Kocie hybrydy


Czy możliwa jest krzyżówka kota domowego z którymś z gatunków dzikich kotów?

Tu i ówdzie pojawia się wiadomość, że ktoś widział bądź ma nietypowego kota buraska z pędzelkami na uszach, większego od domowego kota – ale uwaga! nie chodzi o żadną ze znanych ras kotów, żadne mieszańce Maine Coonów! o co to to nie – najprawdopodobniej chodzi w tych opowieściach o mieszańca kota domowego i żbika.

Kocie hybrydy

Żbikokot albo kotożbik to tylko jedna z możliwych hybryd międzygatunkowych w rodzaju kot. W odróżnieniu od innych hybryd międzygatunkowych, te kocie dają często płodne potomstwo. Z bardziej znanych – kot rasy bengalskiej powstał właśnie jako efekt krzyżowania kota domowego z dzikim. Z mniej znanych – a bardzo efektownych – kot Savannah.

Kot Savannah powstał w latach 80 z krzyżowania dzikiego serwala afrykańskiego z kotką domową. Rozwój rasy to lata 90 ub. wieku. Do Polski pierwsza płodna kotka trafiła w 1998 roku. Znana jest jedna hodowla tej rasy w Polsce (przynajmniej takie informacje udało się nam znaleźć). Rasa z pewnością „na topie” i unikatowa – wysoka cena, małe mioty, nieliczne hodowle (na całym świecie jest ok. 60 hodowli tej rasy). Popularna szczególnie wśród celebrytów.

Skąd pomysł na koty typu bengalskie czy Savannah? Tworzenie hybryd ma jeden główny cel, osiągnięcie fenotypu zbliżonego najbardziej do dzikiego kota połączone z łagodnością kota domowego. Pierwsze pokolenia krzyżówek dzikich kotów z domowymi mają jeszcze sporo cech zachowania kota dzikiego, znaczą teren, bywają agresywne, nie znoszą zamknięcia; dalsze pokolenia plus odpowiednia selekcja – dają koty o zachowaniu mruczka a wyglądzie dzikiej pantery. Z pewnością nie jest to „zabawa” dla niedoświadczonych.

Jest jeszcze jedno „ale”, o którym mało się pisze. Wielkość serwala a wielkość domowej kotki. Kocięta z takiego miotu są wielkości większej niż przeciętne kocięta domowego kota. Czy kotka nie ma problemów z wydaniem na świat tak dużego potomstwa?

Savannah jest uznany jako osobna rasa przez niektóre światowe organizacje felinologiczne. Nie jest uznana przez FIFe.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments