19.04.2018
Kolory kociej osobowości
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Umaszczenie kotów jest bardzo różnorodne. Ale czy na podstawie koloru kociego futerka można przepowiedzieć charakter zwierzęcia?
fot. Shutterstock
Umaszczenie kotów może zachwycić niejednego – nie tylko miłośnika tych zwierząt. Jakiś czas temu pisaliśmy o związku kształtu kociego pyszczka z jego charakterem. Dziś temat podobny – czy na podstawie koloru kociego futerka można przepowiedzieć charakter zwierzęcia?
Już w 1872 roku próbowano powiązać kolor i wzór na futrze z różnymi typami osobowości u kotów. Jako pełne temperamentu wymieniano koty szylkretowe, natomiast te spokojne – pręgowane. Czy jest w tych stereotypach choć ziarno prawdy? Nie ma wciąż twardych dowodów na związek umaszczenia z charakterem, ale wielu kociarzy twierdzi, iż owszem coś w tym jest. Zabawmy się i sprawdźmy, co mówi „kocia karta kolorów” i porównajmy z własnymi obserwacjami.
Calico, czyli koty szylkretowe i trójkolorowe
Charakterne indywidualistki. Uznawane za prawdziwe kotki – o nierównym charakterze w pełnej palecie odcieni, raz przymilne i rozpływające się z miłości do człowieka, innym razem niedotykalskie i „fuczące”. Pełne energii, długowieczne. Urodzone jedynaczki.
Szare (a właściwie niebieskie)
Najbardziej wyrafinowani przedstawiciele świata kotów. Zrównoważeni dżentelmeni i damy. Spokojni i grzeczni. Pozory! Najbardziej pragną być kochane. Lubią się wymykać niepostrzeżenie z domu. Pokaż im zabawki, a zaczną szaleć, zapominając o dobrych manierach i stoickim spokoju.
Rudzielce
Rude koty są jakieś inne. Słodkie, a równocześnie bezczelne. Daj im palec, chwycą rękę i jeszcze będzie im mało. Odważne i leniwe. Mogą Cię zaskoczyć swoją nieprzewidywalnością i sprytem. A także rozbawić zachowaniem do rozpuku. Kochają jeść – dużo, zawsze i wszystko – i często cierpią na nadwagę.
Tygryski vel buraski, czyli pręgowane tabby
Przysłowiowe dziewczyny i chłopaki z sąsiedztwa. Dobroduszne i przyjazne. Najbardziej zrównoważone spośród kotów. Trudno je urazić, a przynajmniej nie boczą się długo. Miłośnicy dobrego i wygodnego życia. Kochają ciepło domowego ogniska. Dosłownie i w przenośni.
Biało-czarne koty w smokingach, czyli pingwinki
Inteligenci świata kotów. Wyróżniają się niezależnością i samodzielnością. Inteligentne, ciekawskie, szybko się uczą. Nie lubią „się słuchać”, wolą robić po swojemu i mieć zawsze swoje zdanie, choćby w kwestii wychodzenia na spacery. Uwielbiają piesze wędrówki, nawet w sporej odległości od domu. Na szczęście zawsze wracają. Bo gdzie będą mieć lepiej niż w domu.
Czarne
Niesprawiedliwie wiązane z pechem, w rzeczywistości – zdecydowanie magiczne. Lubią chodzić własnymi drogami i mają wiele tajemniczych spraw do załatwienia, ale gdy wrócą, z przyjemnością położą się na kolanach i „odbiorą” porcję pieszczot. Potrafią być bardzo uczuciowe i przynoszą szczęście tym, którzy kochają je na przekór wszystkim starym przesądom.
Białe
Niektórzy uważają je za nieśmiałe, bo nie zawsze są chętne do interakcji z człowiekiem. W rzeczywistości bardzo lubią towarzystwo, ale to one decydują o tym, czy i kiedy będą głaskane. Sprawiają wrażenie delikatnych, ale to tylko pozory – gdy trzeba, potrafią pokazać pazurki. Lubią być podziwiane i godnością przyjmują należne im hołdy – byle nie były zbyt nachalne.
Umaszczenie kotów a płeć
Szylkretki i trikolorki to niemal zawsze dziewczyny. Chłopaki o takim umaszczeniu są naprawdę rzadkością. Z kolei wśród rudych pręgowanych przeważają chłopaki – na każde 80 kocurków przypada zaledwie 20 kotek. Najrzadziej spotykane są rude kotki o zielonych oczach.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined