Chcesz pochować zmarłego kota? Nie zakopuj go we własnym ogrodzie!


Zamierzasz pochować zmarłego kota w lesie lub na prywatnym terenie? Możesz tym poważnie zaszkodzić środowisku... i dostać mandat!

Nikt nie jest wieczny – nawet nasze ukochane mruczki kiedyś odejdą. Pożegnanie z domowym pupilem to niezwykle trudne chwile… Nic więc dziwnego, że kociakowi chcemy wyprawić należyty pogrzeb i przygotować grób w ustronnym kącie ogrodu lub w lesie. Jednak polskie prawo zabrania zakopywania zwłok zwierząt nie tylko w parkach i lasach, ale także na terenie prywatnym. Dlaczego jest to nielegalne i jakie konsekwencje niesie ze sobą dla otaczającej nas przyrody? Sprawdź, gdzie możesz pochować zmarłego kota, jeśli nie chcesz oddawać zwłok przyjaciela do utylizacji!

Dlaczego nie wolno zakopywać zmarłych kotów w ogrodzie?

Wielu opiekunom domowych mruczków pochowanie zwierzaka w przydomowym ogrodzie wydaje się słuszne. To właśnie tutaj zwierzak spędzał swoje radosne chwile i czuł się bezpiecznie! Jednak umieszczanie kocich zwłok w ziemi może wyrządzić ogromne szkody w środowisku. Szczególnie jeśli nasz kot nie odszedł sam, a został uśpiony przez weterynarza…

Usypiane u weterynarza koty odchodzą szybko i bezboleśnie dzięki podanej im dużej dawce anestetyków. W tym celu stosowany jest fenobarbital – silna trucizna dla zwierząt i ludzi, która pozostaje aktywna w zwłokach kota nawet przez rok. Kontakt z nią może wywołać śpiączkę i śmierć u wszystkich padlinożernych zwierząt, jakie dobiorą się do grobu naszego pupila. Narażone są na to nie tylko drobne zwierzaki, takie jak szczury czy owady, ale także lisy i psy, które bez problemu wywęszą kocie zwłoki zakopane nawet metr pod ziemią!

Jednak środki usypiające to nie wszystko. Pochowane w ogrodzie koty, które przed śmiercią cierpiały na przeróżne choroby wirusowe, będą stanowiły źródło zarażenia dla innych bytujących w naszym ogrodzie zwierząt. Grób naszego pupila może więc być zagrożeniem dla pozostałych naszych kotów i wolno żyjących mruczków!

Gdzie pochować zmarłego kota?

Nie da się ukryć, że oddanie zwłok kociego przyjaciela do utylizacji jest po prostu bezduszne. Na szczęście opiekunowie chcący godnie pożegnać swojego pupila mają kilka bezpiecznych i legalnych możliwości. Jedną z nich jest kremacja zwierzaka – coraz powszechniej oferowana usługa polegająca na spaleniu zwłok czworonoga i umieszczeniu pozyskanego w ten sposób popiołu w urnie. Krematoria oferują także pamiątkową biżuterię zawierającą kosmyk sierści kota lub jego prochy. Opiekunowie kotów, którzy chcą postawić zwierzakowi upamiętniający grób, mogą urządzić mu pogrzeb na jednym z cmentarzy dla zwierząt. Profesjonalny pochówek zapobiega zanieczyszczeniu środowiska toksynami i niebezpiecznymi dla innych zwierząt wirusami.

Nie zakopuj kota w ogrodzie!

Życie każdego zwierzęcia, nawet padlinożernego szczura, jest cenne. By nie narażać życia i zdrowia dzikich zwierząt i innych kotów wychodzących, nie zakopuj zwłok pupila w lesie czy ogrodzie. Jeśli chcesz upamiętnić swojego przyjaciela, skorzystaj z bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska sposobu!

Autor: Aleksandra Prochocka
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments