04.02.2020

Dlaczego twój kot nigdy nie syczy?

author-avatar.svg

Magdalena Olesińska

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Każdy mruczek wysyła sygnały ostrzegawcze. Syczenie ma spowodować, że przeciwnik się wycofa. A co, jeśli kot nigdy nie syczy? Czy jest się czym martwić?

dlaczego kot nie syczy

fot. Shutterstock

Koty nie tylko miauczą, ale też mruczą, ćwierkają, trylują, szczekają, warczą, a nawet syczą. Gama wydawanych przez nie dźwięków jest naprawdę różnorodna. Poniżej spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego kot nigdy nie syczy. Czy jest to powód do niepokoju? Czy to normalne, że kot w ogóle nie wydaje z siebie tego dźwięku?

Ssss, czyli co kot chce powiedzieć?

Większość kociarzy z pewnością miała okazję usłyszeć, jak ich pupil wydaje z siebie wysoki dźwięk, który przypomina syczenie węża. W ten sposób kot wysyła przeciwnikowi – czy to innemu kotu, czy człowiekowi – komunikat, że ten powinien się wycofać. Jest to zachowanie ostrzegawcze. Mruczek, który syczy jest rozzłoszczony lub przestraszony, dlatego używa tego dźwięku jako jeden z wielu mechanizmów obronnych. Sycząc, chce wystraszyć lub onieśmielić oponenta i powstrzymać go od dalszego robienia tego, co denerwuje zwierzaka.

Niektórzy koci behawioryści uważają, że kot nauczył się syczeć, naśladując dźwięk węży. Naśladowanie dźwięku innych gatunków jest sposobem przetrwania, który stosuje wiele zwierząt.

Dlaczego kot nie syczy?

Kot, który nie syczy, może być z natury mniej lękliwy. Może też być kotem, który nie daje dźwiękowego ostrzeżenia przed ewentualnym atakiem. Tak naprawdę nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego kot nie syczy. Nie oznacza to, że nigdy się nie boi ani nie wysyła innych znaków ostrzegawczych. Mruczek może bowiem okazywać swój niepokój na wiele innych sposobów. Ważne jest, aby odpowiednio interpretować również jego mowę ciała.

Czy powinieneś się martwić? Jeśli twój kot nigdy nie syczał, to raczej nie masz powodów do niepokoju. Co innego, jeśli mruczek w przeszłości wysyłał taki sygnał ostrzegawczy i nagle zaprzestał. Dlatego w tym przypadku wizyta u weterynarza jest jak najbardziej uzasadniona – należy wykluczyć ewentualne problemy medyczne.

A twój kot syczy czy może wcale tego nie robi? Koniecznie napisz nam o tym w komentarzu.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Koty i Psy - E-booki (1).png

Pobierz darmowy poradnik!

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „Poznaj całą prawdę o kotach” całkowicie za darmo

Zapisz się

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s