22.03.2020
Nietypowe zastosowania żwirku dla kota
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Miejsce żwirku jest w kuwecie… Czy aby na pewno? Nie tylko twój kot może mieć z niego korzyści - sprawdź, do czego możesz go użyć!
fot. Shutterstock
Gdzie kot, tam i żwirek – nieodłączny element wyposażenia kuwety. Większość z nas za nim nie przepada, bo często roznosi się po mieszkaniu i trzeba go sprzątać. Okazuje się jednak, że żwirek może być przydatny nie tylko w kociej toalecie. Masz uprzedzenia? Spokojnie – poza jednym wyjątkiem każdy z niżej opisanych trików zakłada użycie czystej ściółki. Poznaj nietypowe zastosowania żwirku dla kota!
Odświeżacz powietrza
Chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z szafy? Umieść w jej wnętrzu płaskie naczynie wypełnione bentonitowym żwirkiem – zadziała niczym odświeżacz i pochłonie woń stęchlizny. Jeśli chcesz korzystać z tej metody przez dłuższy czas, pamiętaj, by raz w miesiącu wymienić żwirek na nowy.
Zabezpieczenie przed stęchlizną
Żwirek pomoże ci też zachować świeży zapach namiotu i śpiworów. Po zakończeniu sezonu, zanim wyniesiesz je do piwnicy bądź schowasz do szafy, umieść w ich wnętrzu starą skarpetkę wypełnioną żwirkiem. W ten sposób zabezpieczysz je przed nieprzyjemną wonią wilgoci.
Odstraszacz kretów
W twoim ogródku co i rusz pojawiają się nieestetyczne kopce, niszcząc wypielęgnowane rabatki? Ponownie sięgnij po koci żwirek, ale uwaga – tym razem używany. Włóż jednorazowe rękawiczki i zbierz trochę do woreczka, po czym nasyp go do kilku kopców. Wydzielany przez niego zapach kociego moczu z dużym prawdopodobieństwem skłoni kreta do poszukania sobie innej miejscówki.
Odplamiacz
Żwirek dla kota pomoże ci także uporać się z nieestetycznymi plamami oleju i smaru na podjeździe lub podłodze garażu. Wystarczy, że przykryjesz je żwirkiem – jeśli są świeże, ściółka szybko je wchłonie. W przypadku starszych zabrudzeń wcześniej należy wylać na nie trochę rozcieńczalnika do farb i dopiero na to wysypać żwirek. Po 12 godzinach można posprzątać.
Sposób na suszone kwiaty
Marzy ci się piękna dekoracja z ususzonych roślin? Umieść wybrane kwiaty w szczelnym pojemniku wyłożonym kocim żwirkiem i susz je przez ok. 7-10 dni. Efekt pozytywnie cię zaskoczy!
Ratunek na lodzie
Przydatny trik dla kierowców – zimą warto mieć niewielką torbę z kocim żwirkiem w bagażniku. W przypadku utknięcia w śniegu lub na lodzie można rozsypać go pod koła, by zwiększyć ich przyczepność. Sprytne, prawda?
Patent na grilla
Kojarzysz ten moment, gdy podczas grilla nagle zapala się tłuszcz, a wzniecony ogień doszczętnie rujnuje pieczołowicie przygotowywane mięso? Aby uniknąć podobnych sytuacji, wsyp na dno grilla trochę kociego żwirku – więcej nic ci się spali!
Inne zastosowania żwirku dla kota?
Co sądzisz o wyżej wymienionych pomysłach? Korzystasz z któregoś z nich? A może znasz jeszcze inne zastosowania żwirku dla kota? Koniecznie podziel się z nami swoją opinią w komentarzach!
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
17.11.2023
Dlaczego czarne koty rudzieją? Oto 6 powodów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Twój czarny kot zaczyna tracić swój oryginalny kolor? Zauważyłeś, że jego sierść staje się… rudawa? Ten proces może być naturalny, ale czasem jest ważnym sygnałem. Sprawdź, dlaczego czarne koty rudzieją!
undefined
17.11.2023
„Wymiotujący kot” hitem ćwiczeń na płaski brzuch. Efekt może cię zaskoczyć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty są źródłem inspiracji w bardzo wielu dziedzinach życia. Czy to sztuka, czy moda (panterka rządzi), czy… ćwiczenia. Każdy zna „koci grzbiet”, a teraz domowe maty do jogi podbija nowe kocie ćwiczenie – „wymiotujący kot”!
undefined
09.11.2023
Taraj, czyli kotek cętkowany – największy z najmniejszych kotowatach świata
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Taraj to niezwykle dostojny kot, który – inaczej od większości kotowatych – zamiast drzew wybiera wodę. Niestety nie potrafi poradzić sobie z największym dla siebie zagrożeniem…
undefined