Kara za brak czipa u kota – w Wielkiej Brytanii już wkrótce!

fot. Shutterstock

500 funtów kary będzie musiał zapłacić właściciel mruczka, który ukończył 20 tygodni i nie jest oznakowany. Taka jest planowana kara za brak czipa.

Czy będziemy wkrótce ponosić finansowe konsekwencje niezaczipowania kota? Tym razem jeszcze nie my. Niebawem kara za brak czipa czeka mieszkańców Wielkiej Brytanii. Tamtejszy rząd nosi się z zamiarem wprowadzenia obowiązku czipowania mruczków. Jeden maleńki czip wszczepiony pod skórę zwierzaka może bowiem rozwiązać wiele problemów. I to nie tylko problemów właścicieli, którzy zgubili zwierzaka, ale także organizacji prozwierzęcych. Są one zasypywane zgubami, które nie wiadomo, komu oddać. A na dodatek muszą się mierzyć z zarzutami, że przekazują do adopcji zwierzęta, które mogą mieć właściciela.

emiteo

Kara za brak czipa może wynieść do 500 funtów

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że planuje nałożyć nowe obowiązki dla właścicieli kotów. Gdyby weszły one w życie, każdy właściciel kota musiałby dopilnować, by jego pupil miał wszczepiony mikroczip, zanim ukończy 20. tydzień życia. Dane zwierzaka muszą być przechowywane i aktualizowane w bazie danych. Jeśli się okaże, że właściciel kota nie dopełnił tego obowiązku, będzie miał 21 dni na zrobienie tego. W przeciwnym razie grozi mu grzywna w wysokości do 500 funtów.

Obywatele poparli pomysł obowiązkowego czipowania

Dane rządowe pokazują, że w Wielkiej Brytanii jest ponad 10,8 mln kotów domowych, z czego 2,8 mln nie ma mikroczipów. Z przeprowadzonych niedawno konsultacji społecznych wynika, że aż 99 proc. obywateli popiera obowiązkowe czipowanie kotów. Według Cats Protection, organizacji zajmującej się ratowaniem bezdomnych kotów, osiem na dziesięć mruczków, które trafiają do jej ośrodków, nie ma wszczepionych mikroczipów. Gdyby je miały, przynajmniej część tych zwierząt miałaby szanse wrócić do swoich właścicieli.

Kara za brak czipa – kiedy wejdzie w życie?

Brytyjski rząd nie ogłosił jeszcze, kiedy wprowadzi nowe przepisy. Jego członkowie często jednak zabierają głos w tej sprawie.

Koty są ukochanymi członkami naszych rodzin. Upewnienie się, że mają wszczepiony mikroczip, jest najlepszą gwarancją, że je odzyskamy, gdyby kiedykolwiek zaginęły lub zostały skradzione. Nowe zasady pomogą chronić miliony kotów w całym kraju. Zostaną wprowadzone wraz z szeregiem innych zabezpieczeń, które opracowujemy w ramach naszego planu działania na rzecz dobrostanu zwierząt – powiedział minister ds. dobrostanu zwierząt, Lord Goldsmith.

Nadzieja na wieści – dobre i złe

Czipowanie daje większe szanse nie tylko na powrót pupila do domu, ale też na jakiekolwiek wieści o jego losie.

Każdego dnia widzimy, jak ważne jest czipowanie dla kotów i ludzi, którzy je kochają. Czip pomaga zwierzakowi wrócić do domu, ale też zidentyfikować rannego kota czy powiadomić opiekuna, że jego pupil został potrącony przez samochód i niestety nie żyje. Mikroczip jest zdecydowanie najskuteczniejszym i najszybszym sposobem identyfikacji zagubionych kotów. Jeśli zwierzak go nie ma, najprawdopodobniej trafi do nowego domu – tłumaczy Jacqui Cuff, szefowa ds. relacji z rządem w Cats Protection.

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Koty.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „Poznaj całą prawdę o kotach”

źródło: https://www.manchestereveningnews.co.uk

Autor: Dorota Jastrzębowska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments