21.06.2023
Nieznana choroba atakuje koty. Główny Lekarz Weterynarii: to nie ptasia grypa!
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W ciągu ostatnich kilku dni odnotowano kilkanaście przypadków zachorowań u kotów. Objawów jest sporo i głównie obejmują układ neurologiczno-oddechowy. Nie stwierdzono jeszcze, co to za schorzenie.
fot. Shutterstock
Aktualizacja – 21.06.2023
Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat w sprawie plotek, jakoby choroba była powodowana ptasią grypą, a raczej jej wirusem znajdującym się w mięsie drobiowym. Według informacji na świecie potwierdzono jedynie dwa przypadki zakażenia kotów wirusem grypy ptasiej. W związku z tym, zgodnie z obecnym stanem wiedzy, nie istnieją dowody ani przesłanki, aby nieznana choroba kotów była powodowana przez ptasią grypę.
Lekarze weterynarii ostrzegają
W ciągu ostatnich kilku dni na terenie Polski odnotowano kilkanaście przypadków zachorowań u kotów. Choroba daje poważne objawy, związane z układem neurologiczno-oddechowym. O szczegółach czytamy na facebookowej stronie Specvet – Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna Mokotów. Z racji na to, że choroba nie została jeszcze zidentyfikowana, niewiele o niej wiadomo. Jednak koty, które miały do czynienia z nową przypadłością mierzyły się z takimi objawami jak:
- hiperglikemia,
- otępienie,
- sztywność kończyn,
- duszność,
- anizokoria,
- brak reakcji źrenic na światło,
- drgawki,
- ataki padaczkowe,
- spadek saturacji,
- hipokaliemia,
- podniesione parametry AST i CK we krwi.
Jeśli więc zauważymy u swoich mruczków którekolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Choroba dotyka zarówno młode, jak i starsze koty. Z racji na małą wiedzę na jej temat, trudno o właściwe leki, co powoduje dużą śmiertelność.
Nowa choroba atakuje koty. Jakie są przyczyny?
Lekarze weterynarii ostrzegają i apelują o zachowanie ostrożności. Zalecają rezygnację ze spacerów z kotami, ograniczenie kontaktu z surowym, drobiowym oraz wieprzowym mięsem i niedopuszczenie do kontaktu z dzikimi ptakami. Wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną, jednak mówi się, że wpływ na rozwój choroby mogą mieć skażenia środowiska, takie jak opryski czy skażenie wody i żywności, a także choroby zakaźne.
Na razie trzeba poczekać na więcej informacji i badań. Będziemy na bieżąco informować wszystkich opiekunów kotów o dalszych odkryciach.
Źródło: facebook.com, wetgiw.gov.pl
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
28.09.2023
Porzucił kota w trakcie leczenia – dostał wyrok
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Rok temu mężczyzna z okolic Olsztyna porzucił w lesie kota będącego w trakcie leczenia. Olsztyński Sąd Rejonowy dnia 25 września 2023 r. wydał wyrok w tej sprawie. Jakie konsekwencje poniesie Ryszard R.?
undefined
22.09.2023
Kot o zielonej sierści? Takiego mruczka znalazł mężczyzna z Białorusi!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkaniec Białorusi ma w domu zielonego kota... Niecodzienny wygląd mruczka zadziwia i zachwyca. Czy to efekt farbowania? Zobaczcie sami!
undefined
21.09.2023
Kopnął kota pod sklepem, dostał rok więzienia
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do szokującego incydentu doszło na parkingu pod sklepem. Mężczyzna z impetem kopnął kota. Stan zwierzęcia po zdarzeniu był ciężki. Poszukiwania sprawcy zakończyły się sukcesem – mężczyzna dostał wyrok.
undefined