Precz z nudą! Jak zorganizować kotu czas, gdy nie ma nas w domu?

Fot. Shutterstock

Wbrew pozorom kot wcale nie jest "typowym samotnikiem", który bez szwanku dla swojego zdrowia może spędzać samotnie całe dni.

Ci, którzy decydują się na kota, mają ku temu wiele powodów. Jednym z argumentów przyszłych opiekunów jest często teza, że kotu nie potrzeba poświęcać tyle czasu, co psu. Nie trzeba go przecież wyprowadzać na spacer ani rzucać patyków, by się wybiegał. „Kot to zwierzę uwielbiające samotność i święty spokój. Z pewnością poradzi sobie sam w domu przez cały dzień”. No cóż… w przypadku mruczków mamy do czynienia z wieloma krzywdzącymi i nieprawdziwymi stereotypami. Ten powyżej jest jednym z nich. Kotu pod naszą nieobecność trzeba zapewnić rozrywkę. Jak zorganizować kotu czas, by się nie nudził?

Kot nie jest samotnikiem mogącym siedzieć samemu w domu

Wbrew pozorom kot wcale nie jest „typowym samotnikiem”, tak jak jego prapradziadek – kot nubijski. Współczesny mruczek lubi towarzystwo i bardzo szybko uzależnia się od obecności swojego człowieka. Szczególnie, jeśli żyje w 4 ścianach mieszkania i nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym. Ludzki opiekun jest dla kota bardzo ważny i jego nieobecność może mieć wiele negatywnych skutków dla kociej psychiki. Choć koty nie zawsze okazują swoje przywiązanie, to są to zwierzęta niezwykle uczuciowe i wrażliwe emocjonalnie.

To, że kot jest leniwy, nie oznacza, że może się nudzić

Na równi z samotnością niebezpieczna jest dla kotów… nuda! Znudzony kot to nieszczęśliwy, zestresowany kot, w dodatku bardziej podatny na choroby. Pewnie myślicie, że to przesada? Prawda jest taka, że nuda jest dla kota wielkim zagrożeniem. Dlatego należy przykładać uwagę do tego, czy kot jest zainteresowany zabawą, stymulować go do aktywności i zapewniać bezpieczną rozrywkę podczas naszej nieobecności. Jak to zrobić? Jak zorganizować kotu czas, gdy nie ma nas w domu? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów.

zabawa z kotem
Fot. Shutterstock

1. Jak zorganizować kotu czas? Rozstaw cudowne pudełka

Wiadomo nie od dziś, że koty lubują się w najzwyklejszych pudełkach. Te tekturowe zabawki są praktycznie darmowe, a kot i tak najbardziej je kocha. Wychodząc z domu, zostaw mu kilka takich cudów. Niech buszuje w nich do woli, a potem słodko w którymś zaśnie. Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, to z pudełek tekturowych możesz zbudować wiele fantastycznych budowli, za które kot z pewnością będzie ci niezmiernie wdzięczny.

2. Pochowaj kocie smakołyki

Koty uwielbiają smakołyki. Należy jednak pamiętać, by częstować je nimi z umiarem. Mruczki, szczególnie te niewychodzące, mogą mieć tendencję do tycia i zajadania nudy. Dlatego niech smaczek będzie nagrodą za trud i wysiłek. Niech kot pogłówkuje, jak go zdobyć – wtedy gwarantowana będzie także satysfakcja. Pochowaj smakołyki w różnych miejscach, a kot niech wytęży swój doskonały węch i odnajduje nagrody w trakcie dnia. Ciekawym pomysłem jest też mata zapachowa. To łatwe do zrobienia – zapewni mruczkowi wiele ciekawej zabawy, stymulację zmysłów i zapełni kilka samotnych chwil.

Kot podczas zabawy
Fot. Shutterstock

3. Dzień z muzyką, a może z filmem?

Są takie kociaki, które uwielbiają wgapiać się w TV. Jeśli masz takiego osobnika – włącz mu film przeznaczony specjalnie dla kotów, stworzony przez naukowców i kocich behawiorystów. Oto LINK do takiego filmu! Spróbuj pokazać go swojemu pupilowi. Ma on za zadanie działać na koty uspokajająco, zajmować im ich wolny czas, a nawet rozwijać zmysły.

Jeśli kot z zasady nie interesuje się tym, co dzieje się na ekranie, spróbuj z muzyką. Nie tylko ludzie jej słuchają. Zwierzęta też mają swoje ulubione dźwięki, które działają na nie uspokajająco, a nawet leczniczo. Jakie melodie mają na koty taki zbawienny wpływ? Okazuje się, że mruczki najchętniej relaksują się przy dźwiękach muzyki klasycznej. Badania wykazały, że podczas zabiegów, w trakcie których puszczano im taki rodzaj muzyki, koty były spokojniejsze i łatwiej znosiły rozłąkę.

kot ogląda tv
Fot. Shutterstock

4. Odsłoń zasłony i nie zamykaj drzwi

Najciekawszym „filmem” jest jednak dla kotów to, co dzieje się za oknem. Dlatego wychodząc z domu, nie zasłaniaj okien roletami czy zasłonami. Dodatkowo połóż na parapecie ulubiony kocyk albo zwykłą gazetę, na której kot będzie mógł się wygodnie wygrzewać, a przy okazji patrolować swój rewir.

Kot, oprócz pozasłanianych okien, nie lubi też zamkniętych drzwi. Dlaczego? To ograniczenie, które po pierwsze wzbudza ciekawość, a po drugie odbiera poczucie kontroli nad terenem. Jeśli kot nie wie, co jest za drzwiami, może myśleć, że ty tam jesteś i spędzać godziny na miauczeniu pod nimi. Jeśli nie musisz, to nie zamykaj drzwi wewnętrznych, gdy wychodzisz do pracy.

kot patrzy przez okno
Fot. Shutterstock

5. Fontanna z wodą to nie tylko rozrywka

Myślałeś kiedyś o fontannie dla kota? Ma ona wiele zalet. Po pierwsze jest ciekawą zabawą. Woda w ogóle jest dla kota świetną rozrywką, szczególnie ta bieżąca i znajdująca się gdzie indziej niż kocia miseczka. Po drugie powoduje, że nasz pupil więcej pije, a to dla niego bardzo ważne. Koty żywiące się wyłącznie suchą karmą zazwyczaj przyjmują za mało wody i cierpią na niebezpieczne dla nich odwodnienie. Nie przejmuj się, jeśli zainwestujesz w taki gadżet, a twój mruczek totalnie go zignoruje. Większość kotów zaczyna korzystać z fontanny dopiero po pewnym czasie.

Te wszystkie rzeczy możesz bez większego trudu zapewnić kotu na czas swojej nieobecności. Pamiętaj jednak, że kota nie powinno zostawiać się samego na zbyt długo. Stały stan niepewności, tęsknoty i nieregularnego jedzenia może sprawić, że kot poważnie się rozchoruje. Dlatego, jeśli długo przebywasz poza domem, pomyśl o jakimś kocim towarzyszu albo dodatkowym opiekunie, który będzie odwiedzał mruczka. A jak zorganizować kotu czas, gdy wrócisz do domu? Sprawdź, jak wyglądają zasady prawidłowej zabawy łowieckiej z kotem.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments