22.07.2022
Do czego koty mają najlepszą pamięć? Jak długo wspomnienia zostają w kociej głowie?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zastanawialiście się kiedyś, co najbardziej zapada w pamięci naszych miauczących pupili? Rodzaj karmy, godziny jedzenia, rozkład domu, a może my - opiekunowie? Na jak długo wspomnienia pozostają razem z mruczkiem? Nadeszła chwila prawdy... Dowiedzmy się, jak funkcjonuje pamięć u kota i co tak naprawdę ma w głowie.
fot. Shutterstock
Na jak długo kot pamięta?
Jak długo wspomnienia zostają w kociej głowie? Otóż sporo! Mruczki są zwierzętami o dobrej pamięci. Wiadomo, że wszystko zależy od indywidualnego przypadku, jednak niektóre koty zapamiętują to, co je spotyka bądź otacza aż na 15 lat lub więcej. Są także takie wspomnienia, które mogą zostać z kotem na całe życie. Wówczas wiążą się one z czymś skrajnie negatywnym bądź niezwykle pozytywnym. Bardzo często tyczy się to straumatyzowanych czworonogów.
Na przykład twój kot może nie lubić, kiedy na niego syczysz. Być może syczałeś na niego, gdy był tylko małym kociątkiem i przestraszyłeś go. Prawdopodobnie nigdy nie zapomni, że mu to zrobiłeś - czytamy na petsmont.com.
Nic nie pozostaje obojętne
Generalnie sprawa wygląda tak, iż koty pamiętają to, jak się z nimi obchodzimy, szczególnie w początkowym okresie ich życia. Jeżeli troszczyliśmy się o mruczka i nie przejawialiśmy negatywnych wzorców zachowań, to kot to zapamięta. Natomiast, kiedy adoptuje się straumatyzowanego pupila, niestety zapewne nigdy nie uda mu się w pełni wymazać złych wspomnień. Jednakże kropla drąży skałę i z czasem kot może zacząć się otwierać, a jego strach ustępować - jeżeli nowy opiekun będzie dobry dla zwierzaka.
Jak działa pamięć u kota?
Koty, podobnie jak ludzie, mają zarówno pamięć krótkotrwałą, jak i długotrwałą. Co ciekawe, mają lepszą od psów. Krótkotrwała pamięć u psa trwa tylko kilka minut, podczas gdy u kota jest to aż 16 godzin. Mruczki są bardziej "wybiórcze" co do swoich wspomnień, tzn. mogą decydować o tym, czy będą chciały przechowywać dany bodziec, informację lub wydarzenie w swojej pamięci.
Do czego służy kotu pamięć krótkotrwała?
Kocia pamięć krótkotrwała jest niezwykle istotna, gdyż jest potrzebna do rozwiązywania problemów. Jeżeli ukryje się przed kotem jakikolwiek przedmiot przez jakiś krótki czas, będzie pamiętał, gdzie ta rzecz się znajduje, jak udowodniono w badaniach z 2006 roku (przytoczonych przez petsmont.com). Ten rodzaj pamięci ma także ścisły związek z aspektem przyjmowania pokarmu i instynktami. Przykładowo kot będzie pamiętał, gdzie polował bądź jadł, a także, w którym miejscu zostawił jedzenie do dokończenia.
Jeśli odłożysz karmę swojego kota w kącie, a on od niej odejdzie, będzie pamiętał, gdzie to było. Jeśli podasz mruczkowi posiłek o określonej porze dnia, to będzie pamiętał, że o tej porze powinien zjeść - czytamy na petsmont.com.
Do czego służy kotu pamięć długotrwała?
Pamięć długotrwała to przeżycia, które kot pamięta z ubiegłych lat. Takie wspomnienia są przechowywane w konkretnej części mózgu. Mruczek może je przywoływać, kiedy tylko chce. Pamięć długotrwała może dotyczyć bardzo różnych czynników, np. dźwięków, ludzi, innych zwierząt, typów nawierzchni itp. Gdy kot ucieka przed hałasem, to wiedzcie, że ma to związek z czymś zapamiętanym z okresu wczesnych lat życia.
Na przykład kot może pokazać, że lubi daną osobę bądź jej nie znosi. Może to wynikać z jego zachowanych wspomnień dotyczących przebywania w pobliżu tego człowieka - informuje strona petsmont.com.
Pamięć u kocich seniorów
Starsze, a także chore koty zaczynają mieć kłopoty z pamięcią. Może się to wiązać chociażby z zapominaniem o podstawowych potrzebach życiowych, takich jak jedzenie bądź załatwianie się. U kocich seniorów często występuje demencja starcza. Cierpi na nią co drugi kot, który przeżył wiek 15 lat - zatem nie jest to rzadka przypadłość. Ta przypominająca ludzkiego Alzheimera choroba objawia się zapominaniem o lokalizacji miski bądź kuwety, a nawet usuwaniem z pamięci tego, czy załatwiło się już daną potrzebę czy nie. Kot senior może zapomnieć o tym, że już pił albo jadł, przez co będzie to robił zbyt często.
Źródło: https://www.petsmont.com/
Redakcja poleca:
1. Jacy są prawdziwi kociarze? To osobliwe charaktery!
2. Grupowy zapach kotów to istny "klej towarzyski"! Dzięki niemu koty żyją ze sobą w zgodzie
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Jak określić wiek kota? Poradnik na co zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przygarniając nieznanego kota z ulicy, nie wiemy na dobrą sprawę, w jakim jest wieku. Lekarze weterynarii mają jednak na to sposób! Sprawdź, jak ocenić, w jakim wieku jest kot.
undefined
02.10.2024
Kot Nubijski – tajemniczy przodek naszych domowych pupili
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot nubijski (Felis lybica lybica), nazywany także dzikim kotem afrykańskim, jest bezpośrednim przodkiem dzisiejszego kota domowego. Żyjąc na terenach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, ten niezwykły dziki kot do dziś pozostaje kluczem do zrozumienia ewolucji naszych domowych pupili.
undefined
19.09.2024
Dlaczego koty kochają polować na sznurki?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kotom niewiele trzeba, by zachęcić je do zabawy. Weź w dłoń sznurek i zobaczysz, jak oczy twojego pupila rozbłysną.
undefined