09.01.2022
Tygrys chory na COVID-19 w Michigan
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak wiemy, zwierzęta również mogą zarazić się koronawirusem. Tyczy się to także dzikich kotów. W zoo w Michigan mieszka tygrys chory na COVID-19.
fot. Shutterstock
W John Ball Zoo w Michigan mieszka dziki kot, który złapał koronawirusa. Tygrys, który przebył chorobę w grudniu, nazywa się Nika i ma 16 lat. Obecnie wraca do zdrowia. Przedstawiciele zoo twierdzą, że dziki kot ma się dobrze, a jego stan stale się poprawia.
Pozytywny test
Tygrysica amurska (syberyjska) Nika uzyskała pozytywny wynik testu na COVID-19. Co uderzające, kot zachorował dokładnie tego dnia, w którym miał otrzymać drugą dawkę szczepionki przeciw wirusowi.
Cały czas poważnie traktujemy stan zdrowia i psychiki naszego zespołu pracowniczego, gości oraz zwierząt. Tak samo, jak to robiliśmy przed pandemią wirusa i podczas jej trwania – mówi Peter D’Arienzo, dyrektor generalny John Ball Zoo.
Żadne inne zwierzę w zoo nie wykazało objawów zakażenia wirusem. Pracownicy przeprowadzają dodatkowe testy na pozostałych dwóch tygrysach amurskich. Chcą ustalić, czy nie rozsiewają choroby dalej. Jest podejrzenie, że tygrysicę Nikę zaraził członek zespołu opieki nad zwierzętami, który – jak się później okazało – miał covida. Ten pracownik został zaklasyfikowany do tzw. zakażonych osób przedobjawowych (presymptomatycznych). To znaczy, że długo nie wykazywał objawów choroby, mimo że wyniki testów były pozytywne. Podobne sytuacje miały miejsce w innych ogrodach zoologicznych.
Nika jest wciąż otoczona wyjątkową opieką ze strony swoich opiekunów i zespołów weterynaryjnych. Rozważnie obserwujemy jej stan i czekamy na ukończenie jej rekonwalescencji – podkreśla dyrektor generalny zoo.
Środki ostrożności
Opiekunowie informują, że tygrysy, szympansy, lwy, pantery śnieżne i małe zwierzęta mięsożerne w zoo są albo całkowicie zaszczepione, albo mają otrzymać drugą dawkę szczepienia przeciwko COVID-19. Ogród zoologiczny zaostrzył protokoły BHP dotyczące opieki nad zwierzętami podczas pandemii. Jednak wiadomo, że zarażenia mogą i tak wystąpić. Amerykańskie John Ball Zoo robi wszystko co może, by ograniczyć ryzyko.
Nawet przy zaostrzonych protokołach bezpieczeństwa wiemy, że podobnie jak w przypadku ludzi, rozprzestrzenianie się wirusa może wystąpić nawet wśród osób zaszczepionych i praktykujących bezpieczne zachowania – informuje D’Arienzo.
Zespoły ds. opieki nad zwierzętami i weterynarii sumiennie stosowały środki ochrony i wszelkie protokoły bezpieczeństwa we wszystkich przestrzeniach dla zwierząt. W szczególności w miejscach przebywania kotów naczelnych i małych drapieżników. Jednak zdajemy sobie sprawę, że żaden system nie jest doskonały w zapobieganiu wysoce zaraźliwemu wirusowi – wyjaśnia dr Ryan Colburn, weterynarz w John Ball Zoo.
Rzadki podgatunek tygrysa
Personel John Ball Zoo zwraca uwagę na to, że tygrysy amurskie, zwane też syberyjskimi, są jednymi z najbardziej zagrożonych kotów na świecie. Pochodzą z dalekiego wschodu, Rosji i północno-wschodnich Chin. Tylko ok. 500 kotów pozostaje na wolności.
Największym zagrożeniem dla tego wyjątkowego podgatunku jest kłusownictwo, następnie utrata siedlisk i właśnie choroby zakaźne. Przedstawiciele zoo podkreślają te fakty, by pokazać, że tym bardziej trzeba zatroszczyć się o te dzikie koty, które są mieszkańcami licznych ogrodów zoologicznych, także w Polsce.
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
19.09.2024
Dlaczego koty kochają polować na sznurki?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kotom niewiele trzeba, by zachęcić je do zabawy. Weź w dłoń sznurek i zobaczysz, jak oczy twojego pupila rozbłysną.
undefined
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined