Żółta bomba witaminowa! Co może zdziałać żółtko w kociej diecie?


Żółtko to dla kota naturalny suplement. Jednak jak ze wszystkim - nie należy z nim przesadzać. Dowiedz się, jak najlepiej dodawać kotu jajko do diety.

Co było pierwsze? Jajko czy kura? Czy jajko jest zdrowe? Jakie jajka jeść najlepiej? Co z jajkowym cholesterolem? Jajko od zawsze wzbudzało wiele pytań i kontrowersji. Nie inaczej jest, gdy zapytamy: czy jajko jest zdrowe dla naszych milusińskich podopiecznych? Bo jednocześnie jest, i nie jest. Białko może być dla mruczka szkodliwe, natomiast żółtko to dla kota prawdziwa bomba witaminowa!

O jajku prawd kilka

Samo w sobie jajo jest bardzo pożywne. Składa się z wielu potrzebnych wartości odżywczych, w tym zdrowych tłuszczy. W dodatku zawiera cenną taurynę. To wyjątkowo ważny dla kociego organizmu aminokwas biogenny. W związku z czym jajo (szczególnie z chowu ekologicznego) może stanowić wartościowy dodatek do kociej diety. Ale! Unikać należy surowej formy białka. Znajduje się w nim bowiem m.in. awidyna – enzym zmniejszający wchłanianie biotyny (czyli witaminy B7). Jednorazowo nie wyrządzi mruczkowi krzywdy, jednak spożywany regularnie nie pozostanie obojętny dla jakości kociej skóry i sierści. Wystarczy ugotować jajo, by zneutralizować negatywne działanie awidyny.

Kotom niestraszny jest cholesterol ani salmonella

A co z salmonellą? Nie musisz się o to obawiać. Koty są odporne na bakterie z tej grupy. Chroni je naturalna bariera kwasowości żołądka (pH 1). Dodatkowo omijają je także problemy z cholesterolem. Ten nie jest dla mruczków groźny dzięki endogennemu wytwarzaniu w organizmie witaminy C, której rolą jest ochrona ścian naczyń krwionośnych. Niemal do zera niweluje to ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej u mięsożerców.

Żółtko to dla kota naturalny suplement

Jednak w jajku najcenniejsze jest żółtko. To bardzo zalecany element kociej diety. I w przeciwieństwie do białka – żółtko najlepiej podawać surowe. Zawiera szereg witamin (A, D, E, K oraz witaminy z grupy B), lecytynę, kwasy omega-3, omega-6 i żelazo. Żółtko ma pozytywny wpływ na kocią odporność. Białka w nim zawarte mają działanie antybakteryjne. Zawarta w jajku luteina pozytywnie wpływa na kondycję kociego mózgu i wzroku. Dodatkowo żółta część jaja jest bogata w przeciwutleniacze, które działają antynowotworowo. Po regularnym spożywaniu żółtka sierść kotów staje się ładniejsza i zdrowsza. Żółtko bardzo rzadko działa na zwierzaki alergizująco, jednak w przypadku niepokojących objawów po zjedzeniu którejś z części jaja – zaniechaj jego podawania pupilowi.

Koktajl witaminowy

Mieszankę surowego mięsa z dodatkiem żółtka często stosuje się, by podnieść na zdrowiu chore kociaki lub bardzo osłabione osobniki dorosłe. Takie danie ułatwia rekonwalescencję oraz pomaga wygrać z anemią.

Jak podawać ten naturalny suplement?

Oddziel żółtko od białka. Jeśli trochę białka pozostanie na żółtku – nic się nie stanie. Nie każdy kot oszaleje na punkcie smaku tej żółtej bomby witaminowej. Dlatego można spróbować wymieszać jajko z karmą, z dobrej jakości mięsem lub z pastą dosmaczającą. Można również zakupić żółtko w postaci sproszkowanej i posypywać nim kocie posiłki. Możliwości jest naprawdę wiele, sprawdź, która będzie najlepsza dla twojego pupila. Zamiast żółtka jaja kurzego można też podać żółtka jaj przepiórczych. Jedno jajko przepiórcze jest odpowiednikiem 1/4 kurzego żółtka.

Jak często można częstować mruczka jajkiem? Z niczym nie należy przesadzać, również z witaminami, dlatego raz na tydzień to maksymalna częstotliwość, z jaką powinniśmy oferować naszemu podopiecznemu taką przekąskę. Jeżeli natomiast kot jest na diecie BARF, to żółtka w odpowiedniej ilości będziemy dodawać do mieszanki: 1 żółtko kurze lub 4 przepiórcze na 1 kg mięsa.

Żółtko dla kota – podsumowanie

Od tych jajkowych wyjątków może zakręcić się w głowie. Dlatego dla jasności podsumujmy. Jajko podawane kotu od czasu do czasu może w znakomity sposób uzupełnić jego dietę wartościowymi składnikami. Najcenniejsze w jajku jest żółtko. Szczególnie wiele wartości odżywczych zachowuje w surowej formie. To naturalny suplement. Inaczej się ma sprawa z białkiem. To w surowej formie może być nawet szkodliwe. Ugotowane natomiast jak najbardziej może się znaleźć w kociej miseczce. Nie obawiaj się o salmonellę, koty są odporne na bakterie z tej grupy. Jajko podawaj kotu maksymalnie raz na tydzień, chyba że zwierzak jest na diecie BARF. Wtedy 1 żółtko kurze lub 4 przepiórcze wypadają na 1 kg mięsnej mieszanki.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments