09.11.2017
Kastracja kota – dlaczego jest tak ważna?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kastracja to najlepszy sposób zapobiegania bezdomności zwierząt. Zabieg ten ma wiele zalet. A czy ma też wady?
fot. Shutterstock
Wszyscy kochają małe kotki. Są takie słodkie i zabawne. Smutna prawda jest taka, że kotów rodzi się kilkakrotnie więcej niż jest osób chętnych na nie. Już od momentu urodzenia, skazane są na przedwczesną śmierć – porzucone w lesie, w piwnicy, na ulicy, podrzucone do schroniska, chorujące na podwórkach naszych miast. Umierają z niedożywienia, z powodu nie leczonych chorób wirusowych, skórnych, pasożytniczych, pod kołami samochodów, a w schroniskach – z powodu stresu i przepełnienia. Nie każdy dożyje znalezienia nowego kochającego domu. Niektóre, ledwie narodzone, będą poddane eutanazji. A wystarczyłaby kastracja, zabieg w obecnych czasach rutynowy, wykonywany raz na całe życie zwierzęcia.
Jeśli nie widzisz problemu w rozmnożeniu swojej domowej kotki lub niewykastrowaniu swojego wychodzącego kocurka, pomyśl przez chwilę – czy dla wszystkich kociąt po twojej kotce i twoim kocurze znajdziesz domy? Przyjście na świat potomstwa po naszym pupilu, nie zdejmuje z nas odpowiedzialności moralnej za ich los jak i za los kolejnego potomstwa, po ich potomstwie – czy potrafimy wziąć na siebie tak daleko idącą odpowiedzialność? Dlatego najbardziej humanitarnym rozwiązaniem jest kastracja czworonożnego przyjaciela.
Kastracja – prawdy i mity
Mit – każda suka czy kotka musi choć raz urodzić młode.
Fakt – młode wcale nie są jej potrzebne dla zdrowia i szczęścia.
Mit – kastracja jest niebezpieczna i powoduje choroby.
Fakt – kastracja jest zabiegiem prostym i chroni przed wieloma śmiertelnymi chorobami.
Mit – szczenięta czy kocięta łatwo znajdują domy.
Fakt – tysiące niechcianych zwierząt corocznie jest porzucanych, uśmiercanych.
Czy sterylizacja i kastracja to to samo?
Sterylizacja i kastracja to powszechnie używane terminy na określenie chirurgicznego zabiegu, pozbawiającego zwierzę zdolności do rozmnażania się. Zabiegi ten może wykonać jedynie lekarz weterynarii i wymagają one znieczulenia ogólnego.
Obecnie na świecie odchodzi się od wykonywania zabiegów sterylizacji na rzecz kastracji. Sterylizacja bowiem była zabiegiem polegającym jedynie na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów u samicy lub nasieniowodów u samca. Pozostawienie części narządów rozrodczych wiązało się z ich znowotworzeniem. W Polsce jednak nadal w języku potocznym używa się terminu sterylizacja w odniesieniu do samic, choć tak naprawdę wykonywany jest zabieg kastracji. W stosunku do samców przyjęło się natomiast używać prawidłowego określenia kastracja.
Kastracja (potocznie sterylizacja) u samic
Usunięcie całego układu rozrodczego – macica, jajowody i jajniki wyjmowane są przez nacięcie w brzuchu lub cięcie boczne. Przed zabiegiem brzuszek zwierzaka zostaje ogolony, aby zapewnić do niego swobodny dostęp. Czasami po zabiegu weterynarz po około dziesięciu dniach dokonuje zdjęcia szwów – chyba że zastosuje nić, która ulega rozpuszczeniu w ciele. Powrót do zdrowia następuje szybko, jakieś kilka dni, podczas których należy ograniczyć zwierzakowi ruch.
Kastracja u samców
Jądra usuwane są przez nacięcia w mosznie – worku, w którym się znajdują. Przeważnie nacięcia pozostawia się bez zszywania, ponieważ jest to w sumie niewielki zabieg. Pooperacyjna opieka zwykle obejmuje jedynie kontrolowanie powstających blizn, utrzymanie ich w czystości i suchym stanie. Wielu weterynarzy zaleca trzymanie kota w domu (jeśli jest to kot, który wychodzi na dwór).
Kiedy najlepiej kastrować kota?
U samców najlepszy termin tego zabiegu wypada w 6-8 miesiącu życia. Samice zaleca się sterylizować przed pierwszą rują/cieczką – minimalizuje to praktycznie do zera ryzyko rozwoju w przyszłości nowotworów sutka. Po zabiegu przeprowadzonym w młodym wieku zwierzę wraca do zdrowia w ciągu 2-3 dni. Zabieg przeprowadzony u starszego lub chorego zwierzęcia wiąże się z ryzykiem, powrót do zdrowia trwa dłużej. Także koszt zabiegu może być wyższy.
Kastracja – dlaczego warto?
1. Względy zdrowotne
Kastracja samca zapobiega nowotworom, powstaniu przepuklin oraz schorzeniom prostaty. Sterylizacja samicy zapobiega wielu groźnym chorobom takim jak ropomacicze, nowotwory narządów rodnych, nowotwory sutków. Nowotwory to 90% guzów powstających u niewysterylizowanych kotek.
Kastracja zmniejsza ryzyko zachorowania na FelV i FIV. Najczęściej łapią te choroby walczące kocury (przez krew i ślinę) oraz kotki w czasie kopulacji.
2. Najlepszy sposób zapobiegania bezdomności zwierząt
Odpowiedzialny opiekun nie dopuszcza do rozmnażania swoich podopiecznych, by nie przyczyniać się potem do tragedii zwierząt niechcianych. Odpowiedzialny opiekun, jeśli nie zamierza używać swojego czworonoga do celów hodowlanych, powinien go poddać zabiegowi sterylizacji/kastracji. Zabieg ten jest normą we wszystkich cywilizowanych krajach oraz najskuteczniejszą metodą unikania niepotrzebnego przychówku.
3. Lepsze zachowanie zwierzaka
Wykastrowany samiec staje się mniej pobudliwy i agresywny, nie stacza walk z rywalami, nie poszukuje samicy, nie oddala się od domu i nie naraża się na potrącenie lub śmierć pod kołami samochodu. Zabieg przeprowadzony u kocurów eliminuje nawyk znaczenia moczem o intensywnym zapachu pomieszczeń, w których przebywa.
Niewysterylizowana kotka to przeraźliwe miauczenie trwające kilka dni i powtarzające się po tygodniu przerwy, przywoływanie samców, które znaczą teren nieprzyjemnym zapachem wokół miejsca, gdzie mieszka nawołująca kotka. To także możliwość znaczenia terenu moczem. To burze hormonalne, prowadzące do rozwoju ropomacicza lub guzów listwy mlecznej, jedne z najbardziej złośliwych nowotworów. Antykoncepcja hormonalna nasila ryzyko ropomacicza, gdzie i tak ostatecznie konieczna jest sterylizacja ratująca życie kotki, oraz ryzyko rozwoju nowotworów sutka, w większości przypadków kończące się przerzutami i śmiercią zwierzaka.
4. Dłuższe życie
Badania wykazują jasno – kastrowane koty żyją statystycznie dłużej.
Kastracja – przygotowanie do zabiegu
- Kotka nie może być w czasie rui.
- Ustal z lekarzem weterynarii, o której godzinie w przeddzień zabiegu podać zwierzakowi ostatni posiłek, najczęściej przed zabiegiem zwierzak musi być na czczo przez min. 12 godzin.
- Na dwie godziny przed zabiegiem odstaw wodę do picia.
- Zapytaj lekarza, czy musisz mieć „kubrak”, by założyć go zwierzakowi po zabiegu.
- Do kliniki zabierz ze sobą kocyk! Zoperowane zwierzę powinno być ciepło przykryte, aby zapobiec wychłodzeniu ciała, będącego ubocznym skutkiem narkozy.
- Zabierz ze sobą do kliniki książeczkę zdrowia zwierzaka, aby lekarz wpisał zabieg.
- Po zabiegu, najczęściej po kilku godzinach, zwierzak może zostać zabrany do domu – wybudzony. W uzasadnionych przypadkach można również pozostawić zwierzaka w klinice na dłużej, nawet na 1 dobę pod fachowym nadzorem lekarza.
Jak karmić kota po zabiegu kastracji
Ponieważ u zwierząt poddanych zabiegowi neutralizacji rozrodczości przestroje hormonalne organizmu wiążą się z lepszą przemianą materii i bardziej intensywnym przyswajaniem składników pokarmowych, niektóre z nich mogą mieć skłonności do przybierania na wadze. Aby tego uniknąć, wystarczy odpowiednia dawka ruchu i dobrze zbilansowane posiłki. Na rynku dostępne są gotowe specjalistyczne karmy dla kastratów. Najważniejsze jest monitorowanie wagi kota po zabiegu kastracji, a w razie zauważenia tendencji do tycia – odpowiednia korekta sposobu odżywiania i zwiększenie ilości zabaw i aktywności zwierzęcia.
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
23.05.2023
Trudne noce z kotem – 6 zachowań, które potrafią doprowadzić do rozpaczy
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gdy w domu gasną światła, dla niektórych kotów to znak, że zabawę czas zacząć! Co zrobić, gdy jednak chcesz się wyspać? Jakie kocie zachowania mogą doprowadzić do obłędu... z niewyspania? Sprawdź, co może się czekać!
undefined
19.05.2023
Jak pomóc kotu schudnąć? 5 sprawdzonych sposobów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów domowych mruczków uważa, że odchudzanie kota to trudny i nieprzyjemny proces. Wcale nie musi tak być! Dzięki tym sposobom bez trudu zadbasz o sylwetkę swojego pupila.
undefined