02.06.2023
Więźniowie zrobili budki dla kotów! Owoce ich pracy posłużą bezdomnym zwierzakom
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Osadzeni w zakładzie karnym w Sztumie wykonali kawał dobrej roboty! Więźniowie zrobili budki dla kotów, które nie mają dachu nad głową. Przyjrzyjmy się nieco uważniej tej wspaniałej inicjatywie.
fot. @zk_sztum / Instagram
Program resocjalizacyjny. Więźniowie zrobili budki dla kotów
W zakładzie karnym w Sztumie (miasto w woj. pomorskim) osadzeni wykonują różne zadania w ramach programu readaptacji społecznej „Pies pod Budą”. Ich działania mają na celu wsparcie bezdomnych zwierząt z powiatu sztumskiego i malborskiego. Jakiś czas temu więźniowie odbyli warsztaty stolarskie pod okiem terapeutów. Owocami tych prac są piękne, malowane budki, zarówno dla kotów, jak i dla psów.
Domki dla szczekających czworonogów mają większy otwór na wejście. Natomiast budki dla mruczków są wyposażone w specjalne wycięcie w kształcie kociej głowy. Drewniane domki spersonalizowano pod kątem zwierząt, które będą ich docelowo używać. Ponadto są ocieplone za pomocą styropianu. Zakłada się, że docelowo powstanie kilkadziesiąt budek dla czworonogów w potrzebie.
Podejście win-win
Pomoc niesiona bezdomnym zwierzętom wpływa pozytywnie także na samych osadzonych. Zarówno czworonogi, jak i więźniowie mogą wynieść wiele korzyści z tego typu akcji. Koty i psy będą miały dach nad głową, a skazani otrzymają formę terapii, chwilę produktywnego wytchnienia oraz naukę empatii i wrażliwości w stosunku do słabszych:
Osadzeni wykonują budy w stolarni warsztatu terapii zajęciowej. Jest to wspaniałe zadanie, które uczy ich empatii. Nie jest to jedyne nasze i więźniów działanie na rzecz zwierząt. Od wielu lat zbieramy także karmę dla czworonogów – tłumaczy wychowawca działu penitencjarnego, Anna Jasnoch-Rygielska dla dziennikbaltycki.pl.
Dalszy los budek
Nasuwa się pytanie o to, gdzie przekazano wykonane przez skazanych budki dla kotów. Domki zostały podarowane wielu stowarzyszeniom i organizacjom:
Kilkanaście takich budek pojawiło się m.in. staraniem malborskiego stowarzyszenia „REKS” na terenie Malborka i Sztumu. Budki przydają się również bardzo w siedzibach stowarzyszeń, gdzie bezdomne zwierzęta oczekują na adopcję, przechodzą leczenie i są dokarmiane po znalezieniu na ulicach w kiepskim stanie – czytamy na stronie zawszepomorze.pl.
Ponadto budki przekazano Kwidzyńskiemu Stowarzyszeniu Ochrony Zwierząt „Adopciaki Miłosna”, a także do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Uśnicach. Ten ostatni mieści się na skraju lasu i często zapuszczają się tam zbłąkane, bezdomne koty.
Wsparcie na wielu płaszczyznach
Okazuje się, że placówka więzienna angażuje się w pomoc okolicznym zwierzakom wolno żyjącym także za pośrednictwem innych akcji, np. wspomnianych wcześniej zbiórek karmy. W ramach akcji Resort Sprawiedliwości Pomaga funkcjonariusze więzienia przekazali karmę, pieniądze oraz symboliczny prezent przeznaczony na licytację na rzecz Malborskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „REKS”.
Wspólne pomaganie
Więźniowie z zakładu karnego w Sztumie dołożyli swoją cegiełkę do przedsięwzięcia, jakim jest pomoc zwierzakom na Pomorzu. Kwidzyńskie stowarzyszenie „Adopciaki Miłosna” już skorzystało z nowych budek podarowanych przez więzienie. Tym sposobem w Miłosnej koło Kwidzyna do kocich domków już zdążyli zawitać nowi, czworonożni lokatorzy. Stowarzyszenie robi wiele dobrego, bo organizuje spacery z bezdomnymi zwierzakami, pośredniczy w adopcji, a także wspiera w kontekście edukacji nt. sterylizacji i kastracji zwierząt w Kwidzynie i okolicach. Dzieło więźniów z pewnością usprawni pracę organizacji.
źródła: www.zawszepomorze.pl , dziennikbaltycki.pl , sw.gov.pl
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined
16.05.2024
Już w tę niedzielę Targi Pupila: wydarzenie dla opiekunów zwierząt w Galerii Młociny!
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, Galeria Młociny staje się świetnym kierunkiem na spacer dla miłośników zwierząt! Od godziny 12:00 do 16:00 w centrum handlowym odbędą się Targi Pupila - wydarzenie dedykowane opiekunom kotów, psów i wszystkich zwierzaków.
undefined