Jaki kupić kotu drapak?


Zastanawiasz się nad drapakiem dla kota? Zatem sprawdź, jaki wybrać, który będzie pasować nie tylko mruczkowi ale i do gabarytów Twojego mieszkania.

Na podłodze fruwają kawałki wełny wyskubane z dywanu, a z kanapy wystają setki niteczek – to krajobraz po pazurkach miauczącego ulubieńca. By tego uniknąć, zaopatrz się koniecznie w drapak!

Drapak służy kotu nie tylko jako miejsce, gdzie ściera sobie pazury, ale stanowi też doskonałą miejsce rozmaitych harców i zabaw. Przejrzenie oferty sklepów może przyprawić o zawrót głowy – drapaki występują w niemal wszystkich rozmiarach, kształtach i kolorach.

Wyobraźnia ich twórców nie zna granic, a nas ogranicza tylko zasobność kieszeni i rozmiary naszego domostwa.

Mały kotek na hamaku
fot. Shutterstock

Na dużej przestrzeni

Drapak może mieć kilka poziomów, przybierać kształt wieży z otworami, drzewka lub słupka. Jeżeli dysponujemy w domu dużą przestrzenią, możemy się pokusić o sprawieniu kotu wysokiego, rozbudowanego drapaka. Zwróćmy uwagę na solidne wykonanie i stabilność. Dobierzmy go tak, by stanowił też element dekoracyjny domu.

W swoim wyposażeniu drapaki mają zwykle kilka półek umieszczonych na różnych wysokościach, drabinki do wspinania, hamaki, tuleje, budki i domki w rozmaitych kształtach, liny do wspinania i łapania, tarasy widokowe, a nawet zjeżdżalnie. Kot może więc tępić na nich pazurki, ale także bawić się, odpoczywać, bujać i spać.

Ich wysokość zazwyczaj jest regulowana, co ułatwia dopasowanie do wnętrza – może ona sięgać nawet 230-260 cm. W zależności rozmiarów i liczby elementów drapaka ceny wahają się od 50 do nawet 500 zł.

Biało rudy kot drapie drapak
fot. Shutterstock

Na małej przestrzeni

Jeżeli nie mamy aż tak dużo miejsca w domu, możemy się zaopatrzyć w mniejszy drapak ścienny lub narożny. Umieszcza się je na ścianie lub w rogu pokoju. Są one wykonane w sposób bardzo prosty, wyglądają jak zwykłe deski.

Mogą być wykończone futerkiem lub nasączone kocią miętką. Oferowane są np. w wymiarach 12/24 x 52 cm lub18 x 70 cm. Cena mieści się między 15 a 50 zł.

Kotek leży na drapaku
fot. Shutterstock

W formie zabawki

Gdy gdzieś wyjeżdżamy, poręczny będzie sizalowy drapak zabawka w kształcie myszy czy jabłuszka. Możemy też zaopatrzyć się w dywanik  o wymiarach 56 x 40 cm, który łatwo zabrać ze sobą w podróż. Ceny wahają się od 15 do 35 zł.

Z czego wykonane

Drapaki wykonane są najczęściej z włókna sizalowego (jest twarde i bardzo wytrzymałe, otrzymuje się je ze specjalnego gatunku agawy) lub – w wypadku dużych, stojących – nim owinięte.

Dla małych kociąt znajdziemy w sklepach drapaki pluszowe służące do tępienia i złuszczania delikatnych pazurów. Plusz bywa też używany jako obicie drapaków dla dorosłych kotów.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments