KOT TAJSKI
Kot tajski (inaczej thay) to kot syjamski w starym typie. Jest proporcjonalnie zbudowany, mniej smukły i nie tak „orientalny” w wyglądzie jak obecny kot syjamski.
Charakter rasy kot tajski
Kot tajski jest niezwykle inteligentny, o miłym usposobieniu, znacznie spokojniejszy od syjama. Z charakteru przypomina bardziej psa niż kociego indywidualistę. Opiekunów darzy ogromnym uczuciem i silnie się przywiązuje, przez co nie odnajdzie się w domu zabieganej, wiecznie nieobecnej osoby. Niezwykle ciekawski i towarzyski kot tajski uwielbia pomagać opiekunom w codziennych czynnościach, jednak nie jest w tym zbyt natarczywy. Bywa dość gadatliwy i potrafi dopominać się o uwagę i pieszczoty głośnym miauczeniem.
Koty tej rasy cechuje ogromna inteligencja. Szybko uczą się zasad panujących w rodzinie i sztuczek, są także podatne na szkolenie klikerowe. Znudzony kot tajski może przysporzyć nam kłopotów, ucząc się otwierania szafek i drzwi. Dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie temu kotu odpowiedniej dawki zabawy i aktywności fizycznej. Kot tajski szybko nauczy się chodzenia na smyczy i chętnie wybierze się z nami na spacer. Koty tej rasy lubią korzystać z drapaków i półek, choć równie często urządzają gonitwy po podłodze.
Kot tajski to doskonały towarzysz zabaw dla nieco starszego dziecka. Może także zamieszkać z innymi kotami lub psem, o ile zapewni mu się wystarczającą dawkę uwagi. W stosunku do obcych jest dość śmiały i lubi być w centrum uwagi.
Wady i zalety rasy kot tajski
Kot tajski – jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- bardzo aktywny
- wymaga codziennej uwagi ze strony opiekuna
- nie lubi samotności
- mocno wokalizuje
- ma dominujący charakter – dogada się z innymi kotami pod warunkiem, że to on będzie rządził
Zalety
- towarzyski, nie boi się obcych
- niewymagający w pielęgnacji
- długowieczny
- wesoły, lubi zabawy
- świetny towarzysz dzieci oraz osób spędzających dużo czasu w domu
Zdrowie rasy kot tajski
Stworzony na wzór ras pierwotnych kot tajski cieszy się dobrym zdrowiem. W przeciwieństwie do kotów syjamskich jest wolny od chorób genetycznych – postępującego zwyrodnienia siatkówki (PRA), gangliozydozy czy wielotorbielowatości nerek (PKD). Kot tajski to rasa wytrzymała i długowieczna. Jeśli zapewnimy zwierzakowi odpowiednią opiekę, zadbamy o profilaktykę zdrowotną i dobre żywienie, kot tej rasy może towarzyszyć nam nawet 20 lat.
Żywienie
Kot tajski może być karmiony zarówno suchą i mokrą karmą, jak i dietą typu BARF. Przygotowując posiłki w domu, musimy pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Aktywne koty tajskie będą potrzebowały wysokoenergetycznego pożywienia o dużej zawartości białka zwierzęcego. Posiłki warto podawać tym kotom w zabawkach interaktywnych, które zapewnią im zajęcie i pozwolą zużyć trochę energii.
Pielęgnacja
Kot tajski ma krótką, pozbawioną podszerstka sierść, dzięki czemu jest łatwy w pielęgnacji. Wystarczy raz dziennie przeczesać jego futro delikatną, miękką szczotką, by usunąć martwe włosy. U kotów tej rasy należy kontrolować stan uszu, oczu i pazurów.
Polecane przez redakcję
Reklama
Historia rasy kot tajski
Kot tajski pochodzi od kotów syjamskich. W latach 50. kot, który dziś określany jest jako tajski, był kotem syjamskim. Z biegiem lat jednak wzorzec rasy kotów syjamskich się zmieniał. Koty tej rasy stawały się smuklejsze, o bardziej klinowatym kształcie czaszki i bliżej umieszczonych oczach. Na początku lat 90. postanowiono wskrzesić rasę kotów, posiadających cechy dawnego kota syjamskiego. Aby odróżnić go od rasy kotów syjamskich, nadano mu nazwę – kot tajski. Pierwszy wzorzec tej rasy pochodzi z 1990 roku. Kot tajski został uznany wstępnie przez FIFe w 2015 roku.
Kot tajski w Polsce
W Polsce działa wiele hodowli kotów tajskich. Są one cenione przede wszystkim za łagodny charakter, dobre zdrowie i łatwość w pielęgnacji.
Wzorzec rasy kot tajski
Kot tajski – koty syjamskie i orientalne – IV kat. wg FIFe
kod EMS: THA
- Pochodzenie: Tajlandia
- Charakter: przyjazny, towarzyski, zabawowy, inteligentny, ciekawski
- Wielkość: średniej wielkości
- Waga: 3-5 kg
- Tułów: wydłużony, zgrabny, o ładnie zaznaczonej muskulaturze; sprawia eleganckie wrażenie
- Kształt głowy: średniej wielkości, okrągła, w przeciwieństwie do rasy kotów syjamskich o głowach trójkątnych, klinowatych
- Uszy: średniej wielkości, szerokie u nasady, zaokrąglone na końcach
- Oczy: w kolorze intensywnym niebieskim; jasny, bladoniebieski kolor oczu jest dla tej rasy wadą, wykluczającą kota z hodowli; oczy są rozstawione szerzej niż u kota syjamskiego
- Nos: z profilu tworzy linię wypukłą
- Ogon: długi, zwężający się
- Kończyny: zgrabne, dobrze umięśnione
- Sierść: bardzo krótka, sprężysta, delikatna, jedwabista
- Maść: ciało w kolorze kremowym, beżowym o różnych oznaczeniach kolorystycznych, występujących na głowie, uszach, kończynach i ogonie; najpopularniejsze to seal-point; poza nimi występują również odmiany kolorystyczne takie jak: blue-point, red-point, chocolate-point czy lilac; każdy z tych kolorów może występować w wersji prążkowanej (tzw. tabby)
- Odporność/podatność na choroby: odporny
- Długość życia: 15-20 lat
- Możliwość zakupu kota w Polsce: tak
- Cena kota z rodowodem: 3000-3500 zł
Ciekawostki o rasie kot tajski
Koty tajskie pochodzące z poszczególnych rejonów świata mają subtelne różnice w wyglądzie. Osoba mająca duże obeznanie z kotami tajskimi jest w stanie określić, z którego rejonu świata pochodzi dany kot. Przez wiele lat hodowcy starali się wyselekcjonować koty syjamskie starego typu z zakrzywionym ogonem. Było to związane z legendą i modą – syjam z zakrzywionym ogonem miał przynosić szczęście. Jak kot urodził się z prostym ogonem, to ogonek był łamany. Po latach okazało się, że dla uzyskania tego efektu rozmnażane były koty z wadą genetyczną. Obecnie nosiciele wadliwego genu są eliminowani z dalszej hodowli.
Wybarwienie kotów tajskich zmienia się w ciągu roku. W lecie staje się jaśniejsze, podczas gdy zimą ciemnieje. Małe kociaki rodzą się zawsze białe, a ich oznaczenia wybarwiają się stopniowo.