5 nieoczywistych objawów, które mogą wskazywać na chorobę nerek u kota


Schorzenia nerek to częsta przypadłość wśród kotów. Na szczęście w większości przypadków można znacząco spowolnić rozwój choroby - o ile zostanie szybko rozpoznana. Jakie symptomy u naszego pupila powinny skłonić nas do wizyty u weterynarza?

Nerki wydają się być słabym punktem kociego organizmu – szacuje się, że na schorzenia tych organów cierpi nawet do 30% starszych kotów (starszych, czyli w wieku powyżej 7 lat). Skłonność do ich występowania często jest dziedziczna, co oznacza, że nie jesteśmy w stanie w 100% ustrzec naszego pupila przed zachorowaniem. Możemy i powinniśmy jednak obniżyć ryzyko (więcej na temat nerkowej profilaktyki przeczytasz TUTAJ), a także pilnować badań kontrolnych. Chore nerki u kota wprawdzie często są niemożliwe do całkowitego wyleczenia, jednak współczesna medycyna weterynaryjna potrafi spowalniać rozwój choroby. Kluczem jest jednak wczesne wykrycie problemu.

Chore nerki u kotów – podstępne objawy

Przewlekła niewydolność nerek (PNN), zwana też mocznicą, zwykle rozwija się powoli, a jej symptomy są często bardzo subtelne i trudne do wychwycenia. Sprawy nie ułatwia fakt, że koty potrafią świetnie maskować problemy zdrowotne (tak nakazuje im instynkt). Jednak wiedząc, na co zwracać uwagę, łatwiej jest wychwycić i odpowiednio skojarzyć nawet drobne zmiany, a później zgłosić je weterynarzowi. Poniżej zamieszczamy listę niepozornych, ale kluczowych objawów, które mogą wywoływać chore nerki u kotów.

1. Częste i obfite oddawanie moczu

Gdy nerki nie pracują prawidłowo, mocz staje się rozwodniony, a kot częściej odczuwa parcie na pęcherz. Łatwo to zauważyć podczas codziennego sprzątania kuwety – żwirek jest cięższy i szybciej nasiąka wilgocią, nagle musimy go częściej wymieniać. Z czasem kot może zacząć siusiać po kątach, bo nie zawsze będzie w stanie zdążyć do toalety.

2. Zwiększone pragnienie

To wyjątkowo podstępny objaw. Ponieważ koty są znane z tego, że piją raczej niewiele i wręcz trzeba je do tego zachęcać, większość opiekunów cieszy się widząc, że mruczek z własnej woli często pobiera wodę. Tymczasem może to wynika z faktu, że w wyniku złej pracy nerek traci jej zbyt wiele – stara się więc uzupełnić płyny. Dlatego jeśli masz wrażenie, że twojemu kotu od jakiegoś czasu ciągle chce się pić, szybko zabierz go do weterynarza.

3. Wymioty i/lub biegunka

Obie przypadłości od czasu do czasu przytrafiają się każdemu mruczkowi i nierzadko wynikają z „błahych” powodów. Lepiej jednak wiedzieć, że takie objawy mogą też dawać chore nerki u kota. Gdy te organy nie spełniają właściwie swoich funkcji, zwiększa się poziom toksyn we krwi, co może podrażniać błony śluzowe przewodu pokarmowego. W efekcie kota mogą nękać wymioty i biegunki.

4. Problemy z apetytem

Wspomniane wyżej podrażnienie ścian żołądka i jelit może powodować też dolegliwości bólowe. Kot, u którego jest zaburzona praca nerek, może mieć też podrażnione dziąsła. Wszystko to często przekłada się na gorszy apetyt – mruczek zaczyna wybierać tylko niektóre kąski, ponieważ źle się czuje. Niestety, nie potrafi nam o tym powiedzieć, więc zdarza się, że pochopnie oskarżamy go o kapryszenie. Tymczasem powinniśmy skonsultować takie zaburzenia apetytu ze specjalistą.

5. Spadek masy ciała

W tym kontekście jest następstwem problemów opisanych powyżej. To alarmujący objaw, który zawsze powinien zaniepokoić opiekuna! Utrata wagi często łączy się z pogorszeniem stanu sierści, która traci blask i zaczyna wyglądać na zaniedbaną. Tego typu zmiany wymagają interwencji – chudnący bez wyraźnego powodu kot zawsze potrzebuje pomocy medycznej i to jak najszybciej!

Na zakończenie trzeba zaznaczyć, że opisane powyżej symptomy wskazujące na chore nerki u kota mogą występować w różnym natężeniu, niekoniecznie wszystkie na raz. Każdy z osobna może też równie dobrze świadczyć o schorzeniu niezwiązanym z nerkami – nie zmienia to jednak faktu, że zawsze trzeba ustalić przyczynę problemów, by jak najszybciej wdrożyć leczenie. Obserwujmy nasze koty i reagujmy na wszelkie zmiany w ich kondycji i zachowaniu. W ten sposób zwiększamy ich szanse na długie i zdrowe życie.

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments