty bywają wybredne, nie wszystko im w smak, a my musimy zadbać o to, by dostawały wszystkie potrzebne składniki. Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla pupila? Kilka rzeczy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę!
undefined
17.06.2024
5 kocich wybryków przy misce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Schludny jak kot? Niekoniecznie! Mruczki też bałaganią przy jedzeniu. Co najczęściej robią i dlaczego?
undefined