23.02.2022
Tajniki mądrego kota, czyli jak stymulować koci mózg
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Poszczególne koty różnią się od siebie poziomem inteligencji. Sztuczka polega na tym, by jak najdłużej utrzymać umysł mruczka w dobrej kondycji. Jak stymulować koci mózg?
fot. Shutterstock
Niektóre koty są bardziej inteligentne od innych – podobnie jak w przypadku ludzi. Najważniejsze, by jak najlepiej wykorzystywać potencjał, jaki kryje w sobie mózg twojego mruczka. Niektóre koty mogą wydawać się genialne, bo zostały wyszkolone tak, że potrafią przybijać piątkę lub aportować. Inne mruczki potrafią „sprytnie postępować” ze swoimi opiekunami, co również wymaga inteligencji (np. po to, by dostać dodatkowy przysmak). Oczywiste, że im kot więcej się uczy, tym więcej może się nauczyć. Zatem jak stymulować koci mózg? Co opiekun może zrobić, by jak najdłużej utrzymać umysł pupila w dobrym stanie?
Starzenie się mózgu u kotów
Wiemy, że starsze koty mogą zachorować na demencję bądź chorobę podobną do choroby Alzheimera, określanej mianem zespołu dysfunkcji poznawczych. Proces uczenia się u ludzi został dobrze zbadany, a analizy mózgu psa służą jako odnośnik do procesu starzenia się ludzkiego mózgu. Starzenie się kociego mózgu nie było aż tak często badane. Istnieje jednak wiele założeń, które można przyjąć na podstawie wyników badań dotyczących psów, a także na bazie kilku analiz, które skupiały się stricte na kotach.
Uczyń kocie życie ciekawszym
Z różnych badań wiemy, że stymulacja mózgu i różnorodne środowisko są ważne nie tylko dla dobrego samopoczucia psychicznego, lecz także dla zdrowia fizycznego pupila. Koty, które żyją w nudnym środowisku, są bardziej podatne na lęki i cierpią na chorobę dolnych dróg moczowych lub zespół Pandory. Wiadomo również, że zwiększona aktywność oznacza mniejsze prawdopodobieństwo nadwagi. Potencjalna otyłość rzutuje negatywnie na jakość i długość życia.
Zacznij już od kociaka
Dla ludzi posiadających małe kociaki, zajęcia dla kociąt mogą okazać się świetnym sposobem na rozpoczęcie stymulowania mózgu pupila. W kocich przedszkolach zwierzaki są przyzwyczajane do uczenia się, a ich opiekunowie są instruowani, jak właściwie uczyć mruczki i jak zachęcać je do dalszej socjalizacji. Interakcje mogą być dla kotów szczególnie stresujące, chyba że są do nich przygotowywane we wczesnym okresie życia. Zajęcia dla kociąt są często prowadzone w przychodniach weterynaryjnych. Niektórzy opiekunowie kotów coraz częściej decydują się na wyprowadzanie pupila na smyczy. Dzięki temu w różnorodny sposób stymulują mózg zwierzaka. Jest to na pewno bezpieczniejsze w porównaniu do trybu życia kota wychodzącego, który musi unikać samochodów i drapieżników, żeby przetrwać.
Jak stymulować koci mózg? 7 sposobów
Nie jesteśmy w stanie fizycznie odmłodzić naszego kota, ale oto 7 pomysłów na to, jak wspierać go tak, by pozostał sprawny umysłowo na starość.
1. W razie potrzeby zmień dietę pupila
Wraz z upływem czasu zmieniają się wymagania żywieniowe kota. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o odpowiedniej diecie dla mruczków w zależności od ich wieku.
2. Uzupełnij dietę kwasami tłuszczowymi
Kwasy tłuszczowe omega-3 mają wiele zalet, od zwalczania raka po zapobieganie stanom zapalnym i wspieranie kondycji mózgu. Jednak nie wszystkie produkty są takie same. Przed zastosowaniem tego rodzaju suplementów dla kota koniecznie porozmawiaj z weterynarzem.
3. Daj kotu polować
Mruczki rodzą się drapieżnikami, pozwól więc kotu być kotem. Pupil może nie być w stanie polować na prawdziwe myszy w twoim domu. Jedzenie i smakołyki ukryte po mieszkaniu doskonale spełnią się w roli zamienników. Rozważ także puzzle i wszelkie zabawki (również interaktywne) z jedzeniem, które pomogą kotu „zapolować” na swój posiłek.
4. Upewnij się, że kot się rusza
Wysiłek fizyczny to naturalny sposób na pozbycie się stresu i kalorii. Podobnie jak u ludzi, ruch skutkuje wydzielaniem się endorfin, które wpływają na dobre samopoczucie, a tym samym na zdrowie mózgu. Interaktywne zabawki i codzienna sesja zabawy z kotem na pewno pomogą.
5. Upewnij się, że kota nic nie boli
Przewlekły ból wpływa na jakość życia i może przyspieszyć proces starzenia się. Koty są mistrzami w maskowaniu bólu. To jeden z powodów, dla których ważne są wizyty kontrolne u weterynarza, przynajmniej co pół roku. Lekarz może wykryć wiele schorzeń, np. chorobę zwyrodnieniową stawów. Obecnie istnieje wiele sposobów radzenia sobie z bólem, co w efekcie może spowolnić proces starzenia się.
6. Spraw, by kot wciąż się uczył
Liczne badania potwierdzają, że uczenie się przez całe życie jest korzystne u ludzi i u psów. Dlaczego więc w przypadku kotów miałoby być inaczej?
7. Zapewnij kotu frajdę
Zaaranżuj interesującą przestrzeń. Baw się z pupilem w chowanego lub w szukanie smakołyków. Skorzystaj z bogatego wyboru zabawek dla mruczków albo sam przygotuj taką zabawkę. Chociażby puste pudełko z kocimiętką sprawdzi się świetnie i niewątpliwie pobudzi zmysły mruczka.
By koci mózg starzał się wolniej, istotne jest uczenie się przez całe życie – od kociaka po seniora. W stymulacji mózgu zdecydowanie pomogą następujące czynniki:
- interesujące otoczenie z różnymi bodźcami,
- zabawki interaktywne,
- aktywność fizyczna,
- odpowiednia dieta bogata w kwasy tłuszczowe.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: https://www.catster.com/cat-training/smarty-cat-secrets
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined