KOT TURECKA ANGORA
Turecka angora to kot puszysty, często o białej sierści. Porusza się z gracją i elegancją. Jest psotny i wesoły.
Charakter rasy turecka angora
Turecka angora to kot o dużym temperamencie, wesoły, żywiołowy, energiczny. Porusza się z typową dla siebie gracją i elegancją. Ma miłe usposobienie, jest psotny, wścibski, ciekawski i zawsze chętny do zabawy. Każda nowość w jego otoczeniu na pewno zostanie zauważona i dokładnie zbadana. Ciekawska turecka angora uwielbia się wspinać, siedzieć na ramionach swojego opiekuna i bawić się wszystkim, co wpadnie w jej łapy.
Turecka angora to kot bardzo czuły i przywiązany do domowników, najczęściej wybiera jedną osobę, którą obdarza największymi względami. Jest dość gadatliwy, ale nie jest to cecha bardzo uciążliwa. Potrzebuje dużo ruchu, zainteresowania i ogromu uwagi. Zdarzają się osobniki nieufne wobec obcych, ale większość przedstawicieli tej rasy jest otwarta i przyjazna. Turecka angora nie lubi samotności i chętnie przebywa w towarzystwie innych kotów. Ze względu na silny charakter, zazwyczaj dominuje w grupie. Może również mieszkać z psem. Ceni wygodę i komfort, nie toleruje przymusu i zbytniej natarczywości. Turecka angora jest bardzo skoczna i zwinna, lubi siadać wysoko, ale zwykle nie jest to najwyższa półka pod sufitem.
Wady i zalety rasy turecka angora
Kot turecka angora – jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- rasa mało popularna w Polsce
- bywa ciekawski, należy starannie chować rzeczy, które mogłyby stanowić dla niego zagrożenie
Zalety
- niewymagający w pielęgnacji
- bardzo przyjacielski i towarzyski
- świetny kot rodzinny, kocha dzieci i zabawy z nimi
Zdrowie rasy turecka angora
Turecka angora o rasa, która powstała bez ingerencji człowieka. Dzięki temu nie cierpi na specyficzne dla rasy choroby dziedziczne i jest dość odporna na warunki środowiska. U kociąt zdarzyć się jednak może przepuklina pępkowa i niezborność ruchowa. Białe koty są także z reguły bardziej narażone na wrodzoną głuchotę – w rasie turecka angora przypadłość ta jest nieznacznie częstsza, niż w innych rasach. Niesłyszące kociaki są wykluczane z dalszej hodowli.
Żywienie
Karma podawana kotu rasy turecka angora powinna być wysokoenergetyczna i bardzo dobrej jakości. Angory mogą być także karmione dietą BARF pod warunkiem, że będzie ona odpowiednio suplementowana.
Pielęgnacja
Pielęgnacja kota angorskiego jest łatwa. Jedwabista szata, pozbawiona podszerstka, nie kołtuni się i nie filcuje, wystarczy wyczesać ją raz w tygodniu. Trzeba też sprawdzać uszy i przycinać pazury. Angora niezbyt dobrze znosi gwałtowne zmiany temperatury.
Historia rasy turecka angora
Kot turecka angora to naturalna rasa kota, wywodząca się z Wyżyny Anatolijskiej, czyli terenów obecnej Turcji. W kraju pierwotnego pochodzenia była popularnym dachowcem, dlatego nikt nie zaprzątał sobie głowy jej hodowlą. Uważana jest za przodka kota perskiego, jest też blisko spokrewniona z tureckim vanem.
Kot turecka angora trafił od Europy Zachodniej w XVI lub XVII wieku i szybko stał się ulubioną rasą arystokracji, szczególnie w umaszczeniu białym, uważanym za bardziej szlachetne. W XIX wieku rasa ta prawie całkiem zanikła, wszystko z powodu krzyżówek z innymi kotami półdługowłosymi sprowadzanymi z terenu Bliskiego Wschodu, głównie Iranu. W 1917 roku w Turcji rozpoczęto specjalny program hodowlany, którego celem było zachowanie czystości tej rasy.
Turecka angora została uznana przez FIFe w 1982 roku. W 1993 roku standard rasy poszerzono o inne kolory niż biały. Turecka angora nadal należy do rzadko spotykanych na wystawach kotów.
Turecka angora w Polsce
Pierwsza hodowla kotów tej rasy została założona w 2002 roku. Do dziś nie jest zbyt popularna w naszym kraju.
Wzorzec rasy turecka angora
Kot Turecka angora – Turkish Angora – Koty półdługowłose – II kat. wg FIFe
kod EMS: TUA
- Pochodzenie: Turcja
- Charakter: wesoły, energiczny, przyjazny
- Wielkość: średniej wielkości
- Waga: 2,5-5 kg
- Wygląd ogólny: wydłużona, smukła, elegancka sylwetka
- Głowa: kształt trójkąta, czaszka dość płaska, broda zaokrąglona, jej koniec tworzy z nosem linię prostą
- Uszy: powinny być duże, szerokie u podstawy i spiczasto zakończone, z kępkami włosów wewnątrz małżowiny
- Oczy: kształt migdałów, pełne wyrazu, lekko skośnie osadzone, w kolorze dostosowanym do umaszczenia
- Nos: długi, prosty, ze słabo zaznaczonym przełomem
- Tułów: długi i smukły, klatka piersiowa i biodra niezbyt szerokie – całe ciało powinno sprawiać wrażenie gibkości i lekkości. Kończyny długie, muskularne -tylne są nieco dłuższe od przednich. Stopy małe, owalne, z kępkami sierści między palcami
- Ogon: długi, dobrze porośnięty sierścią, zwęża się spiczasto
- Szata: półdługa, lśniąca i jedwabista, bez podszerstka, nieco dłuższa na szyi, piersi i tylnych kończynach. Kołnierz na szyi i portki na udach są charakterystyczną cechą rasy
- Maść: dopuszczalne wszystkie rodzaje umaszczenia
- Odporność/podatność na choroby: tak
- Długość życia: 15-18 lat
- Możliwość zakupu kociaka w Polsce: tak
- Cena kota z rodowodem: 3000 zł
Ciekawostki o rasie turecka angora
Turecka angora uznawana jest za narodowy skarb Turcji.
Od kota turecka angora oraz innych półdługowłosych kotów z Bliskiego Wschodu wywodzi się kot perski.