Czy koty reagują na pełnię księżyca?


Czy twój kot przejawia dziwne zachowania podczas pełni księżyca? Zastanawiasz się, co takiego podczas tych nocy sprawia, że twój mruczek trochę się zmienia? Poszukaliśmy odpowiedzi na te pytania!

Ludzie od stuleci wierzyli w magiczną moc pełni. Psy utożsamiane były z potocznym „wyciem do księżyca”, koty zaś często umieszczane są na malunkach i obrazach właśnie na tle ziemskiego srebrnego satelity. Najwidoczniej już od dawna podejrzewano, że księżyc nie pozostaje bez wpływu na zachowanie naszych pupili. Tylko czy kot reaguje na pełnię księżyca?

Po czym poznać, że kot reaguje na pełnię księżyca?

Wielu opiekunów obserwuje podczas pełni większą aktywizację swoich kotów. Częściej miauczą, są bardziej ruchliwe i o wiele bardziej skłonne do szaleństw. Niektóre mruczki przechadzają się po domu przez całą noc, inne intensywniej niż zwykle wpatrują się w jakiś punkt, co oczywiście mimowolnie przywodzi na myśli skojarzenia z duchami… Część kotów jest też bardzo niespokojna, potrafi drapnąć lub ostrzegawczo ugryźć, co normalnie im się nie zdarza. Bywają też takie, które w tym czasie silniej niż zwykle poszukują towarzystwa innych futrzaków, jeśli nie są jedynakami.

Teorie naukowe

Co na to eksperci? Ponieważ brak wiarygodnych badań na ten temat – zdania są bardzo podzielone. Jeden z ekspertów, jeszcze przed II wojną światową, dowodził, że księżyc wpływa nie tyle na same mruczki, co na wodę znajdującą się w ich organizmach. Teoria ta wydaje się być o tyle ciekawa, że faktycznie istnieje silne przyciąganie magnetyczne pomiędzy Ziemią, księżycem, a słońcem, które wpływa na zbiorniki wodne na naszej planecie. Powszechnie wiadomo przecież, że podczas pełni pływy znajdują się na najwyższym poziomie.

Współcześni naukowcy z USA wykazali natomiast w swoich badaniach, że podczas pełni aż o 23% zwiększa się liczba kotów przyjmowanych na dyżurach weterynaryjnych. To samo dotyczy zresztą psów. Tłumaczono to faktem, że skoro noce są wtedy jaśniejsze, futrzaki spędzają na dworze więcej czasu, przez co są bardziej narażone na wypadki.

Inni uważają, że skoro księżyc wpływa na naszą planetę, w tym na grawitację i natężenie nocnego światła, siłą rzeczy musi wpływać także na istoty żyjące na Ziemi. I to zarówno na ludzi, jak i zwierzęta.

Czy każdy kot reaguje na pełnię?

Oczywiście, reakcje na pełnię nie dotyczą każdego kota. Niektóre osoby mieszkające z mruczkami zapewne wyśmiałyby te teorie mówiąc, że to jedynie ludzkie wyobrażenia. Jaka jest zatem prawda? Zdaje się, że nie do końca wyjaśniona. Faktem jest, że większość mruczków odczuwa skutki pełni, jednak oficjalnie nie istnieją na to żadne niezbite dowody.

Co możesz robić? Na pewno powstrzymaj się od podawania środków uspokajających, zwłaszcza, że mówimy o jednej nocy w miesiącu. Po prostu kochaj swojego pupila i cierpliwie znoś jego szaleństwa w ten wyjątkowy czas. Chyba nie odważysz przeciwstawić się siłom natury, prawda? ?

Czy wasze koty reagują na pełnię księżyca? Jeśli tak – w jaki sposób?

Autor: Marta Martyniak
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments