Klątwa czarnego kota

fot. Shutterstock

Tym razem nie chodzi o przesądy, lecz - o adopcje. Czarne koty tkwią w schroniskowych klatkach jak zaklęte - dlaczego?

Być czarnym kotem to pech – nie dość, że oskarża się je od wieków o złe moce i przynoszenie pecha nomen omen, to jeszcze dochodzą niepokojące wieści z całkiem współczesnego świata mediów. Większość osób ogłaszających czarne koty do adopcji, już domyśla się, o co chodzi.

Czarne koty w schroniskach

Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wielkiej Brytanii przepełniają czarne koty, a ich liczba stale rośnie. Ponad 70% z ponad 1000 kotów w brytyjskich schroniskach to osobniki czarne lub biało-czarne. Według RSPCA (Królewskiego Towarzystwa Zapobiegania Przemocy wobec Zwierząt), przyczyny są różne, ale główne to trudność w rozróżnieniu poszczególnych czarnych kotów oraz słabe zdjęcia adopcyjne.

czarny kot w schronisku
fot. Shutterstock

Co ciekawe, dane dostarczone przez podobną organizację ze Stanów Zjednoczonych (ASPCA) wskazują, iż Amerykanie najchętniej przygarniają właśnie czarne koty. I trudność w dobrym sfotografowaniu czarnych jak sadza zwierząt nie ma tu żadnego znaczenia. Być czarnym w USA to szczęście.

zarny kot śpi na plecach
fot. Shutterstock

Jak zrobić dobre zdjęcie czarnemu kotu?

Zawodowi fotografowie radzą, by robić zdjęcia kotów w dziennym dobrym oświetleniu, raczej z poziomu kociego, kreować scenerię, a nie tylko czekać aż kot podejdzie do aparatu. Bardzo pomocne jest też wykonywanie zdjęć w surowych plikach RAW zamiast w JPG., i w programie do obróbki (Camera Raw lub programy dołączane na płytce do większości aparatów cyfrowych, tych oczywiście, które mają opcję zdjęć RAW) podciąganie kontrastu i jasności. Należy też unikać zdjęć w pełnym słońcu, przy sztucznym świetle, z lampą błyskową. Jeśli już flash, to przysłonięty np. kartką papieru czy kartonikiem, łagodzącymi błysk lub rozpraszającymi. Można też zakupić specjalną nasadkę rozpraszającą na lampę błyskową.

czarny kot
fot. flickr/CC

„Nie ma zwierząt niefotogenicznych.”  jak mawia profesjonalny fotograf Jim Dratfield – „Czarne koty są tak samo piękne i atrakcyjne dla fotografii jak ich inaczej umaszczeni pobratymcy”.

I tego należy się trzymać.

Array
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Irena Anna Cieślak
4 lat temu

czarne jest kochane

anna urban
anna urban
4 lat temu

Ja miałam czarną koteczkę, która niestety już umarła, miała chore serduszko. Była cała czarna i miała piękne bursztynowe oczy. Była najmądrzejszą kotką na świecie!!! To moja kochana przyjaciółka, wierna i czuła. Kiedy byłam chora wskakiwała pod koc i ogrzewała mnie, nie opuszczała mnie ani na krok, kiedy wracałam ze sklepu zawsze witała mnie z podniesionym ogonkiem i zaglądała do torebek. Nigdy nie przyniosła pecha, wręcz przeciwnie tylko szczęście i Ona była moim szczęściem i radością!!!