04.02.2020

Dlaczego twój kot nigdy nie syczy?

null

Magdalena Olesińska

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Każdy mruczek wysyła sygnały ostrzegawcze. Syczenie ma spowodować, że przeciwnik się wycofa. A co, jeśli kot nigdy nie syczy? Czy jest się czym martwić?

dlaczego kot nie syczy

fot. Shutterstock

Koty nie tylko miauczą, ale też mruczą, ćwierkają, trylują, szczekają, warczą, a nawet syczą. Gama wydawanych przez nie dźwięków jest naprawdę różnorodna. Poniżej spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego kot nigdy nie syczy. Czy jest to powód do niepokoju? Czy to normalne, że kot w ogóle nie wydaje z siebie tego dźwięku?

Ssss, czyli co kot chce powiedzieć?

Większość kociarzy z pewnością miała okazję usłyszeć, jak ich pupil wydaje z siebie wysoki dźwięk, który przypomina syczenie węża. W ten sposób kot wysyła przeciwnikowi – czy to innemu kotu, czy człowiekowi – komunikat, że ten powinien się wycofać. Jest to zachowanie ostrzegawcze. Mruczek, który syczy jest rozzłoszczony lub przestraszony, dlatego używa tego dźwięku jako jeden z wielu mechanizmów obronnych. Sycząc, chce wystraszyć lub onieśmielić oponenta i powstrzymać go od dalszego robienia tego, co denerwuje zwierzaka.

Niektórzy koci behawioryści uważają, że kot nauczył się syczeć, naśladując dźwięk węży. Naśladowanie dźwięku innych gatunków jest sposobem przetrwania, który stosuje wiele zwierząt.

Dlaczego kot nie syczy?

Kot, który nie syczy, może być z natury mniej lękliwy. Może też być kotem, który nie daje dźwiękowego ostrzeżenia przed ewentualnym atakiem. Tak naprawdę nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego kot nie syczy. Nie oznacza to, że nigdy się nie boi ani nie wysyła innych znaków ostrzegawczych. Mruczek może bowiem okazywać swój niepokój na wiele innych sposobów. Ważne jest, aby odpowiednio interpretować również jego mowę ciała.

Czy powinieneś się martwić? Jeśli twój kot nigdy nie syczał, to raczej nie masz powodów do niepokoju. Co innego, jeśli mruczek w przeszłości wysyłał taki sygnał ostrzegawczy i nagle zaprzestał. Dlatego w tym przypadku wizyta u weterynarza jest jak najbardziej uzasadniona – należy wykluczyć ewentualne problemy medyczne.

A twój kot syczy czy może wcale tego nie robi? Koniecznie napisz nam o tym w komentarzu.

Pierwsza publikacja: 25.04.2022

Podziel się tym artykułem:

null
Magdalena Olesińska

Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.

Zobacz powiązane artykuły

27.02.2024

Tajemnice podwodnych łowców: niezwykłe życie taraja

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Taraj, niespotykany wśród kotów entuzjasta wody, to wyjątkowy łowca, który zręcznie łączy techniki polowania podwodnego i tego na lądzie. Jego dieta jest znacznie bardziej zróżnicowana, niż mogłoby się wydawać. Obejmuje nie tylko ryby, które łapie, wykorzystując swoje niesamowite zdolności pływackie i nurkowe, ale również ptaki, gady, płazy oraz małe ssaki, które stają się jego łupem podczas rajdów na lądzie.

taraj

undefined

20.02.2024

Mistrzynie kamuflażu: odkrywamy sekrety pantery mglistej i sundajskiej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

W tajemniczych lasach Azji Południowo-Wschodniej żyją koty, które przemykają niezauważone przez większość obserwatorów. Pantera mglista (Neofelis nebulosa) i pantera sundajska (Neofelis diardi), niedawno rozdzielone na dwa odrębne gatunki, są fascynującymi przykładami ewolucji i adaptacji w świecie natury.

pantera

undefined

19.02.2024

Czy dzikie koty są w stanie rozróżnić głosy swoich opiekunów od obcych ludzi?

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Próbowałeś kiedyś zaczepiać lwa w zoo i nie doczekałeś się reakcji? Zapewne nie rozpoznał twojego głosu! 

null

undefined

null

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter i otrzymuj raz w tygodniu wieści ze świata kotów!

Zapisz się