16.12.2018
Kot nizinny czy wysokopienny – którym typem jest twój mruczek?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Słynny zaklinacz kotów Jackson Galaxy dzieli koty na dwa typy: miłośników wysokości oraz te, które bardziej kochają niskie, płaskie powierzchnie. Sprawdź, do której z wymienionych kategorii należy twój kot i dowiedz się, w jaki sposób przekłada się to na wasze wspólne życie!
fot. Shutterstock
Do kota na dobre przylgnął mit wspaniale wspinającego się stworzenia i godzinami przesiadującego na dachach. Fakt – kiedy trzeba, koty potrafią balansować na dużych wysokościach, świetnie też wdrapują się na drzewa. Jednak nie wszystkie kochają to tak bardzo, jak może się wydawać! Okazuje się, że część z nich zdecydowanie woli płaskie, bezpieczne powierzchnie! A jaki jest twój mruczek? To kot nizinny czy wysokopienny?
Kot-wysokościowiec
Aby dowiedzieć się, który typ kota reprezentuje twój futrzak, wystarczy wnikliwe prześledzić jego codziennie zachowanie. Wychodzący kot-wysokościowiec spędza większość czasu na drzewach, płotach, dachach – jednym słowem pełno go wszędzie tam, gdzie dostępne są powierzchnie pozwalające mu na obserwację otoczenia z góry. Takie mruczki najlepiej wypoczywają także właśnie „nad poziomem morza” – często jako miejsce do spania wybierają podwyższenia, na przykład dachy aut. To sprytne rozwiązanie – rzadko kiedy narażone są wówczas na zagrożenia, choćby na atak psa.
Natomiast żyjące w domach futrzaki najchętniej sadowią się na drapakach czy szafach. Z upodobaniem eksplorują także okapy, meble, wskakują na drzwi – jednym słowem kochają wspinaczki, będąc tym samym niezłym utrapieniem dla swojego opiekuna! Uwielbiają także atakować i ścigać ofiarę właśnie z wysokości. podczas zabawy często wskakują na parapet czy stół, aby w odpowiedniej chwili rzucić się na wędkę jednym, zgrabnym susem.
Wielbiciel nizin i powierzchni płaskich
Część mruczków nie jest jednak tak skora do prowadzenia wysokościowego trybu życia. Zwykle są to koty wypoczywające na ziemi lub niskim podwyższeniu – wystarcza im raczej poduszka na kanapie czy posłanie ustawione bezpośrednio na podłodze. Rzadko kiedy można spotkać je na szafach czy pod samym sufitem. Mój kot – wielbiciel powierzchni płaskich – z uporem maniaka wyleguje się po prostu na dywanie, a sypia pod łóżkiem. Żadna siła nie zmusi go do wskakiwania na cokolwiek wyżej, niż stół! Drapak służy mu jedynie do ostrzenia pazurków, a nie przesiadywania tam godzinami w celu obserwacji terenu. Takie koty na wolności wybierają raczej nisko położone kryjówki – sypiają w krzakach, kartonach na ziemi, pod autami, ale nie na nich.
Zmiana wspólnego życia – na lepsze!
Teraz, gdy już wiesz, czy w twoim domu mieszka kot nizinny, czy wysokopienny, możesz łatwiej zaaranżować wasze życie – ku uciesze swojego pupila! To dość oczywiste – kot wysokopienny wymaga wyrozumiałości w eksplorowaniu przez niego wszystkiego, co zapewnia możliwość wspinania się. Możesz też zamontować kilka dodatkowych półek w ścianach, które umożliwią kotu podziwianie świata z góry. Jeśli domowa przestrzeń na to pozwala – zainwestuj w porządny, wielopiętrowy drapak – mruczek na pewno go pokocha! Podczas zabawy staraj się operować wędką tak, by kociak mógł szaleć po parapetach, stołach i szafach.
W przypadku wielbiciela nizin nie wolno absolutnie rezygnować z drapaka! Jest on niezbędny w każdym kocim domu – po prostu całkiem możliwe, że twój mruczek nie będzie wykorzystywał jego wyższych pięter. Zaobserwuj, gdzie twój pupil kocha spać i ustaw tam dodatkowe posłania. Niestety, prawdopodobnie czas pokochać poduszki leżące ziemi, a także zapewnić kotu bezpieczne kryjówki na poziomie parteru – na przykład kartonowe pudełka pod stołem. Widzicie? To wcale nie takie trudne, a gwarantujemy, że dostosowując mieszkanie do typu kota, na pewno sprawicie tym mruczkowi ogromną frajdę!
Kot nizinny czy wysokopienny?
Teraz czas na was – dajcie nam znać, z którą kategorią kota macie do czynienia w swoim domu. Czekamy na wasze komentarze!
Autor: Marta Martyniak
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki. Każdy ruch ucha ma jakieś znaczenie!
undefined
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined