Dlaczego koty tak chętnie wchodzą do wanny?


Czy twój kot uwielbia spędzać czas w łazience? A może jego ulubionym miejscem jest wanna? Wyjaśniamy, dlaczego niektóre koty tak chętnie do niej wchodzą!

Szukałeś już w szafie, za kanapą, a nawet na szczycie lodówki? Kota jak nie było, tak nie ma? Gdzie on się znowu podział… Koniecznie zajrzyj do łazienki! Większość mruczków uwielbia to pomieszczenie, a szczególnie jedno znajdujące się w nim miejsce – wannę. Dlaczego koty tak chętnie wchodzą do wanny?

Wanna wielofunkcyjna

Dlaczego niektóre koty tak chętnie wchodzą do wanny? Jak się okazuje, twój pupil ma wiele powodów, by darzyć to miejsce wyjątkową sympatią… Oczywiście, nie będzie to dotyczyło wszystkich kotów – niektóre zachowują się wręcz odwrotnie. Wanna nieodzownie kojarzy im się ze znienawidzoną kąpielą i będą ją omijać szerokim łukiem. Są jednak osobniki, które zrobiły sobie z wanny doskonałe legowisko, plac zabaw, kryjówkę bądź… kuwetę. Jak widać, opcji jest wiele.

Koty lubią łazienkę

Generalnie koty lubią łazienki i jest to paradoks, gdyż przecież większość z nich nie lubi wody. Jednak w pomieszczeniu tym dzieje się tak wiele, że nie sposób traktować go obojętnie. To tutaj można rozwijać papier toaletowy, to tu można wrzucać gumki do włosów i patyczki higieniczne pod dywanik, a także obserwować jak śmiesznie kapie woda z kranu. Wreszcie, to tutaj opiekun przebywa wyjątkowo dużą ilość czasu, a kot chciałby naturalnie spędzać go razem z nim. Zawsze można otrzymać dodatkową porcję pieszczot podczas codziennych zabiegów toaletowych ukochanego człowieka.

A dlaczego koty wchodzą do wanny?

Wanna ma wiele atutów. Przede wszystkim, w oczach kota jest w miarę małym pomieszczeniem, a jak wiemy, kotki mają naturalny pociąg do przebywania w zamkniętych przestrzeniach. Czują się tam bezpiecznie i przytulnie. Po drugie, wanna stanowi ostoję chłodu, szczególnie pożądaną, gdy doskwiera długotrwały upał. Po trzecie, większość kotów fascynuje woda, mimo iż wolałyby nie mieć z nią bezpośredniej styczności. Są również mruczki, które bawią się wężem prysznicowym, bądź przeglądają w lustrzanym korku. Niektóre przyciągają tam dźwięki, inne zapachy – szczególnie te z odpływu.

Sposób na kota

Nie denerwuj się na ulubieńca, jeśli wyjątkowo upodobał sobie twoją wannę. Każdy sposób jest dobry, by mruczek przebywał w wodnym otoczeniu. Zwiększa to szanse na to, że się napije, a jak wiemy, nawodnienie jest niezwykle istotną kwestią w kocim życiu. Kropelka do kropelki i zwiększa się prawdopodobieństwo, że kiciuś wyrobi dzienną porcję (kot powinien przyjąć dziennie około 200 ml wody). Czy to poprzez zlizywanie krawędzi wanny, czy przez próbę złapania kropli z kranu – jeśli mruczek ma ochotę na wodę z wanny, nie zabieraj mu tej możliwości.

Wodni optymiści

Koty dzielą się na te, które lubią wodne harce i na te, które wręcz ich nienawidzą. Zdarzają się również osobniki, którym woda jest obojętna, lecz przypuszczamy, że gdyby mogły wybierać to wolałyby być suche! Trudno jednoznacznie określić pochodzenie kocich preferencji. Wiele zależy od genów, od charakteru i od życiowych doświadczeń, jakie udało im się zebrać. Są jednak kocie rasy, które z natury lubią nie tylko kąpiele, ale także wszelkiego rodzaju wodne zabawy. Należą do nich głównie duże koty wywodzące się z gorących klimatów – kot bengalski, savannah, turecki van, ale także maine coon i japoński bobtail. Również łyse kotki, które wymagają regularnego mycia i są do niego przyzwyczajone od małego, np. sfinksy nie mają nic przeciwko wilgoci.

Kiedy się martwić?

1. W większości przypadków znalezienie kota w wannie nie jest niczym niepokojącym. Ale jeśli twój kot jest leciwy, całe życie nienawidził wody i nagle pojawia się pod strumieniem w trakcie prysznica – może to być oznaką demencji. Demencja u starszego kota zdarza się często, należy otoczyć wtedy naszego seniora szczególną opieką.

2. Jeśli twój kot wyleguje się w wannie, lecz przy okazji nie ma apetytu, zachowuje się apatycznie – to może oznaczać, że cierpi z powodu choroby, być może ma gorączkę, a wanna wydaje się bezpiecznym schronieniem, przy okazji przynoszącym odrobinę ochłodzenia.

3. Jeśli natomiast kot nagle zaczął uważać, że wanna to doskonałe miejsce na załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych, może to być oznaką szeregu kłopotów zdrowotnych, szczególnie tych pęcherzowych i nerkowych. Koniecznie zafunduj mruczkowi kompleksowe badania, gdyż konieczne będzie szybkie podjęcie leczenia.

kot w wannie
fot. Shutterstock

4. Pozytywniejszą przyczyną niż choroba może być fakt, że kotu po prostu nie odpowiada coś w kuwecie. Może zbyt rzadko ją czyścisz albo musi dzielić ją z innym kotem, za którym nie przepada. W końcu powodem może być nieodpowiedni żwirek, bądź kształt i usytuowanie samej kuwety (zbyt mała, zadaszona, ustawiona w „ruchliwym” albo zbytnio ukrytym miejscu).

Jeśli zastanawiałeś się, dlaczego koty wchodzą do wanny, to powyżej przedstawiliśmy całkiem pokaźną ilość argumentów tłumaczących to zachowanie. A czy twój mruczek lubi kąpiele i zabawy pod prysznicem? Czy woli jednak nie mieć nic wspólnego z łazienką?

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments