10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
fot. Shutterstock
Już dawno temu próbowano dowiedzieć się więcej na temat typów kocich osobowości. Jeden ze współczesnych podziałów mówi o kotach introwertykach i kotach ekstrawertykach. Ale to nie jest jedyna możliwość.
Naukowcy z Uniwersytetu Lincolna w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania na próbie 200 kotów i ich opiekunów, które wykazały, iż wśród mruczków można wyróżnić zaledwie 5 typów osobowości. Według badaczy kocia osobowość jest wypadkową genów, doświadczeń, jakie przeżywa zwierzę w okresie od kocięctwa po wiek dorosły oraz temperamentu i osobowości ich opiekunów.
5 typów kocich osobowości
Oto 5 typów kocich osobowości wyłonionych przez zespół badaczy pod kierunkiem doktor Lauren Finki z Uniwersytetu Lincolna:
1. Kot Człowieka
To typ kota zasadniczo szczęśliwego z faktu, iż może dzielić z tobą życie i dom. To też kot, który towarzyszy ci zawsze i wszędzie, nawet gdy idziesz pod prysznic, idzie z tobą. Ten typ nie zna pojęcia przestrzeni osobistej. Uwielbia okazywać uczucia, czy to liżąc cię po dłoni, czy to zapamiętale barankując. Ty jesteś centrum jego świata. Oczekuje, że on sam będzie najważniejszą częścią twojego życia. Idealny dom dla Kota Człowieka to rodzina, w której znajdzie się zawsze wolna para kolan i wolna para rąk, gotowa miziać i dopieszczać przyjacielskiego mruczka.
2. Kot Myśliwy
To najbardziej dziki ze wszystkich typów kocich osobowości. Może być zwierzęciem półdzikim i niezależnym, może też dzielić z tobą dom, choć wyraźnie będzie go ciągnąć do natury. Bywa że znika na długie godziny z twojego pola widzenia. Co wtedy robi? Równie dobrze może polować na zabawkę, co zastygać nieruchomo na parapecie, obserwując z zapamiętaniem ptaki. Jest świetnym myśliwym, który lubi się bawić, pod warunkiem, że zabawki będą możliwie wiernie naśladować żywe myszy.
Ponieważ ten kot uwielbia kontakt z naturą i polowania, wyjścia masz dwa: trzymać go pilnie wyłącznie w mieszkaniu z osiatkowanym balkonem (plus wypasionym drapakiem i mnóstwem atrakcyjnych zabawek, by się nie nudził) lub przyzwyczaić siebie i mruczka do spacerów na smyczy i w szelkach.
Ten kot odnajdzie się tylko w domu z kocim towarzystwem. Ludzie mogą wychodzić do pracy na długie godziny – poradzi sobie, pod warunkiem, że w domu będzie drugi – lub trzeci – kot. Koci Kot to idealny wybór dla młodych i aktywnych ludzi, którzy od początku planują mieć więcej niż jednego kota.
3. Kot Koci
Preferuje towarzystwo innych kotów i za punkt honoru stawia sobie przyjazne i pozytywne kontakty z nimi. Nie lubi walczyć. Za to chętnie wchodzi z kotami w pokojowe interakcje – bawi się, wylizuje cudze futerka i noski, śpi wtulony w drugiego kota. Łatwo zaprzyjaźnia się z nowym kotem w domu. Jest taki dzięki prawidłowo przeprowadzonej socjalizacji w wieku kocięcym i obecności innych kociąt i dorosłych kotów w domu, odkąd jego pamięć sięga.
4. Kot na Dystans
Jest bardzo wrażliwy na wszelkie bodźce płynące z otoczenia. Czasem wręcz nadwrażliwy na dotyk i ból, mniej tolerancyjny względem obecności zarówno ludzi jak i swoich czworonożnych pobratymców. Nie przepada za nadmierną bliskością, noszeniem na rękach, tuleniem. Głaskanie toleruje, byle nie trwało zbyt długo. Lubi ludzi, których zna. Potrzebuje więcej czasu, by poznać obcych i poczuć się dobrze i bezpiecznie w ich towarzystwie. Kot na Dystans potrzebuje kawałka prywatnej przestrzeni, tylko dla siebie, miejsca ucieczki i kontemplacji. Może nim być kocia budka lub pudełko.
Jeśli oczekujesz kota miziaka, mimo twoich wysiłków, Kot na Dystans pozostanie mniej lub bardziej zdystansowany. Taka jego natura i uroda. Za to, jeśli uda ci się zdobyć jego miłość, dostąpisz niezwykłego zaszczytu. Miłość Kota na Dystans jest szczera niczym złoto i nie przytrafia się byle komu.
5. Kot Ciekawski
Otwarty i ciekawy świata. Wszystkiego musi spróbować, powąchać, liznąć, obejrzeć lub choćby tylko trącić łapką. Częściowo to zasługa genów – z natury jest odważny. Równie ważne są stałe nowe bodźce w otoczeniu, o pozytywnym wydźwięku. I to już od wczesnego kocięctwa. Przywykły do eksploracji świata, Kot Ciekawski jest rodzajem kociego badacza, który koniecznie musi poznać naturę rzeczy.
Jeśli masz takiego naukowca pod swoim dachem, zadbaj szczególnie o jego bezpieczeństwo. Dobrze schowaj leki i chemiczne środki czyszczące, zamknij szafki i szuflady. Sprawdź pięć razy przed włączeniem pralki, czy na pewno nie ma w niej kota. Koniecznie zadbaj o założenie ograniczników na uchylne okna. Ciekawość u kota nie zawsze idzie w parze z ostrożnością. U Ciekawskiego Kota pojęcie ostrożności jest mgliste niczym wspomnienie koloru twojej pościeli sprzed roku.
Kot Ciekawski świetnie odnajdzie się w domu otwartym, gwarnym i ruchliwym, ale też w kociej kawiarni i biurze. Nowe osoby nie budzą w nim strachu tylko ciekawość.
A teraz pomyśl o swoim kocie – który z wyżej wymienionych typów kocich osobowości pasuje do niego najlepiej?
Zobacz powiązane artykuły
02.10.2024
Kot Nubijski – tajemniczy przodek naszych domowych pupili
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot nubijski (Felis lybica lybica), nazywany także dzikim kotem afrykańskim, jest bezpośrednim przodkiem dzisiejszego kota domowego. Żyjąc na terenach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, ten niezwykły dziki kot do dziś pozostaje kluczem do zrozumienia ewolucji naszych domowych pupili.
undefined
19.09.2024
Dlaczego koty kochają polować na sznurki?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kotom niewiele trzeba, by zachęcić je do zabawy. Weź w dłoń sznurek i zobaczysz, jak oczy twojego pupila rozbłysną.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined