Największy kot domowy to piękny i dostojny Maine Coon. Poznajcie go

fot. Shutterstock

Na hasło "kot" wyobrażamy sobie niedużą, puszystą i mruczącą kulkę. Są jednak takie koty, które wielkością dorównują psom.

Z ledwością można utrzymać je na rękach. Ukochane zwłaszcza przez Amerykanów, od kilkunastu ładnych lat podbijają serca ludzi na całym świecie. To właśnie koty tej rasy dominują dziś na wystawach.  Maine Coon to największy kot domowy świata. Skąd taka popularność tej rasy? Słuszne rozmiary, półdługa i stosunkowo łatwa w pielęgnacji sierść, przepiękne puszyste ogony oraz kocio-psi charakter to mieszanka, której trudno się oprzeć kocim miłośnikom.

Największy kot domowy

Maine Coon to jedna z najstarszych ras Ameryki Północnej. Ogłoszono ją narodową rasą Kanady. Pojawiły się na wystawach kotów już w połowie XIX wieku. Pierwszy raz wystawowy świat zachwycił się nimi w Nowym Jorku w 1860 roku. Istnieje wiele legend tłumaczących powstanie tej rasy. Najciekawsza mówi o tym, że te domowe największe koty świata skrzyżowane są z … szopem praczem (raccoon). Jednak to tylko legenda. Jedno jest pewne – człowiek nigdy nie ingerował w jego geny.

największy kot domowy świata
Fot. Shutterstock_

Te wielkie koty domowe koty sprawdzają się świetnie zarówno jako kanapowce, jak i pogromcy gryzoni. Są kocim odpowiednikiem labradorów – prawdziwe wielkie koty rodzinne. Największe koty rodzinne. Kotki ważą od 4 do 6 kg, kocury od 7 do 10 kg. Ale bywają i większe.

Duże, ale delikatne. Ekstrawertyczne, raczej zrównoważone i ciche. Dźwięki, jakie wydają, są specyficzne, mało przypominają miauczenie, bliżej im do świergotu. Maine Coony to świetni przyjaciele dzieci, zarówno tych małych, jak i całkiem dużych. Lubią nie tylko ludzi. Potrafią zaprzyjaźnić się także ze szczekającymi.

Jak na swoje gabaryty są zwinne i aktywne. Imponująca okrywa włosowa dodatkowo sprawia, że te wielkie koty domowe wydają się jeszcze większe. Ich charakterystyczne pędzelki na uszach nie służą jedynie ozdobie – mają chronić delikatne uszy przed mrozem.

maine coon największy kot domowy świata
fot. Shutterstock

Największe koty domowe – cena

Zastanawiasz się nad zakupem tego wyjątkowego kota? Musisz wiedzieć, że jest on bardziej kosztowny niż popularny dachowiec. Cena zależeć może od kilku czynników: od rodziców, od wieku i zdrowia kota, od zabiegów jakim kot został już poddany (np. kastracja), od hodowli. Maine coony z rodowodem można kupić od około 800 zł. Jednak takie, które zostały wyhodowane na championach są zdecydowanie droższe. Ich cena może wynosić nawet 2500 zł. Również utrzymanie takiego kocurka jest nieco droższe. No wiadomo, że trzeba takiemu tygrysowi nieco więcej włożyć do miseczki.

Trudno dokładnie oszacować wysokość miesięcznych wydatków. Zależą one bowiem od tego, czym karmisz kota. Mając kota rasowego musimy pamiętać o tym, że jest on predysponowany do niektórych chorób. Dbanie o zdrowie kota jest bardzo ważne i nie należy oszczędzać na weterynarzu.

Oto najlepsze dowody na to, że Maine Coon to naprawdę kawał kota:

największe domowe koty świata

największe domowe koty świata

największe domowe koty świata

największe domowe koty świata

największe domowe koty świata

największe domowe koty świata

największe domowe koty świata

fot. imgur

Maine coon to zdecydowanie największy kot domowy świata. Ale właśnie za to są przez nas kochane. Łączą siłę, zwinność ze spokojem, inteligencją i ciekawością świata. Kot idealny! A wiadomo, że puchatego ciałka do przytulania nigdy za wiele. Więcej o rasie przeczytaj TUTAJ.

Array
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ania Chojnacka
4 lat temu

chce adoptowac duzego kota rasy Maine Coon

Anna Chluba
4 lat temu
Reply to  Ania Chojnacka

proszę wejść na stronę na Facebooku
adopcja-maine coon
Pozdrawiam