08.12.2019
Czym uwodzą nas koty? Naukowcy wyjaśniają
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mruczki potrafią skraść serce niejednego twardziela. Co takiego mają w sobie koty, że tak bardzo pragniemy, aby odwzajemniały nasze uwielbienie?
fot. Shutterstock
Mruczki mają rzeszę wielbicieli, co wcale nas nie dziwi. Czy zastanawiałeś się jednak, co takiego mają w sobie koty, że tak bardzo je uwielbiamy? Naukowcy mają na to kilka odpowiedzi.
Wierny jak kot
Wbrew powszechnej opinii, że koty są zwierzętami niezależnymi, to tak naprawdę tworzą one więzi z ludźmi. Zostało to potwierdzone badaniami, które zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Stanu Oregon. Z dokonanych obserwacji wynika, że większość (blisko 65%) przebadanych dorosłych kotów, w tym również kociąt, ma silną więź ze swoim opiekunem. Więcej o tym badaniu przeczytasz TUTAJ.
Ponadto, wystarczy spojrzeć na zachowanie kota, kiedy tylko wracasz do domu po dłuższej nieobecności. Stęskniony, już od progu czeka, by cię przywitać. Mruczki potrafią okazywać swoje przywiązanie i miłość na wiele sposobów, o których przeczytasz TUTAJ.
Więź z kotem odzwierciedla więź z człowiekiem
Wciąż jesteś singlem? Masz jednak kota? Zatem nie masz powodów do zmartwień. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Wiedeńskim wykazało, że relacja kot-człowiek ściśle odzwierciedla więź między ludźmi. Koty poprzez swoją obserwację dostosowują swoje zachowania do osobowości czy rutyny opiekunów. Mruczki wcale się od nad zbytnio nie różnią. Tak samo jak ludzie chcą być dobrze traktowane i oczekują, by poświęcano im uwagę i okazywano miłość – w zamian na pewno się odwdzięczą.
Co więcej, koty – tak jak my – potrafią również manipulować, by dostać to czego chcą.
Masz kota? Jesteś inteligentny
Naukowcy przeprowadzili badanie osobowości wśród opiekunów psów i kotów. Chociaż analiza badawcza wykazała, że właściciele szczekających czworonogów są bardziej towarzyscy i żywiołowi, to jednak osoby opiekujące się kotami uzyskały wyższe wyniki na inteligencję. Ponadto, według badań z 2010 roku kociarze mają wyższe wykształcenie niż psiarze. Ciągnie swój do swego 😉
Pyszczek jak niemowlę
Co takiego mają w sobie koty, że nie możemy się im oprzeć? Nasza miłość do nich może być podyktowana instynktem. Austriacki biolog Konrad Lorenz nazwał to Kindchenschema (w wolnym tłumaczeniu „dziecięcy schemat”). Chodzi o to, że kocie rysy – duża okrągła głowa, wyraziste oczy czy mały nosek – przypominają nam ludzkie niemowlęta. Fakt ten wzbudza w człowieku instynkty opiekuńcze.
Co takiego mają w sobie koty? Są dla nas wyzwaniem
Koty – w przeciwieństwie do psów – zostały udomowione jedynie częściowo. Chociaż przywiązują się do swoich opiekunów, to nie bez powodu mówi się, że „chodzą własnymi ścieżkami”. Badanie na Uniwersytecie w Lincoln wykazało, że koty nie polegają na swoim opiekunach aż tak bardzo jak psy. Na czas obserwacji umieszczono mruczki z opiekunami w nowym otoczeniu, aby śledzić ich zachowanie. Chociaż koty z pewnością cieszyły się towarzystwem człowieka, to w nieznanym środowisku nie polegały na nim aż tak bardzo jak psy.
Ponadto koty okazują nam uczucia tylko wtedy, kiedy naprawdę mają na to ochotę 😉
A ty, za co uwielbiasz koty?
Zobacz powiązane artykuły
26.09.2023
Jakich dźwięków nie lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to zwierzęta o bardzo wyczulonym słuchu. Z tego powodu dźwięki, które dla nas mogą być przyjemne, dla nich są trudnym do zniesienia hałasem. Jakich konkretnie dźwięków nie lubią koty? Sprawdźmy!
undefined
22.09.2023
Rudy kot jest wyjątkowy! Sprawdź dlaczego...
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia natura zaskakuje nas na każdym kroku. Te niesamowite zwierzęta wciąż mają wiele tajemnic. Ale czy wiedziałeś, że rudy kot to prawie zawsze… kocur? Ruda kotka to w naturze niezwykła rzadkość. Jeśli więc jesteś opiekunem takiej damy… masz obok siebie prawdziwy unikat! Co jeszcze warto wiedzieć o rudych kotach?
undefined
20.09.2023
Patrzy w ścianę, stroszy futro, syczy – o co mu chodzi? Czy koty mogą widzieć... duchy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Co jakiś czas wraca temat tego, czy koty są w stanie widzieć duchy. Na pewno każdy z nas widział przynajmniej raz w życiu kota wpatrującego się w przestrzeń albo syczącego na ścianę czy... powietrze. Czy to możliwe, że koty widzą duchy i tak sygnalizują ich obecność?
undefined