06.08.2017
Czy kiedyś może zabraknąć kotów wolno żyjących?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dzięki naukowcom wiemy już, kiedy mogą zniknąć z naszych miast wszystkie koty wolno żyjące.
fot. Shutterstock
Amerykanie obliczyli, że w ich kraju dziko żyje 80 mln tych zwierząt. W Polsce, jak się szacuje, jest 3-3,5 mln kotów wolno żyjących, a tylko 1,5-2 mln przebywa pod stałą opieką właścicieli.
Program TNR (złap-wysterylizuj-wypuść) jest realizowany w stosunku do kotów ulicznych w wielu krajach – koty są odławiane, poddawane kastracji i wypuszczane w miejscu, gdzie bytowały. Jest to najskuteczniejszy sposób na ograniczenie populacji tych zwierząt oraz zapobieganie bezdomności.
Czy kot miejski to szkodnik?
W 2012 roku naukowcy z Univeristy of Georgia we współpracy z „National Geographic” przeprowadzili badania z zastosowaniem minikamer mocowanych domowym kotom wychodzącym. Doświadczenie pokazało, jak zaniżone były informacje o kocich ofiarach. Okazało się, że prawie co drugie upolowane zwierzę koty pozostawiają na miejscu zbrodni, pozostałe 30 procent zjadają, a jedynie co piątą ofiarę niosą do domu.
Jak chronić faunę przed kotami?
Naukowcy proponują najróżniejsze sposoby ograniczenia liczby tych zwierząt i tym samym ochrony przed nimi ptaków: od zakazu posiadania kotów na cennych ekologicznie obszarach lub w całych miastach, przez wprowadzenie obowiązku zakładania im dzwoneczków lub innych urządzeń ostrzegających potencjalne ofiary, trzymanie ich wyłącznie w mieszkaniach, po sterylizację.
Uczynienie kotów niezdolnymi do rozmnażania jest rozwiązaniem skutecznym – przyznają specjaliści – ale może okazać się nazbyt radykalne.
Naukowcy z Tufts University w Massachusetts przestrzegają, iż zbytnie ograniczanie populacji zdziczałych kotów może doprowadzić do ich całkowitego wyginięcia za około 11 lat. Wystarczy, że sterylizacji poddany zostanie co 3 kot, a skutki mogą być opłakane.
źródło: Newsweek
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined