Jak bezpiecznie podtuczyć zbyt chudego kota?


Twój mruczek po lecie wygląda zbyt szczupło? Podpowiadamy, jak możesz to zmienić!

Wakacje to dla wielu kotów czas zwiększonej aktywności – zajmują je harce i polowania, czasem też spacery. Jednocześnie jednak są upały, które potrafią zmniejszyć apetyt. Może się więc zdarzyć, że pod koniec lata twój pupil zaprezentuje światu nową, odchudzoną sylwetkę. Czy to powód do zmartwienia? Cóż, to głównie otyłość powoduje wiele chorób, ale przesada w drugą stronę też nie jest dobra – wystające kości mogą niepokoić równie mocno, jak nadmiar sadełka. Na szczęście w większości wypadków jest to stan przejściowy – mimo to warto po wakacjach zafundować mruczkowi wizytę u weterynarza. Spadek wagi może wynikać z problemów medycznych, które trzeba wykluczyć, by móc ze spokojem rozpocząć program odbudowy kociej masy. Dobrze, by jeszcze przed zimą twój pupil nabrał okrąglejszych kształtów i potem beztrosko eksponował je w mroźne wieczory w swoim ulubionym fotelu. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pomogą ci bezpiecznie podtuczyć kota.

Dlaczego kot chudnie – najczęstsze przyczyny

Utrata wagi może być oznaką choroby lub innych problemów. O tym warto wiedzieć!

Pasożyty 

Pasożyty Jeśli kot nie jest w stanie przytyć, może to oznaczać obecność pasożytów zaburzających wchłanianie substancji odżywczych. Mogą one wywoływać biegunki grożące odwodnieniem. Regularnie odrobaczaj mruczka!

Kłopoty z zębami

Kot próbuje jeść, ale szybko rezygnuje? Jedzenie wypada mu z pyska? Zabierz go do weterynarza – możliwe, że jedzenie sprawia mu ból. Mruczki dość często cierpią na choroby przyzębia.

Stres

Pod wpływem przewlekłego stresu ludzie często chudną – koty również. Konieczne jest ustalenie i zneutralizowanie czynnika, który zachwiał poczuciem bezpieczeństwa twojego mruczka. Jeśli nie będziesz w stanie sam go ustalić, nie wahaj się poprosić o pomoc behawiorystę.

Jak podtuczyć zbyt chudego kota?

Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą twojemu pupilowi bezpiecznie przybrać na wadze.

Po pierwsze: jakość

Zbyt szczupłe koty często nie mogą przytyć z powodu źle dobranej karmy. Jeśli jest źle zbilansowana i nie zawiera odpowiedniej ilości składników odżywczych, to nie pomogą dokładki. Upewnij się więc, że dajesz kotu mięsną karmę z odpowiednią ilością witamin i minerałów, za to pozbawioną bezwartościowych wypełniaczy. Możesz też skonsultować swój wybór z weterynarzem lub dietetykiem.

Więcej smaku!

Masz w domu kociego niejadka? W takim razie musisz szczególnie się postarać, by skusić go do jedzenia. Dobrym sposobem jest „dosmaczanie” karmy za pomocą oleju rybnego, np. z łososia. Większość kotów uwielbia smak ryby, więc przyciąga je już sam zapach. Poza tym olej to dodatkowe kalorie, które sprzyjają odzyskaniu optymalnej wagi.

Posiłek – rzecz święta

Czasem niechęć do jedzenia wynika z braku warunków do spokojnego spożywania posiłków. Kocie miski powinny stać w zacisznym miejscu i nikt nie może przeszkadzać mruczkowi, gdy ten właśnie je. Stres pozbawia apetytu i negatywnie wpływa na trawienie – dlatego dopilnuj, by kocia stołówka była jak najbardziej komfortowa.

Powrót do dzieciństwa

Jak bezpiecznie podtuczyć zbyt chudego kota? Jedną z popularnych metod jest podawanie mu przez jakiś czas… karmy dla kociąt. Jedzenie dla rozwijających się maluchów jest z zasady bardziej odżywcze w porównaniu z pokarmem dla dorosłych kotów, może więc wyraźnie przyspieszyć powrót do formy. Jednak jak w wypadku każdej karmy, także i tutaj trzeba postawić na produkt dobrej jakości.

Uwaga na podkradanie

Jeśli masz więcej niż jednego kota, dopilnuj, by każdy z twoich zwierzaków jadł w innym miejscu – najlepiej, aby podczas posiłku mruczki nie miały kontaktu wzrokowego. Zdarza się bowiem często, że dominujący osobnik przepędza słabszego od miski lub po prostu wyjada mu jego porcję.

Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments