Jak nauczyć małego kotka korzystania z kuwety?


Przyzwyczajanie kociątka do właściwego załatwiania potrzeb fizjologicznych pozwoli uniknąć problemów w przyszłości.

Każdy, kto ma już kota wie, że to bardzo czyste zwierzęta, które chętnie i szybko uczą się korzystać z kuwety. Dorosłemu mruczkowi zazwyczaj wystarczy kilka razy pokazać, gdzie stoi jego toaleta, by bezbłędnie trafiał do celu. Trochę inaczej jest z kociętami, które dopiero uczą się otaczającego je świata. Maluchy będą przez pewien czas potrzebowały naszej pomocy. Jak nauczyć kota korzystania z kuwety, gdy ten dopiero co przeszedł na stały pokarm? Poniżej instrukcja krok po kroku.

Kuweta dla malucha

Tradycyjnie zaczynamy od zakupu kuwety, z którą będziemy oswajać maluszka. Trzeba zwrócić uwagę, by nie była zbyt wysoka – kotek musi być w stanie swobodnie się do niej wdrapać. Na początku lepiej zdecydować się na zwykłą, odkrytą toaletę – niektóre koty obawiają się wchodzić do tych zamkniętych. Pamiętaj, że z czasem, gdy twój zwierzak urośnie, będziesz mógł ją wymienić. Więcej o tym, jaka powinna być kuweta idealna przeczytasz TUTAJ.

Kuwetę wyłożoną żwirkiem umieść w jakimś cichym, odosobnionym miejscu. Zwykle najlepiej sprawdza się w tej roli łazienka (również dlatego, że w razie wpadki, stosunkowo łatwo posprzątać bałagan), ale może to być też np. mniej uczęszczany fragment holu czy jakieś pomieszczenie gospodarcze.

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Podobnie, jak w przypadku dorosłego kota, również malucha trzeba po prostu zanieść do kuwety i pokazać mu, do czego służy. W tym celu najlepiej zanosić kociaka do toalety bezpośrednio po karmieniu i za każdym razem zostawiać go tam na chwilę samego. Można poruszać żwirkiem, by zwrócić na niego kocią uwagę. Gdy maluch poprawnie zinterpretuje wskazówki i załatwi się, pochwal go i okaż mu trochę uwagi. Na samym początku możesz zostawić w kuwecie trochę obsiusianego żwirku, by kotek wyczuwał swój zapach. To wzmocni jego skojarzenia i łatwiej zapamięta, gdzie ma iść w razie potrzeby.

Skąd wiadomo, że kociak chce się załatwić?

Maluszek zwykle odczuwa potrzebę skorzystania z toalety ok. 10 minut po spożyciu jedzenia lub wody. Poza tym trzeba go obserwować i zwracać uwagę na takie zachowania, jak:

  • drapanie i ugniatanie podłoża
  • niespokojne chodzenie po mieszkaniu
  • przykucanie
  • pomiaukiwanie i popiskiwanie

Gdy zauważysz któryś z tych symptomów, możesz śmiało założyć, że twój kotek chce się załatwić. Zanieś go szybko do kuwety, by mógł to zrobić we właściwym miejscu.

W razie wpadki…

Nawet, jeśli twój kotek wydaje się rozumieć, do czego służy kuweta, czasem może zdarzyć mu się drobna wpadka – zwłaszcza bezpośrednio po przebudzeniu. Nawet gdy już „się stanie”, tak czy inaczej zanieś go do kuwety, by wzmacniać prawidłowe skojarzenia. Dokładnie posprzątaj, by wyeliminować zapach – jego obecność może wprowadzać kotka w błąd.

Nigdy nie denerwuj się na kota – małego czy dorosłego – jeśli zdarzy mu się załatwić poza kuwetą. Na pewno nie zrobił tego na złość. Być może (maluch) nie zdążył lub jeszcze nie całkiem zapamiętał procedurę lub (dorosły kot) ma jakieś problemy zdrowotne. Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i obserwacja – koty naprawdę szybko się tego uczą, więc zanim się obejrzysz, będzie po wszystkim.

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments