09.11.2017
Koty brytyjskie – dlaczego tak je kochamy?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty brytyjskie od ładnych kilkunastu lat należą do najbardziej lubianych kocich ras. W czym kryje się tajemnica ich popularności?
fot. Shutterstock
Legenda mówi, że koty brytyjskie przywędrowały wraz z legionami rzymskimi do Anglii. Zarówno legioniści jak i Anglicy cenili je dla ich łowności. Wygląd był rzeczą drugorzędną. Z czasem to właśnie wygląd zaczął był ceniony, a sama rasa rozwijana. Obecnie koty brytyjskie można spotkać w ponad 150 odmianach barwnych, z czego najbardziej popularne są liliowe i niebieskie.
Koty brytyjskie dominują na wystawach kotów rasowych – obok Maine Coonów. Skąd ta niesłabnąca popularność?
1. Koty brytyjskie – wieczne kociaki
Mają wygląd słodkich miśków jako kocięta i nie zmienia się to przez całe ich życie. Wyglądają jak wieczne kociaki. To wrażenie sprawia ich wygląd: duże, okrągłe głowy z zaokrąglonymi policzkami, okrągłe wyraziste oczy, małe uszka oraz niezwykle miękka pluszowa sierść. Wszystko to prowokuje, by porwać takiego milaska na ręce i przytulić.
2. Charakter prawie idealny
Są pogodne, łagodne i spokojne. Chyba że są jeszcze małymi kociakami – te zajrzą wszędzie i nieobce im kocie ADHD. Zachowują się jak każdy inny kociak – wszędzie ich pełno.
Jako rasa, koty brytyjskie są wcieleniem pluszowych kociaków, które nikomu nic złego nie zrobią, nie udrapną, nie podrą firanek, i przedkładają codzienną rutynę i wygodne życie ponad przygody i niebezpieczeństwa. Wola życie kociego sybaryty, urodzonego kanapowca. Mają wyjątkowo zrównoważony charakter, nie narzucają się. Jak każdy kot lubią spoglądać na świat z wysokości, jeśli udostępnisz im odpowiedni drapak lub inne miejsce obserwacyjno-patrolowe, nie musisz bać się o całość rzeczy ustawionych na półkach – brytyjczyk wybierze to miejsce, które jest łatwiejsze do zdobycia.
Koty brytyjskie z łatwością zaakceptują inne zwierzę w domu – innego kota, psa, chomika, świnkę morską, królika i rybki. Są świetnymi kompanami dla dzieci i seniorów, polecanymi jako koty rodzinne.
3. Z sercem na łapce
Koty brytyjskie są bardzo inteligentne. Wyczuwają nastroje swoich opiekunów i potrafią wytrwale pocieszać w smutku. Lubią być blisko człowieka. Nie zawsze będą leżeć na kolanach, ale przytulać się – i owszem. Są też bardzo uczuciowe i wierne. Z opiekunami łączy je wyjątkowa więź. To koci introwertycy, ich miłość jest subtelna ale mocna jak skała. Nie okazują jej w sposób wylewny, to nie rodzaj psiego przywiązania, bardziej stała bliska obecność w tle – wychodzisz z pokoju, brytyjczyk idzie za tobą. Miłość towarzysząca.
4. Niewymagające
Mimo że sierść jest krótka, to jednak bardzo gęsta. Koty brytyjskie wymagają wyczesywania martwego podszerstka raz w tygodniu. Na szczęście nie jest to zabieg trudny, a koty brytyjskie uwielbiają czesanie.
5. Po prostu modne
Koty brytyjskie są trendy. Wystarczy przypomnieć sobie reklamy karm dla kotów, zabawek lub innych akcesoriów – z łatwością namierzymy przedstawicieli tej wyjątkowo fotogenicznej rasy.
Koty brytyjskie brylują w internecie: piękna Smoothie z ogonem jak wiewiórka (odmiana długowłosa kota brytyjskiego) czy błękitnooki Coby. Podobno słynny Kot w Butach (ten ze Shreka) też jest kotem brytyjskim krótkowłosym. Te jego wielkie, przepraszające oczy – czysty brytyjczyk!
6. Skuteczni zdobywcy
Koty brytyjskie w reklamie, w domach, na wystawach, w filmach – one są wszędzie! Podbijają świat i ludzkie serca. Niepostrzeżenie i nie robiąc zbędnego hałasu. W angielskim stylu.
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined
27.11.2024
To nie wina kotka, że jego pani to idiotka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nieodpowiedzialny opiekun to najgorsze, co może przytrafić się kotu… Jakie są największe absurdy, które mogą wyrządzić zwierzakowi poważną krzywdę?
undefined