05.05.2020
Dlaczego kot drapie w ścianę?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Powszechnie wiadomo, że mruczek drapie, bo tak nakazuje mu instynkt. Dlaczego jednak kot drapie akurat w ścianę? Widzi tam coś, czego ty nie dostrzegasz, czy może chce się „przedrapać” do sąsiadów?
fot. Shutterstock
Mruczek nigdy nie drapie dlatego, że chce coś z premedytacją zniszczyć. Drapanie jest naturalnym i instynktownym zachowaniem kotów. Z tego względu twoim obowiązkiem jest zapewnienie mu tej możliwości właśnie poprzez drapak. Jeśli tego nie zrobisz, celem kocich pazurów mogą stać się meble, zwłaszcza tapicerowane, a także koce, dywany, okna i… ściany. Poznaj kilka powodów, dla których kot drapie w ścianę.
Kot drapie w ścianę…
…ponieważ w ten sposób ostrzy swoje pazurki, a twarda powierzchnia mu to umożliwia. To naturalny sposób na pozbycie się martwych łusek, a także nierównych czy poszarpanych krawędzi. Często w wielokocim domu można zaobserwować, że koty drapią w ścianę. Chcą wówczas zaznaczyć swoje terytorium. Na spodzie ich łapek znajdują się bowiem gruczoły, które uwalniają zapach właśnie podczas drapania. W ten sposób kot komunikuje innym czworonożnym domownikom, że ten obszar należy do niego.
„Ta tapeta jest super!”
Coś, co przyciąga koty do drapania ścian, to na pewno tapeta – zwłaszcza gdy ma nietypową fakturę. Kocie pazurki wówczas z łatwością się w nią wbijają i ją rozdzierają. Dźwięk rozrywającej się tapety, a także doznania czuciowe pod kocimi łapkami sprawią, że kot wyrzuci ze swojego słownika słowo „nuda„. Aby uniknąć takich sytuacji, poświęcaj kotu czas i baw się z nim.
„Pora się rozciągnąć”
Masz w domu drapak, a kot i tak woli przejechać pazurkami po ścianie? Warto wspomnieć, że drapak służy również do rozciągania się, a tym samym – do rozładowania napięcia. Dzięki temu zwłaszcza nerwowe koty niwelują stres i się uspokajają. Obecnie w sklepach można dostać różne rodzaje drapaków, w tym pionowe czy poziome. Być może masz w domu nieodpowiedni drapak – nie odpowiada on preferencjom twojego pupila. Jeśli kot drapie w ścianę, postaw na wysoki i pionowy drapak. Możesz też powiesić drapak na ścianie w miejscu, w którym zazwyczaj mruczek się wyciąga i ostrzy pazurki.
„Zostawię to na później”
Niekiedy możesz zaobserwować, że kot drapie nie tylko w ścianę, ale także w podłogę, i to tuż po jedzeniu. Ma ku temu swoje powody. To taki jego sposób „przykrywania” pozostawionego jedzenia. Po prostu tak nakazuje mu instynkt. Dzikie koty zakopują resztki swojego pożywienia, by ukryć jego zapach, a tym samym nie przyciągnąć innych drapieżników. Istnieje też teoria, według której kot w ten sposób zostawia jedzenie na później.
„Nie dość, że mała, to jeszcze śmierdzi”
Wiadomo, że kot, który drapie po skorzystaniu z kuwety, chce przykryć swoje nieczystości. Czasami jednak zamiast w żwirek, mruczek nadmiernie drapie w ścianę. Dlaczego to robi? Takim zachowaniem „komentuje” on swoją kuwetę i wysyła opiekunowi wiadomość. Zazwyczaj chodzi o to, że kocia toaleta jest po prostu dla niego za mała – nie mając możliwości swobodnego zakopywania we wnętrzu, będzie szukał innego sposobu. Kot może również chcieć przekazać, że w kuwecie znajduje się niewystarczająca ilość żwirku lub – co gorsza – znajduje się w niej tyle nieczystości, że nie ma gdzie się załatwić. Jeśli nie wiesz, jak często sprzątać kocią toaletę, koniecznie zerknij TUTAJ.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
20.01.2025
Koci penis – po co tam kocurowi kolce i haczyki?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Marcowanie się kotów niewiele ma wspólnego z romantycznymi zalotami czy miłosnymi uniesieniami powodującymi motylki w brzuchu. Dlaczego koci penis sprawia kotce taki ból?
undefined
03.01.2025
Czy koty przepraszają ludzi?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy koty wiedzą, kiedy źle postąpiły i przepraszają opiekunów, aby naprawić swój błąd? Odpowiedź na to pytanie może rozczarować niejednego kociarza.
undefined
25.12.2024
Szósty zmysł to kocia tajemnica. Koty widzą i czują więcej
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zmysły to prawdziwe cuda natury. Jeden z nich jest jednak nadzwyczaj wyjątkowy. Jak działa szósty zmysł kotów?
undefined