17.05.2021
Zapalenie trzustki u kota – jak to się leczy?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zapalenie trzustki u kota to niebezpieczna choroba mogąca doprowadzić do wyniszczenia organizmu, poważnych powikłań i śmierci zwierzaka.
fot. Shutterstock
Trzustka to narząd, który pełni niezwykle dużo funkcji kluczowych dla funkcjonowania całego organizmu. Jej wewnątrzwydzielnicza część produkuje hormony (w tym insulinę) i wspiera wytwarzanie erytrocytów w szpiku kostnym. Zewnątrzwydzielnicza część trzustki wydziela natomiast soki trawienne, których rolą jest rozkład białka, tłuszczów oraz węglowodanów i to właśnie w niej może rozwinąć się stan zapalny. Jak objawia się zapalenie trzustki u kota i czym może grozić? Czy kot z chorą trzustką powinien być na specjalnej diecie?
Zapalenie trzustki u kota – objawy
Koty to zwierzęta, u których bardzo trudno zaobserwować początkowe objawy nawet poważnych chorób. Dolegliwości związane z przewlekłym stanem zapalnym trzustki pojawiają się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Jednak nawet wtedy część kotów będzie ukrywać silny ból w okolicy brzucha towarzyszący zapaleniu tego narządu. Do pozostałych objawów zapalenia trzustki należą najczęściej:
- brak apetytu,
- utrata masy ciała,
- odwodnienie,
- apatia i niechęć do zabawy,
- u niewielu kotów z zapaleniem trzustki występują wymioty i biegunka.
Przy ostrym zapaleniu trzustki może dojść także do uszkodzenia otaczających ją narządów, w szczególności nerek i wątroby. Dlatego choroba ta może wywołać także takie objawy, jak żółtaczka, anemia, ślinotok czy spadek temperatury ciała. Ostatnim etapem przewlekłego zapalenia trzustki jest często zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki.
Przyczyny zapalenia trzustki u kotów
Zapalenie trzustki u kotów polega na nadmiernej aktywności enzymów, w wyniku czego dochodzi do samostrawienia tego narządu – przerwania tkanki, miejscowego niedokrwienia, obrzęku i tworzenia się ropni. Ustalenie pierwotnej przyczyny tej choroby nie zawsze jest możliwe. Do stanów zapalnych trzustki może dojść na skutek infekcji bakteryjnej, zatrucia czy uszkodzenia jej podczas upadku kota z wysokości.
Zapalenie trzustki u kotów – diagnoza i leczenie
Zapalenie trzustki można zdiagnozować za pomocą badań krwi (w tym poziomu lipazy trzustkowej) oraz badania usg. Kotu z podejrzeniem tej choroby warto także wykonać badania moczu, które pozwolą na wykluczenie innych przypadłości zdrowotnych mogących dawać podobne objawy. Leczenie zapalenia trzustki u kotów polegać będzie przede wszystkim na ustabilizowaniu stanu zwierzęcia i zapobieganiu objawom choroby, czyli podawaniu kroplówek nawadniających, opioidowych leków przeciwbólowych, środków przeciwwymiotnych oraz antybiotyków. Leczenie to może trwać nawet kilka tygodni.
Dieta dla kota z chorą trzustką
Koty, u których zdiagnozowano zapalenie trzustki, muszą otrzymywać zaleconą przez specjalistę dietę weterynaryjną, której zadaniem jest odciążenie tego narządu. Karma dla kota z chorą trzustką charakteryzuje się obniżoną zawartością tłuszczu i powinna być podawana zwierzęciu aż do zakończenia leczenia. W niektórych przypadkach do karmy dodaje się także enzymy trzustkowe, które wspomagają trawienie.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.