Ile kosztują najdroższe koty świata? Oto ranking 6 ekskluzywnych ras


Zapaleni miłośnicy kotów są w stanie zapłacić za swojego pupila równowartość auta, a nawet mieszkania! Jakie są najdroższe koty świata?

Każdy kot jest wspaniały, piękny i oryginalny. Ten przygarnięty z ulicy, czy ze schroniska może okazać się najlepszym i najśliczniejszym przyjacielem człowieka – do tego nie kosztuje ani złotówki. Jednak istnieją zapaleńcy, którzy są w stanie naprawdę słono zapłacić za wymarzonego przedstawiciela danej rasy. W naszym ekskluzywnym rankingu przedstawimy wam najdroższe koty świata. „Powalają” nie tylko ceną, ale także nietuzinkowym wyglądem i wyjątkowym usposobieniem.

Najdroższe koty świata

Istnieje ponad 250 kocich ras. Każda z nich posiada cechy charakteru i wyglądu, wyróżniające ją na tle innych. Co ciekawe, ceny potrafią się bardzo różnić w obrębie tej samej rasy. Zależą od wielu czynników: pochodzenie, czystość krwi, częstotliwość występowania, nasilenie występowania pożądanych cech – to tylko niektóre z kryteriów, które determinują kwotę. Najdroższe koty świata potrafią kosztować tyle, co kilka aut lub nawet mieszkanie! Nasz ranking ma 6 pozycji i zaczynamy od ostatniej.

6. SFINKSY I PETERBALDY

Choć niektórzy uważają, że futro jest największym atutem kota, to wielu miłośników jest w stanie zapłacić krocie za łysego mruczka. Im bardziej łysa skóra i bardziej pomarszczona, tym więcej taki milusiński kosztuje. Wygląd tych egzotycznych mruczków jest niezwykle wyrafinowany. Są smukłe, eleganckie i pełne gracji. Faktura skóry przypomina aksamit, więc są przemiłe w dotyku. Wyróżniają je także inne cechy. Mają charakterystyczne wielkie uszy, które sprawiają, że są podobne do postaci z baśni. Peterbaldy występuje także w odmianach owłosionych. Ich koszt to od 2 do nawet 11 tysięcy złotych.

Nie należy zapominać, że łysolki mają wiele wspaniałych cech charakteru! Ich wizerunek może sugerować, że są niedostępne i skryte, a nawet groźne – prawda jest jednak taka, że to wyjątkowo kochane kociaki, które są w stanie skraść każde serce. „Swojego” człowieka traktują jak najlepszego przyjaciela. Tęsknią, gdy choć na chwilę stracą go z zasięgu wzroku. Ogromnie go kochają i nie kryją się z okazywaniem swojego uczucia.

najdroższe koty świata
Fot. Shutterstock

5. CHAUSIE

Chausie to hybryda dzikiego kota błotnego (jungle cat) wywodzącego się z azjatyckiej dżungli i nierasowego kota domowego. Rzadko ogląda się je na wystawach, gdyż nie istnieje zbyt wiele hodowli tych zwierząt. Niektórzy twierdzą, że przypominają pumy. Rasa występuje w trzech kombinacjach kolorystycznych: brązowa pręgowana, z czarnymi oznaczeniami i czarna pręgowana.

Bardzo lubią towarzystwo człowieka. Są niezwykle inteligentne i przepadają za zabawami interaktywnymi. Choć wyglądem przypominają dzikuski, to z charakteru są łagodne. Wymagają opieki doświadczonego kociarza, gdyż bez nadzoru potrafią być „niszczycielskie” lub pod wpływem instynktu zbytnio się oddalić. I przede wszystkim – nie znoszą nudy! To bardzo skoczne, łowne i aktywne zwierzaki, które lubią być w centrum zainteresowania. Koszt takiej „domowej pumy” może wynosić od 27 000 – 33 000 zł.

najdroższe koty świata kot chausie
fot. By Wilczakrew – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30645652

4. KHAO MANEE

„Biały diament”, bo to właśnie oznacza nazwa tej rasy, pochodzi z Tajlandii. Jest bardzo rzadki, stąd jego cena – ok. 23 000 – 37 000 zł. Niespotykany i magiczny jest też jego wygląd. Sierść jest niemal zawsze wyłącznie czysto biała, choć mogą zdarzyć się również osobniki inaczej umaszczone. Zazwyczaj posiadają niebieskie lub żółte oczy. Najbardziej pożądane koty to takie, które mają jedno oko żółtego koloru, a drugie niebieskiego. Niestety, z tą cechą często wiąże się głuchota połowiczna lub całkowita. 

Zanim te białe piękności pojawiły się w hodowlach, gościły jedynie na królewskich dworach. Ponieważ w Polsce nie ma hodowli zajmującej się tą rasą, wysoki koszt kociaka jest spowodowany koniecznością sprowadzenia go z zagranicy. To typowo domatorskie kociaki. Doskonale sprawdzają się w rodzinie. Po swoich syjamskich przodkach są niezwykle gadatliwe.

najdroższe koty świata khao manee
Fot. Shutterstock

3. KOT BENGALSKI

Bengale urzekają przede wszystkim przepięknym futrem i inteligencją. Choć rasa zyskuje coraz większą popularność w Polsce, należy pamiętać, że to nie jest kot dla każdego! Potrzebuje doświadczonego opiekuna, który będzie w stanie zapanować na dzikością jego charakteru.

Celem hodowli było uzyskanie kota podobnego do lamparta. Pierwsze krzyżówki były zbyt dzikie, by można je było traktować jako pupili. Dopiero w piątym pokoleniu udało się je okiełznać i uznano je za koty domowe. Jego zbliżony koszt to od 3 do nawet 80 tys. zł. To koty trudne w hodowli – nieufne, nielubiące zmian, ciężko adaptujące się w nowym środowisku. Trudno budują więź z człowiekiem, jednak gdy już się to uda, jest ona bardzo silna, a jej zerwanie może być dla kota traumatyczne. Oprócz charakteru, bengale zawdzięczają swoim przodkom dobre zdrowie. Jednak w przeciwieństwie do nich – nie przejawiają agresji.

najdroższe rasy kot bengalski
Fot. Shutterstosck

2. SAWANNAH

Kot Savannah to połączenie kota domowego i dzikiego serwala. Nazwa ma przypominać o miejscu pochodzenia serwali. Można je oglądać na międzynarodowych wystawach, jednak nie wszystkie organizacje stworzyły dla nich osobne standardy. Kupienie osobnika savannah nie jest proste, gdyż są to unikalne zwierzaki, a to ze względu na bardzo małe mioty. Według wzorca rasy to silny i mocny kot, ale zarazem zwinny i zręczny. Rozmiary zależą od generacji i płci, jednak są to po prostu duże koty. Dzięki posturze, stojącym uszom i długim nogom wyglądają bardzo dziko.

Mimo egzotycznego wyglądu są bardzo towarzyskie, a przy tym niezwykle inteligentne. Radość okazują poprzez wysokie skoki i energiczne bieganie. Nie można im odmówić temperamentu. Nie wzgardzą niczym, co można poszarpać, pogryźć i, mówiąc wprost, po prostu roznieść w drobny mak. Uwielbiają też wodę i kąpiele. Savanny są znacznie bardziej społeczne niż typowe koty domowe, a ich lojalność jest porównywana do psiej. Można je łatwo nauczyć chodzenia na smyczy. Cena za kociaka może wynieść nawet 74 000 zł. Nie bez powodu ta rasa znalazła się w rankingu „Najdroższe koty świata”.

kot savannah
Fot Shutterstock

1. ASHERA

Pierwsze miejsce w rankingu „Najdroższe koty świata” bezapelacyjnie należy do kota Ashera. To kolejna dzika hybryda afrykańskiego serwala, azjatyckiego kota bengalskiego i kota domowego. Rasę chroni patent, która jest niezwykle rzadka, ale nie tylko stąd wynika zawrotna cena. Ashera jest w 95% hipoalergiczny, a jego charakter możemy sprawdzić podczas 7-dniowego okresu próbnego przy zakupie. Opiekun dodatkowo otrzymuje abonament na 10 lat sesji z renomowanym psychologiem zwierzęcym (który może być przydatny, bo w tym kocie tkwi sporo dzikości), ochraniacze na pazury, roczną gwarancję (?!) oraz wliczony koszt dostawy do rąk własnych. Za taki full service płacimy od 80 do nawet 420 tys. zł!! Tylko czy kota można kupować jak sprzęt, czy mebel? To dyskusyjna kwestia. Pewne natomiast jest to, że Ashera jest bezapelacyjnie przepiękny i niezwykle majestatyczny.

Krzyżówka budzi kontrowersje z powodu podobieństwa do savannah. Zdarza się, że sprzedawcy podmieniają nimi koty Ashera, by zarobić dodatkowe krocie. To jednak oszustwo! Należy być czujnym!

kot Ashera
fot. Lifestyle Pets

Jak widzicie, w naszym rankingu królują koty, które powstały ze skrzyżowania tych domowych z dzikimi. Ludzie pragną, aby ich pupile przypominały pumy, lamparty i inne nieoswojone gatunki. To one cieszą się największym powodzeniem i zainteresowaniem. W rankingu znalazły się jednak także białe puchate piękności oraz wręcz przeciwnie – całkiem nagie.

Hodowcy są w stanie zapłacić bardzo dużo za najdroższe koty świata. Są oryginalne i niezwykłe nie tylko z wyglądu. Pamiętajmy jednak, że takich niezwykłych śliczności jest na świecie bardzo dużo. Nie kosztują majątku, a możemy je odnaleźć na ulicy bądź w schronisku. Każdy z nich z całego kociego serduszka marzy o kochającym domu.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments