13.02.2019
5 czynników, które wpływają na kocią osobowość
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie ma na świecie dwóch takich samych kotów - każdy ma unikalną osobowość. Ale co sprawia, że konkretny mruczek jest właśnie taki, a nie inny?
fot. Shutterstock
Niektóre są ciche i spokojne, inne pewne siebie i rozgadane. Z pewnością jednak nie ma nigdzie na świecie dwóch takich samych egzemplarzy – kocie charaktery są tak samo unikalne, jak ludzkie. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co właściwie sprawiło, że kocia osobowość twojego pupila jest taka, a nie inna? Co ją ukształtowało? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Jak kształtuje się kocia osobowość?
Lubimy myśleć, że mamy duży wpływ na naszych mruczących przyjaciół i w pewnym sensie mamy rację. Ostatecznie żyjąc pod jednym dachem, obie strony uczą się swoich zwyczajów i dostosowują do siebie. Jednak nie każdy kociarz wie, że osobowość jego pupila w dużej mierze została ukształtowana na długo przed tym, zanim mieli okazję się spotkać. Według specjalistów kocie usposobienie warunkuje szereg czynników.
1. Rasa
Oczywiście nie można zakładać, że kupując kota konkretnej rasy wybieramy sobie pupila o sprecyzowanym charakterze niczym z katalogu – to tak nie działa. Jednak wzorce poszczególnych ras rzeczywiście zawierają pewne cechy osobowości, które występują u większości osobników. Np. koty syjamskie są znane ze swojej skłonności do dominacji i obfitej wokalizacji.
2. Wczesna socjalizacja
Kocięta, które od małego miały pozytywny kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami, zwykle wyrastają na pewniejsze siebie koty. Jeśli wcześnie nauczą się ufać człowiekowi, z dużym prawdopodobieństwem w dorosłym życiu będą bardziej przyjacielskie i towarzyskie.
3. Doświadczenia
Podobnie jak w przypadku ludzi, kocia osobowość jest w dużej mierze zależna od doświadczeń życiowych. Dla przykładu kot, który spędził sporo czasu na ulicy i był zmuszony toczyć walkę o swój byt będzie znacznie bardziej terytorialny i zdystansowany niż mruczek od małego mieszkający w ciepłym domu.
4. Geny i osobowości rodziców
Kocia mama ma ogromny wpływ na usposobienie swoich dzieci, które uczą się od niej podstaw bycia kotem i pod jej skrzydłami poznają świat. Maluchy obserwują kotkę i naśladują ją we wszystkim – jeśli ich mama z jakiegoś powodu obawia się ludzi, jej dzieci również będą wobec nich nieufne. A co z ojcem? Choć w większości przypadków kocury nie biorą udziału w opiece nad potomstwem, również odciskają na nim swoje „piętno”. Według naukowców wiele cech osobowości kociego ojca (podobnie jak matki) jest przekazywanych maluchom po prostu w puli genetycznej.
5. Kształt pyszczka
Brzmi jak żart, ale podobno coś w tym jest! Istnieją badania, które dowodzą, że istnieje spora zależność pomiędzy kocim usposobieniem, a wyglądem jego głowy. Wszystko przez to, że hormony, które wpływają na strukturę kostną, rzekomo oddziałują też na charakter. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
Jak widać, kocia osobowość to bardzo złożona sprawa – wpływa na nią szereg zróżnicowanych czynników, w większości losowych. Każdy mruczek jest unikalny i wyjątkowy – na szczęście „badanie” kocich charakterów to czysta przyjemność 😉
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
25.05.2023
Kocia muzyka, czyli najbardziej znane piosenki o kotach
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Wydawać by się mogło, że kocia muzyka jest czymś nieprzyjemnym dla ucha. Tymczasem piosenki o kotach znamy wszyscy, często nawet nie wiedząc, że są właśnie o mruczkach! Sprawdź, o których tytułach mowa.
undefined
12.05.2023
Twój kot ma nadciśnienie? To możliwe! Zbyt rzadko badamy kotom ciśnienie krwi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadciśnienie u kotów daje objawy często w momencie, kiedy jest już bardzo poważne. Z tego powodu nie należy zaniedbywać regularnego badania kociego ciśnienia. Pozwoli ono szybko wdrożyć leczenie i zadbać o kociego towarzysza.
undefined
11.05.2023
Czy można spłukiwać koci żwirek w toalecie?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Posiadanie kota to nie tylko przyjemność, lecz także obowiązki. Jednym z nich jest oczywiście regularne czyszczenie kuwety pupila. Nic dziwnego, że kociarze różnymi sposobami próbują ułatwić sobie to niekoniecznie wdzięczne zadanie. Popularnym zachowaniem jest sięganie po żwirek, który można spłukiwać w toalecie, znacznie usprawniający sprzątanie po mruczku. Ale czy rzeczywiście możesz to czynić bez żadnych konsekwencji?
undefined