Taktowny dachowiec – wywiad z Adamem Stachowiakiem


Prawdziwy dom to nie mury. Prawdziwy dom tworzą ludzie i mieszkające z nimi zwierzęta – podkreśla Adam Stachowiak.

Fragment wywiadu z magazynu „Mój Pies i Kot” nr 3(60)/2021. Z Adamem Stachowiakiem rozmawia Paulina Król.

Spotkaliśmy się na wywiad i sesję zdjęciową 17 lutego koło południa. Dla Adama dzień ten zaczął się wyjątkowo: o piątej nad ranem szczęśliwie przyszła na świat jego druga córka Alicja Magdalena. Dla czworonożnego członka rodziny kota Cynamona to także był dzień szczególny, tego dnia obchodzony jest bowiem Światowy Dzień Kota. Z tej okazji Adam życzył Cynamonowi wielu długich lat w zdrowiu, dużo cierpliwości do siostrzyczek, czyli córeczek Adama i jego żony Ani, i góry pysznego jedzonka.

Cynamona zesłał Ci los z nieba?

Taki już jestem, że nie potrafię przejść obojętnie czy to obok biednego człowieka, czy zwierzęcia. Pewnego dnia w środku zimy wracałem z siatkami zakupów i usłyszałem miauczenie. Okazało się, że w krzakach siedział malutki zziębnięty kociak, który być może komuś uciekł, a może został wyrzucony. Gdybym go zostawił, to pewnie do końca życia plułbym sobie w brodę, że nie udzieliłem mu pomocy. To był odruch serca, ale ja nie zrobiłem niczego wielkiego, myślę, że większość ludzi postąpiłaby podobnie. On po prostu stanął na mojej drodze, więc schowałem go pod kurtkę i zabrałem do domu, w którym mieszkał już jeden przygarnięty kocurek o przewrotnym imieniu Kota. Żona, która była wtedy w pierwszej ciąży, zrobiła dość wymowną minę, ale czy można poważnie zareagować na człowieka, który wraca z zakupów ze zwierzęciem za pazuchą? Wystarczyło jednak, że spojrzała w jego oczka i od razu się w nim zakochała. I fajnie, bo mamy wspaniałego przyjaciela.

Ania nazwała go Cynamonem ze względu na cynamonowy, dominujący kolor sierści. Maluszek od razu znalazł sobie oparcie w Kocie, który jak starszy brat czule się nim zaopiekował. Lizał go po głowie, chronił, ale też razem się ganiali i skakali. I nam było przez to łatwiej zdobyć jego przyjaźń, co w wypadku kotów nie zawsze jest proste. Zresztą od początku był taki, jaki pozostał do dziś: spokojny, łagodny, bardzo lubi spać, uwielbia pieszczoty, lecz na swoich warunkach, czyli wtedy, kiedy on ma na to ochotę, i chodzi własnymi drogami.

Picasso powiedział, że koty są najbardziej taktownymi i uważnymi towarzyszami. Czy te słowa pasują do Cynamona?

Myślę, że gdyby Cynamon umiał mówić, to powiedziałby o sobie: jestem taktownym kotem. Bo choć to zwyczajny dachowiec, jak każdy kot nielubiący, gdy mu się przeszkadza, sam nikomu nie wchodzi w drogę. Wieczorem kładzie się w sypialni na pościeli, zawsze między naszymi nogami, i tak sobie śpi najczęściej do rana. Niepotrzebnie baliśmy się pierwszego kontaktu kotów z naszą córeczką Agatką. Nie wiedzieliśmy, czy kot nie podrapie dziecka, nie zaatakuje, czy nie będzie miał do nas pretensji, że poświęcamy więcej uwagi niemowlakowi, ale okazało się, że koty, i jeden, i drugi, podeszły do Agatki z niezwykłym wyczuciem.

Kota raczej się chował i unikał małej, za to uważny Cynamon układał się z nią w łóżeczku, zawsze w nóżkach, delikatnie i ostrożnie, tak, jakby się nią opiekował. Wszystko było pod naszą kontrolą, ale nie musieliśmy się obawiać, że np. przydusi ją tułowiem czy położy się na twarzy. Agatkę darzy największą sympatią, przytula się do niej, łasi się i jest bardzo cierpliwy, bo ona jeszcze nie zawsze…

Ciąg dalszy wywiadu przeczytasz w magazynie „Mój Pies i Kot” – szukaj w sieci sklepów Biedronka!

Adam Stachowiak – wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny. Jego teledyski w serwisie YouTube mają w sumie ponad 46 mln wyświetleń. Najnowszy teledysk „Jesteś wszystkim” i pozostałe single dostępne na YouTube-Adam Stachowiak.

Autor: Paulina Król
Array