Jak skutecznie wyczyścić koci drapak? Oto praktyczne porady!


Koci drapak pomijany jest często podczas domowych porządków... A to duży błąd! Jak należy czyścić ten ważny element kociego domu?

Porządny koci drapak potrafi kosztować naprawdę sporo… Jednak jest to inwestycja na wiele lat, nie warto więc na nim oszczędzać! By mebel ten służył kotu jak najdłużej, musimy zadbać o jego czystość. Zakłaczony, poplamiony i porwany drapak nie tylko będzie nieestetyczny, ale może stać się także niebezpieczny dla mruczka.

Jak często czyścić drapak dla kota?

Na materiałowych elementach i słupkach drapaka zbiera się nie tylko kocia sierść, ale także piach i przeróżne bakterie. Mruczek może także wybrudzić ten mebel resztką karmy przylepioną do swojego futerka czy ubrudzonym po wizycie w kuwecie zadkiem… Dlatego drapak dla kota powinniśmy przynajmniej raz w tygodniu starannie odkurzyć, a raz na miesiąc porządnie go zdezynfekować. Oczywiście wszelkie poważniejsze zabrudzenia najlepiej jest czyścić na bieżąco. Przy okazji sprzątania warto także przeprowadzić dokładną inspekcję, czy mebel ten nie został nigdzie zniszczony. Oderwane kawałki materiału czy sznurka mogą zostać połknięte przez mruczka albo zaplątać się o jego łapkę i poważnie ją uszkodzić!

Jak posprzątać koci drapak?

Czyszczenie drapaka to jeden z ważnych elementów porządkowej check-listy. By sprzątanie tego kociego mebla było możliwie szybkie i skuteczne, warto rozbić to zadanie na kilka etapów i skorzystać z naszych praktycznych trików. Oto one!

Usuwanie sierści z drapaka

Odkłaczanie materiałowych elementów drapaka to niełatwe zadanie. Jednak każde sprzątanie drapaka trzeba zacząć właśnie od niego. Powbijaną w materiał sierść najłatwiej jest usunąć za pomocą twardej, gęstej szczotki, zaczynając od najwyższej półki i skupiając się najbardziej na ulubionych miejscówkach mruczka. Szczotkę z nazbieranej w niej sierści możesz oczyścić grzebieniem. Następnie użyj odkurzacza, by wyczyścić materiał i słupki z resztek sierści i piasku.

Czyszczenie plam z materiału

Koty to niezwykle czyste zwierzęta… Jednak wpadka może trafić się każdemu! Plamy moczu lub wymioty najpierw starannie wysusz, przyciskając do nich kilkukrotnie ręcznik papierowy lub chłonną szmatkę. Następnie spryskaj plamę enzymatycznym sprejem zawierającym bakterie eliminujące przykre zapachy i odczekaj kilka minut. Spray ten możesz zastąpić także rozcieńczonym w wodzie octem. Po upływie kilku minut zbierz resztę wilgoci papierowym ręcznikiem – dzięki temu zobaczysz też, jak bardzo brudny jest materiał i czy drapak będzie wymagał dokładniejszego szorowania.

Jeśli tak, dodaj do wody kilka kropel płynu do naczyń i zanurz w niej twardą gąbkę. Okrężnymi ruchami rozprowadź płyn na materiale i pozwól mu trochę przeschnąć. Następnie zbierz resztę płynu suchą ścierką, a materiał spryskaj wodą utlenioną, która zabije wszystkie bakterie. Przed oddaniem kotom drapaka upewnij się, że całkowicie wysechł.

Jak czyścić koci drapak? O tym musisz pamiętać!

Do czyszczenia kocich sprzętów, legowisk i zabawek używaj wyłącznie nietoksycznych środków czystości. Unikaj też preparatów o silnym zapachu, który może zniechęcić twoje mruczki. Najlepsze środki do sprzątania w kocim domu to soda oczyszczona, ocet i woda utleniona, a także wszelkie preparaty i płyny stworzone z myślą o zwierzętach.

Autor: Aleksandra Prochocka
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments