08.05.2024
Nietypowe zastosowania żwirku dla kota - 7 praktycznych (i zaskakujących) pomysłów
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miejsce żwirku jest w kuwecie… Czy aby na pewno? Nie tylko twój kot może mieć z niego korzyści – sprawdź, do czego możesz go użyć!
fot. Shutterstock
Gdzie kot, tam i żwirek – nieodłączny element wyposażenia kuwety. Większość z nas za nim nie przepada, bo często roznosi się po mieszkaniu i trzeba go sprzątać. Okazuje się jednak, że żwirek może być przydatny nie tylko w kociej toalecie. Masz uprzedzenia? Spokojnie – poza jednym wyjątkiem każdy z niżej opisanych trików zakłada użycie czystej ściółki.
Nietypowe zastosowania żwirku dla kota
Odświeżacz powietrza
Chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z szafy? Umieść w jej wnętrzu płaskie naczynie wypełnione bentonitowym żwirkiem – zadziała niczym odświeżacz i pochłonie woń stęchlizny. Jeśli chcesz korzystać z tej metody przez dłuższy czas, pamiętaj, by raz w miesiącu wymienić żwirek na nowy.
Zabezpieczenie przed stęchlizną
Żwirek pomoże ci też zachować świeży zapach namiotu i śpiworów. Po zakończeniu sezonu, zanim wyniesiesz je do piwnicy bądź schowasz do szafy, umieść w ich wnętrzu starą skarpetkę wypełnioną żwirkiem. W ten sposób zabezpieczysz je przed nieprzyjemną wonią wilgoci.
Sposób na suszone kwiaty
Marzy ci się piękna dekoracja z ususzonych roślin? Umieść wybrane kwiaty w szczelnym pojemniku wyłożonym kocim żwirkiem i susz je przez ok. 7-10 dni. Efekt pozytywnie cię zaskoczy!
Odplamiacz
Żwirek dla kota pomoże ci także uporać się z nieestetycznymi plamami oleju i smaru na podjeździe lub podłodze garażu. Wystarczy, że przykryjesz je żwirkiem – jeśli są świeże, ściółka szybko je wchłonie. W przypadku starszych zabrudzeń wcześniej należy wylać na nie trochę rozcieńczalnika do farb i dopiero na to wysypać żwirek. Po 12 godzinach można posprzątać.
Inne zastosowania żwirku dla kota
Odstraszacz kretów
W twoim ogródku co i rusz pojawiają się nieestetyczne kopce, niszcząc wypielęgnowane rabatki? Ponownie sięgnij po koci żwirek, ale uwaga – tym razem używany. Włóż jednorazowe rękawiczki i zbierz trochę do woreczka, po czym nasyp go do kilku kopców. Wydzielany przez niego zapach kociego moczu z dużym prawdopodobieństwem skłoni kreta do poszukania sobie innej miejscówki.
Ratunek na lodzie
Przydatny trik dla kierowców – zimą warto mieć niewielką torbę z kocim żwirkiem w bagażniku. W przypadku utknięcia w śniegu lub na lodzie można rozsypać go pod koła, by zwiększyć ich przyczepność. Sprytne, prawda?
Patent na grilla
Kojarzysz ten moment, gdy podczas grilla nagle zapala się tłuszcz, a wzniecony ogień doszczętnie rujnuje pieczołowicie przygotowywane mięso? Aby uniknąć podobnych sytuacji, wsyp na dno grilla trochę kociego żwirku – więcej nic ci się spali!
Zobacz powiązane artykuły
11.12.2024
Uszy kota – niezwykły narząd słuchu i barometr nastroju!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zauważyłeś, że uszy kota mają tendencję do drgania i poruszania się w różnych pozycjach? Cóż, nie robią tego dla twojej rozrywki. Każdy ruch ucha ma jakieś znaczenie!
undefined
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined