28.06.2020
Dlaczego kot dziwnie reaguje, kiedy kicham?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dziwny wzrok, miauczenie czy ucieczka - taka niekiedy jest reakcja kota na kichanie opiekuna. Dlaczego mruczek reaguje w taki, a nie inny sposób?
fot. Shutterstock
Być może twój kot należy do tego grona mruczków, które dość nietypowo reagują na ludzkie kichanie. Wielu opiekunów zaobserwowało, że ich pupil często wówczas w odpowiedzi miauczy czy nawet ucieka, jakby ktoś go nagle zaczął gonić. Reakcja kota na twoje kichanie można być różna. Spróbujmy zatem dowiedzieć się, dlaczego mruczek reaguje w taki, a nie inny sposób.
Reakcja kota na twoje kichanie…
Nie da się ukryć, że dźwięk kichania jest dla kota nagły, niespodziewany i głośny. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że kichnięcie miało miejsce w nieodpowiednim czasie, kiedy to mruczek słodko drzemał i został wręcz „brutalnie” obudzony czy wyrwany z zadumy nad kocią egzystencją. Czy nietypowe reakcje kotów na nasze „apsik!” powinny niepokoić? Uspokajamy: nie ma czym się martwić. Koty po prostu nie przepadają za hałasami, zwłaszcza tymi, których się nie spodziewają – zupełnie zresztą jak ludzie.
Najczęstszą reakcją kota na kichanie są spłaszczone uszy i pełen wyrzutów wzrok – zwłaszcza gdy przerwałeś kotu spokojne leżakowanie. Niektóre mruczki odpowiadają miauczeniem, jakby chciały powiedzieć „Na zdrowie!” lub „Co ty człowieku wyprawiasz? Nie strasz mnie!”. Czy rzeczywiście tak jest, to już pozostaje niestety tylko w naszych domysłach. Bardziej płochliwe koty, które boją się wielu rzeczy – np. dźwięku domofonu – mogą przestraszyć się kichnięcia, dlatego w takiej sytuacji wezmą łapki za pas i… w szybkim tempie oddalą się od kichającej osoby.
Czy kichanie to syczenie?
Niektórzy behawioryści twierdzą, że kot może odbierać ludzkie kichanie jako syczenie. To z kolei może wywołać u niego nieprzewidywalne zachowania agresywne. Ale jest to niezwykle rzadka reakcja. Niemniej jednak kot, który uważa, że kichając, syczysz na niego, może odpowiedzieć ci syczeniem, a nawet cię ugryźć lub podrapać. Jeśli u twojego mruczka agresja pojawiła się nagle i występuje nie tylko wtedy, kiedy kichasz, ale też w innych sytuacjach, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć problemy zdrowotne.
Twoje kichanie mnie nie rusza!
Oczywiście nie każdy kot reaguje na kichanie. Większość tak naprawdę je ignoruje. Wszystko zależy od osobowości zwierzęcia, a także jego tolerancji na niespodziewane dźwięki. Jesteśmy bardzo ciekawi, jaka jest reakcja kota na twoje kichanie? Miauczy, ucieka, patrzy z wyrzutem, a może je ignoruje?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined