03.03.2019
Jak koty reagują na swoich opiekunów, a jak na obcych?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Niektórzy zastanawiają się, czy koty przywiązują się do ludzi, czy może chodzi im jedynie o… jedzenie. Czy dla mruczków obecność opiekuna ma w ogóle jakieś znaczenie?
fot. Shutterstock
W stereotypowym ujęciu kot jest zwierzęciem, które trzyma się z dala od innych zwierząt. Wydaje się też szczególnie niezainteresowany kontaktem z człowiekiem. My, kociarze jednak wiemy, że to nie jest do końca prawda. Mruczki potrafią okazywać nam miłość na swój koci sposób, a że przytulanki i mizianki odbywają się na ich własnych zasadach? To czyni te wspólne chwile naprawdę wyjątkowymi. Niektórzy zastanawiają się, czy koty są w ogóle zdolne do tworzenia więzi z opiekunami. Czy to, że obok znajduje się konkretny człowiek, ma dla zwierzęcia jakiekolwiek znaczenie? Jak koty reagują na swoich opiekunów, a jak na obcych?
Jak koty reagują na swoich opiekunów, a jak na obcych?
Claudia Edwards wraz ze współpracownikami przeprowadziła test, by sprawdzić, czy koty rzeczywiście są bardziej przywiązane do swoich opiekunów niż do przypadkowych osób. W badaniu wzięło udział dwadzieścia osiem kotów w wieku od roku do siedmiu lat, mających różne budowy ciała. Pod uwagę nie była brana płeć zwierzęcia. Koty przeszły procedurę tzw. obcej sytuacji (strange situation), która została stworzona przez psychologa Mary Ainsworth.
Test polegał na tym, że kota umieszczano w pokoju, w którym najpierw przebywał sam, a następnie wspólnie ze swoim opiekunem lub z zupełnie nieznanym mu człowiekiem. Naukowcy odkryli, że mruczki więcej czasu spędzały na zajmowaniu się swoim opiekunem niż obcym. Zwierzęta bawiły się i chodziły za człowiekiem, którego znały. Ponadto, koty były bardziej śmiałe i eksplorowały otoczenie, kiedy w pobliżu znajdowali się ich opiekunowie. Jeśli kot był sam lub z nieznajomym człowiekiem, to przez większość czasu pozostawał czujny i siedział blisko drzwi. Najwięcej dźwięków wydawał przebywając w samotności.
Naukowcy doszli też do wniosku, że koty odczuwają lęk separacyjny. Co także wskazuje na ich przywiązanie do swoich opiekunów. Mruczki, które zostały odseparowane od człowieka, którego znają, częściej przejawiały zachowania spowodowane stresem – załatwianie się w nieodpowiednich miejscach, nadmierną wokalizację, niszczycielstwo czy zbytnie wylizywanie sierści.
Nie jesteś kotu obojętny…
Jak się okazuje, wcale nie jesteś kotu taki obojętny. To właśnie przy tobie będzie czuć się bezpieczniejszy i bardziej zrelaksowany niż w towarzystwie obcego człowieka. Jeśli czujesz się przywiązany do swojego pupila, to nie musisz się obawiać, ponieważ on najprawdopodobniej czuje to samo. Cóż, może jednak koty nie są tak powściągliwe w swoich uczuciach, jak sądzą niektórzy?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined