Memiczny kot floppa. Jak karakale zdobyły taką popularność w mediach?

fot. Shutterstock

Seria memów, których bohaterem jest kot floppa sprawiła, że dzikie koty stały się niezwykle popularne w mediach. Przyjrzyjmy się fenomenowi karakala.

Ironiczne memy dały olbrzymią popularność jakże memicznym kotom rasy karakal. Kot floppa stał się viralem. Warto przyjrzeć się źródłom oraz przebiegowi tego ciekawego zjawiska obecnego w sieci.

Jak to wszystko się zaczęło?

Określenie „Big Floppa” lub po prostu „Floppa” odnosi się do serii ironicznych memów bazujących na zdjęciach karakala o imieniu Gregory. Z czasem memy tego typu zaczęły opierać się także o zdjęcia innych dzikich kotów. Słynny gag internetowy zaczął krążyć po memowych kontach Instagrama już pod koniec grudnia 2019 roku, jednakże sławę zyskał dopiero w maju 2020 roku. Dokładnie 23 grudnia 2019 roku użytkownik Instagrama @prozhony opublikował zdjęcie swojego zwierzaka o imieniu Gregory (Гоша) i mniejszego kota na parapecie. Obrazek zyskał ponad 16 600 wyświetleń w ciągu sześciu miesięcy (głównie ze względu na popularność bazujących na nim memów).

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Андрей Бондарев (@prozhony)

FLOP Exclusive Cat Felidae Small to medium-sized cats Photo caption Whiskers

BIG FLOPPA Flop fo no hoe Cat Felidae Small to medium-sized cats Photo caption Whiskers Internet meme Asian Photography

fot. https://knowyourmeme.com/memes/big-floppa#fn16

Pochodzenie nazwy

Następnie na instagramowych kontach zaczęto publikować gagi internetowe oparte na powyższym obrazku, początkowo określając karakala mianem „big sahnr”. Pod koniec stycznia 2020 roku nieaktywny dziś użytkownik portalu @young.taxi wymyślił nazwy „Floppa” i „Big Floppa”, publikując memy z karakalem, i wówczas inne konta podłapały to określenie. Co ciekawe, jeżeli wejdziemy na stronę Miejskiego Słownika (Urban Dictionary), to naszym oczom ukaże się następująca definicja terminu „Floppa”:

Floppa is a big caracal breed cat who love shrimps.
Man I love big floppa.

(Floppa to duży kot rasy karakal, który kocha krewetki.
Człowieku uwielbiam rasę karakal).

Dlaczego krewetki? W opisie źródłowej fotografii @prozhony umieścił następujący żartobliwy opis: „Man, did you bring us the shrimp?” („Człowieku, czy przyniosłeś nam krewetki?”). Jak widzimy, kot floppa stał się czymś na miarę szerokiego zjawiska w internecie i zdecydowanie wyszedł poza Instagram.

Rozprzestrzenianie się

Później gagi z „floppa” szerzyły się coraz bardziej. Profile zaczęły używać tego słowa także w odniesieniu do innych dzikich kotów, takich jak rysie czy serwale afrykańskie. Od maja 2020 roku mem zyskiwał coraz większą popularność w serwisach takich jak YouTube, Reddit oraz iFunny. Memy z „Big Floppa” zyskały szczególną popularność wśród rosyjskojęzycznych użytkowników, a nazwa została przetłumaczona jako „Большой Шлёпа”. Wewnątrz rosyjskich odbiorców popularność zyskał mem, na którym obok kota wkleja się różne napoje, a karakal wymawia nazwę picia, dodając końcówkę „-er”.

Pepser pepsi. Įsdəd Bottle Liquid Fluid Drink Drinkware Felidae Plastic bottle Carnivore Alcoholic beverage Drinking water Water Soft drink Carbonated soft drinks Bottle cap GasFanta Fanter 100% Fanta PEACH Bottle Liquid Orange drink Fluid Ingredient Carnivore Orange soft drink Drink Juice Plastic bottleCossacks UODRA Morki Liquid Bottle Dog Carnivore Dog breed Fawn Fluid Gas
fot. https://knowyourmeme.com/memes/big-floppa#fn16

Niekończąca się historia

8 listopada 2020 roku użytkownik Instagrama @prozhony opublikował zdjęcie kota floppa siedzącego w wannie, które również doczekało się mnóstwa przeróbek (przykłady poniżej). Jak widać, na razie popularność kota floppa ma się dobrze i nie zapowiada się, że w najbliższym czasie miałoby być inaczej.

Photograph Vertebrate Jaw Felidae Cap Mammal Baseball cap Carnivore Fawn Small to medium-sized cats Art Headgear Hat T-shirt Whiskers Collage

Idiot: the moon landing was faked! Cgi in 1996: Wood3 feet vs 2.5 feet away from something when you have a bunch of ultra graphics mods in a Bethesda game Photograph Eye Felidae Carnivore Whiskers Small to medium-sized cats Fawn Terrestrial animal
fot. https://knowyourmeme.com/memes/big-floppa#fn16

Co myślicie o popularności karakalowego pyszczka w sieci? Natknęliście się kiedyś na niego w czeluściach internetu? Śmieszą was te przeróbki? Dawajcie znać!

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Koty.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „Poznaj całą prawdę o kotach”

źródła: https://knowyourmeme.com/memes/big-floppa, https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Floppa

Autor: Pola Bajera
Array
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Floppa
Floppa
29 dni temu

Big Floperson