Kiedy najlepiej wykastrować kocurka?


Niedługo będę miała małego kotka. Martwię się, że mi zginie.
Dużo czytałam o kastracji i sterylizacji. I chyba wybiorę kastrację.
W jakim wieku powinnam wykastrować mojego kochanego kocurka?
Czytałam, że kotka można wykastrować w wieku 8 miesięcy. Innym razem, że w wieku 6 miesięcy, a nawet 4. Nie chce kastrować mojego kotka zbyt wcześnie. Kiedy będzie najlepszy moment?

Koci opiekun powinien zdecydować się na zabieg kastracji swojego pupila. Jest on ważny w kontekście ograniczania problemu niekontrolowanego rozmnażania się u kotów wychodzących, ale wpływa także na kocie zdrowie i „przywiązanie kota do domu”. Wykastrowanego kocura nie kuszą tak bardzo długie wędrówki, nie wdaje się w bójki z innymi kotami, staje się zazwyczaj bardziej potulny i „przytulny”. Znika oczywiście także problem znaczenia terenu moczem. Nie ulega zatem wątpliwości, że zabieg jest konieczny i korzystny.

Czym różni się kastracja od sterylizacji? Kastracja to zabieg chirurgiczny, który w przypadku kocurków polega na usunięciu jąder, a u kotek – wycięciu jajników i macicy. Natomiast jeśli chodzi o sterylizację, to u samców zabieg ten wykonuje się poprzez podwiązanie nasieniowodów rozrodczych. Sterylizacja kotki polega na usunięciu jedynie jajników bądź podwiązaniu jajowodów. Lekarze weterynarii coraz częściej odchodzą od wykonywania zabiegów sterylizacji na rzecz kastracji właśnie. Pozostawienie części narządów rozrodczych niesie ryzyko, iż z czasem ulegną one procesowi chorobowemu, takiemu jak np. rak.

Czas przeprowadzenia operacji u kocurka zależy od tempa rozwoju kociaka. Warto o to zadbać, zanim osiągnie on dojrzałość płciową. Jednak niektóre koty dojrzewają szybciej, inne wolniej. Różnice występują także u kotów rasowych. Najlepiej skonsultować termin z lekarzem weterynarii, który zadecyduje o tym po oględzinach kocurka. Rekomendowany czas przeprowadzenia operacji waha się pomiędzy 5. a 8. miesiącem życia.

Polecamy ten artykuł: https://www.koty.pl/kastracja-kota-a-sterylizacja/.

Nikoletta Parchimowicz, redaktor portalu Koty.pl

Autor: Redakcja
Array

Dodaj komentarz

Zaloguj się do swojego konta lub skomentuj anonimowo. Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *