09.11.2019
Czy koty preferują nocny tryb życia? Jak się okazuje, nie jest to reguła
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy koty są zwierzętami nocnymi? Jak się okazuje, nie jest to takie oczywiste. Wszystko zależy od… naprawdę wielu czynników.
fot. Shutterstock
O kotach mówi się, że są zwierzętami nocnymi. Tymczasem nie jest to do końca prawda. Styl życia naszych małych tygrysów zależy od wielu czynników i wcale nie jest on zapisany w ich genach. Dzienny, nocny czy zmierzchowy? Jaki jest tryb życia twojego kota?
Tryb życia kota w naturze…
Koty są dobrze przystosowane zarówno do dziennego, jak i nocnego trybu życia. W naturze zatem plan kociego dnia zależy w największej części od… ich ofiar. Natomiast naszych domowych kotów – od nas. W grę wchodzi także temperatura. Koty lubią ciepło, ale zbytni upał może stanowić niebezpieczeństwo. Zarówno dla nich, jak i dla ich obiektów polowań. Dlatego dzikie koty często wybierają poranno-zmierzchową aktywność. Dzikuski żyjące w pobliżu ludzkich osad, za dnia chronią się również przed innymi zagrożeniami – m.in. ludźmi i samochodami.
Tryb życia kota w domu…
Naturalne zachowania kotów mieszkających w domach są odwrócone do góry nogami. Kot siedzi większość dnia samotnie i z utęsknieniem czeka na nasz powrót. Zmęczeni pracą, czym prędzej kładziemy się spać, a od kota oczekujemy, że zrobi to samo. Ten jednak spał przecież cały dzień. Oczekiwał na swojego towarzysza i wraz z nim pragnie wyładować skumulowaną energię. Gdy nie pomożemy w tym pupilowi – będzie buszował samotnie, a my będziemy się denerwować, że nie możemy przez niego spać. W ten właśnie sposób utwierdza się stereotyp kota nocnego.
W tym przypadku tryb życia kota zależy od opiekuna. Kotu należy poświęcać czas. To nie jest ani urodzony samotnik, ani leniuszek. Skumulowana energia musi znaleźć ujście. W przeciwnym razie sytuacja obróci się na niekorzyść kota, a tym samym – również na naszą. 15 minut zabawy przez położeniem się spać powinno skłonić mruczka do wspólnej drzemki. A podczas naszej nieobecności warto zorganizować mu rozrywkę. Zapewnij swojemu kotu jakąś aktywność w celu stymulacji psychicznej i fizycznej. Mata węchowa, smakołyki pochowane w różnych zakamarkach, podniesione żaluzje, a wreszcie koci towarzysz – wszystko to powinno zmniejszyć poziom nudy, która jest przyczyną nocnych figli.
Dobra wiadomość jest zatem taka, że zachowanie kota domowego można modyfikować. Poświęć kotu niewychodzącemu czas przed snem, bardziej energetyczne posiłki dawaj mu za dnia. Nie ulegaj nocnym koncertom, które mają najprawdopodobniej za zadanie zmusić cię do wstania i zajęcia się kotem. Jeśli zrobisz to, po co mruczek cię budzi, utwierdzi go to tylko w przekonaniu, że jego taktyka jest słuszna. Nie skazuj jednak pupila na życie w nudzie, a do tego wbrew jego naturze.
Pamiętaj!
Nigdy nie złość się na kota, który nie śpi w nocy. On nie robi tego złośliwie, twoja niechęć tylko pogorszy koci nastrój, który i tak jest już nadszarpnięty samotnością i stagnacją, którą fundujesz mu za dnia. Modyfikowanie kocich zachowań wymaga czasu i cierpliwości. Jednak jest możliwe! Złość z powodzeniem zrujnuje nie tylko wspólną pracę, ale również waszą więź. A kot nie zapomina…
Tryb życia kota wychodzącego…
Tryb życia kota wychodzącego jest uzależniony od wielu czynników. Jednym z nich jest koci charakter. Niektóre mruczki garną się do porannych spacerów. Miauczą pod drzwiami już o 4 rano! To ich ulubiona pora. Taki kot to zdecydowanie ranny ptaszek. Inne mruczki chcą wychodzić późnym wieczorem i dopiero rano możemy spodziewać się ich powrotu. W nocy nie ma ludzi, aut – teoretycznie łatwiej o sukces w polowaniu. Są jednak koty, które buszują po okolicy przez cały dzień, a na noc zawsze wracają do ciepłego łóżka opiekuna. Ich ulubione pory wychodzenia mogą być zależne od rodzaju i dostępności ofiar. Za dnia łatwiej polować na ptaki i jaszczurki, nocą – na gryzonie.
Wszystko zależy…
Jak widzisz, tryb życia kota zależy od wielu czynników. Koty nie są zwierzętami nocnymi z natury. Śpią i polują (bądź bawią się) w zależności od tego, kiedy czują się bezpiecznie i od tego, o jakiej porze w ciągu dnia funkcjonują ich ofiary. W przypadku lwa salonowego – tryb życia zwierzaka jest uzależniony od trybu życia opiekuna.
Każdy kot, bez względu na to, czy jest kotem domowym, bezpańskim czy kotem pławiącym się w luksusie, może dowolnie zmieniać poziom swojej aktywności i stać się mniej nocny lub bardziej dzienny w odpowiedzi na interakcje z otoczeniem lub funkcjonowanie ludzi.
A jaki tryb życia prowadzi twój kot?
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Jak określić wiek kota? Poradnik na co zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przygarniając nieznanego kota z ulicy, nie wiemy na dobrą sprawę, w jakim jest wieku. Lekarze weterynarii mają jednak na to sposób! Sprawdź, jak ocenić, w jakim wieku jest kot.
undefined
02.10.2024
Kot Nubijski – tajemniczy przodek naszych domowych pupili
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot nubijski (Felis lybica lybica), nazywany także dzikim kotem afrykańskim, jest bezpośrednim przodkiem dzisiejszego kota domowego. Żyjąc na terenach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, ten niezwykły dziki kot do dziś pozostaje kluczem do zrozumienia ewolucji naszych domowych pupili.
undefined
19.09.2024
Dlaczego koty kochają polować na sznurki?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kotom niewiele trzeba, by zachęcić je do zabawy. Weź w dłoń sznurek i zobaczysz, jak oczy twojego pupila rozbłysną.
undefined