Potęga kociego umysłu


W jednej chwili jesteśmy pod wrażeniem kociej inteligencji, a w następnej zastanawiamy się, dlaczego on to robi?! Koci umysł - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Jakie tajemnice skrywa koci umysł? Behawioryści na podstawie dotychczasowych badań porównują inteligencję dorosłego kota do inteligencji 2-letniego dziecka. Kora mózgowa to obszar mózgu odpowiedzialny za myślenie i racjonalne podejmowanie decyzji. U kotów posiada ona prawie 300 milionów komórek nerwowych – dla porównania u psów ma około 160 milionów. Kocia inteligencja to nie jest żaden oksymoron!

1. „Zapamiętam to sobie!”

Podobnie jak ludzie, koty uczą się poprzez obserwację. Właśnie dzięki temu niektóre mruczki potrafią otwierać drzwi, szuflady, a nawet korzystać z włącznika światła. Jest to tzw. pamięć proceduralna (ruchowa). Ponadto koty są w stanie zachować w pamięci zarówno traumatyczne wydarzenia, które wywołały stres, ból, strach, jak i pozytywne doświadczenia – zwłaszcza gdy chodzi o jedzenie lub zabawę.

2. To wciąż tam jest, czyli trwałość obiektu

Zdajemy sobie sprawę z tego, że obiekt, który znika nam nagle z pola widzenia (bo np. został schowany w szufladzie) wcale nie przestał istnieć, a jedynie został przed nami ukryty. To koncepcja zwana „trwałością obiektu”. Nie każde zwierzę ma taką zdolność do zapamiętywania. Obserwując swojego kota podczas zabaw na pewno domyśliłeś się, że on jednak ma tę umiejętność. Można to zauważyć zwłaszcza wtedy, kiedy jakaś zabawka wpadnie pod kanapę, a mruczek cierpliwie czeka w tym samym miejscu, aż pojawi się ponownie – wie, że wciąż tam jest.

Co więcej, fakt ten został potwierdzony przez badaczy. Naukowcy wykonali testy, w których ukrywali przed mruczkami jedzenie. Zadaniem kotów było znalezienie ukrytych przysmaków, czy to w pojemnikach, czy to schowanych za różnymi przedmiotami.

Dla kotów, które posiadają instynkt łowiecki, jest to niewątpliwie przydatna zdolność.

Jeśli ofiara zniknie za czymś, co spowoduje, że kot straci ją z pola widzenia, to zwierzę korzysta ze zdolności do zapamiętywania i bez problemu może zlokalizować, w którym miejscu ukryła się potencjalna zdobycz – podsumowują naukowcy.

3. Koci umysł, czyli podążę za twoim gestem

Koty nie porozumiewają się z nami za pomocą słów, ale za to potrafią zrozumieć pewne ludzkie gesty. W 2005 roku naukowcy przeprowadzili test, w którym zaprezentowali kotom dwie miski. Jedna z nich była wypełniona jedzeniem, a druga pusta. Badacz wskazywał miskę, w której znajdował się pokarm. Prawie wszystkie koty, które wzięły udział w badaniu, podążały za wskazówką człowieka, wybierając odpowiednią miskę.

Koty niezaprzeczalnie są inteligentnymi zwierzętami. Bardzo dobrze przyswajają nowe informacje, kojarzą je i odpowiednio wykorzystują w innych sytuacjach. Być może nigdy do końca nie zgłębimy tajemnic kociego umysłu, ale wiemy już, że nie należy go lekceważyć.

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments